مقالات, اسکیچرز

کفی مموری فوم (Memory Foam) چیست | چرا بهتر است از کفی مموری فوم استفاده کنیم

شهر کفش- کفی مموری فوم کتونی اسکیچرز

کفی مموری فوم (Memory Foam) چیست؟

کفی مموری فوم (memory foam) به منظور رفع اشکالات و ایرادت کفی های معمولی که نرم و راحت نبوده و در صورت استفاده مدت دار از آنها ، فرد را دچار خستگی ، پا درد و کمر درد میکنند ، طراحی و تولید شده و توانسته که در زمان کوتاهی در همه دنیا طرفداران بسیاری را به خود اختصاص دهد. کفی های مموری فوم با ایجاد حس آرامش و راحتی ، مانند بالشی برای پاها هستند.

کفش مموری فوم برای برخی از افراد خوب و برای برخی بسیار بد است. هیچ تردیدی وجود ندارد که مموری فوم احساس بسیار راحتی دارد اما در مورد کیفیت ، پشتیبانی و دوام آن‌ها اتفاق نظر کمتری وجود دارد. برخی افراد کفش های مموری فوم را علت درد جدی و مشکلات پا تشخیص داده اند.

برخی از افراد هستند که فکر می کنند کفی مموری فوم (memory foam) برای پاهای شما مضر است. در واقع برای زانوها ، برای کمر یا برای شما مضر است. افراد دیگری را پیدا خواهید کرد که فکر می کنند فوم مموری تقریباً یک نجات دهنده زندگی است.

در هر صورت ما در این مفاله به بررسی کامل کفی مموری فوم می پردازیم و قضاوت در این باره را به خواننده محول می کنیم.

کفش های مموری فوم در سال های اخیر بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته و درباره آنها زیاد صحبت شده است. کفش های Skechers Memory Foam در بالای این لیست قرار دارند زیرا این مارک تقریباً در تمام مدل های کفش خود روی این مواد برای کفی ها تمرکز کرده است.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

 

مموری فوم چیست

کفی مموری فوم (memory foam)

مموری فوم یک پلی اورتان است که با استفاده از سایر مواد شیمیایی برای نرم شدن در اثر تماس، فشرده شدن ، و حالت الاستیک شدن آن استفاده می شود.

در اینجا ما زمانی از کلمه الاستیک استفاده می کنیم که منظورمان توانایی تغییر شکل در صورت اعمال نیرو است.  یا به عبارتی ، الاستیک به معنای توانایی بازگشت به شکل اصلی خود پس از حذف نیروی وارد شده است.

فوم های مختلف دارای چگالی متفاوتی هستند و مواد شیمیایی مختلفی که در ساخت آن ها استفاده می شود ، بر خصوصیات آن از جمله احساس نرم بودن ، فشرده شدن ، سرعت برگشت به شکل اولیه و دوام آن تأثیر می گذارد.

استفاده از کفی مموری فوم (memory foam) در کفش اسکیچرز

همه افراد دوست دارند کفش های راحتی داشته باشند. برخی از افراد می دانند که کفش  آن ها باید به درستی از پاهایشان پشتیبانی کند زیرا بدون حمایت درست در قسمت پا ، زانو ، کمر ، مفصل ران یا حتی گردن درد می کند.

یکی از معایب مموری فوم این است که دوام آن مادام العمر نیست. مانند همه الاستیک ها ، این کیفیت 100٪ نیست و در نهایت توانایی خود را برای دوباره شکل گرفتن از دست می دهد.

بنابراین با صاف شدن کفی مموری فوم این راحتی کاهش می یابد. ماندگاری و حفظ قابلیت ارتجاعی و شکل تا حدودی به کیفیت مموری فوم نیز بستگی دارد.

در هنگام خرید کفش به این نکته دقت کنید که آیا کفی مموری فوم (memory foam) قابل تعویض است؟ با این وجود در صورت خرابی کفی مموری فوم حداقل می توانید کفی ها را تعویض کنید و مجبور نیستید کفش های خود را کاملا تعویض کنید.

خصوصیات کفی مموری فوم (memory foam)

از خصوصیات منحصر بفرد کفی مموری فوم (memory foam) این است که به سرعت و به راحتی شکل و قالب پا را به خود می گیرد بطوریکه هنگام راه رفتن به شکل قالب پا درآمده و گودی کف پا را پر کرده و مانع از وارد شدن فشار به پاها و کمر می شوند.

کفی های مموری فوم با خاصیت ارتجاعی خود ، در زمان وارد آمدن نیرو به کف پا تاخیر ایجاد کرده و باعث عدم تمرکز  نیرو به یک نقطه از کف پا میشوند . به عبارت بهتر این کفی ها فشار ناشی از وزن بدن را بطور نرمال در همه کف پا توزیع کرده و مانع از ایجاد ضربه به مچ ، زانو و کمر بویژه در مقاطع طولانی مدت راه رفتن و ایستادن می گردند.

کفی های مموری فوم بسیار نرم و راحت و منعطف هستند . بطوریکه فرد با پوشیدن کفش های دارای کفی های مموری فوم ، احساس میکند که کفشی نپوشیده و روی لایه های نرم و ابری پا می گذارد.

خواندن
تاثیر پیاده روی در کاهش وزن و چربی شکم

این کفی ها علاوه بر راحتی باعث تنظیم گردش خون در پاها شده و از متورم شدن پاها در پیاده روی های طولانی و یا ایستادن های بلند مدت جلوگیری می نماید.

بیشتر بخوانید:

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

کفی های مموری فوم با ایجاد انقباض و انبساط در عضله های کف پا ، از ایجاد صافی کف پا جلوگیری میکنند.

چه افرادی می توانند از مزایای کفی مموری فوم بهره‌مند شوند

همچنین کفی های مموری فوم از ایجاد خارپاشنه و دردهای مفصلی مرتبط به پا جلوگیری بعمل می آورند.

این کفی ها نوعی ورزش برای پاهای صاف محسوب می شوند و در صورت استفاده ممتد و مداوم از انها باعث جلوگیری و حتی بهبود صافی کف پا میگردند.

کفی های مموری فوم با خواص ذاتی خود  برای افراد مبتلا به دیابت و انواع دردهای کف پا از جمله التهاب نیام کف پا ، خارپاشنه ، پای شارکوت ، بی حسی کف پا ، متاتارسالژیا توصیه میگردد.

آیا کفی های مموری فوم مسبب درد زانو هستند

ممکن است شما ندانید که پای شما می تواند تعداد زیادی از اعضای بدن را تحت تأثیر قرار دهد. زانو درد ، درد مفصل ران ، کمر درد و گردن درد همه می تواند به دلیل وجود مسئله ای در پا ایجاد شود. همچنین همه دردها در این قسمت های بدن نیز بر راه رفتن شما تاثیر می گذارد چون مغز بین اعضا ارتباط برقرار می کند.

همه اینها مقدمه ای بود برای ساخت کفی مموری فوم و انتظاراتی که از کفش خود دارید مثلا می خواهید با آن ها راه بروید، بدوید یا بپرید.

از بین رفتن تدریجی کفی های memory foam

کفی مموری فوم (memory foam)

از بین رفتن حالت کفی مموری فوم (memory foam) ممکن است خیلی زود بنظر شما نرسد. چون شما عادت به پوشیدن کفش های خود کرده اید و این از بین رفتن هم بصورت تدریجی شکل می گیرد.

تا زمانی که دردی در پای شما بوجود نیاید یا دردی در بالاتنه بدن خود احساس نکنید از اینکه این کفی در حال از بین رفتن است، بی اطلاع خواهید بود. این موضوع تا حدودی بد است زیرا شما نه تنها به کفش جدید بلکه به مقداری زمان بهبودی برای ترمیم آسیب های وارد شده نیز احتیاج دارید.

فقط با نگاه كردن به كفش ، بدیهی نخواهد بود كه کفی memory foam تا حدی خراب شده است. از آنجا که دوام کف معمولاً از قسمت بالایی و زیرین آن کمتر است ، ممکن است کفش از نظر ظاهری عالی باشد بنابراین صرف نگاه کردن به کفی ها شما را از مشکلات احتمالی که به تدریج روی شما تأثیر می گذارد ، مطلع نمی کند.

این مسئله به ویژه اگر کفی ها قابل جابجایی نباشند مشکلات بیشتری بوجود می آورد.

آیا کفی های مموری فوم بو می دهند؟

پاسخ به این سوال نه مطلق نیست. چند دلیل وجود دارد. در مرحله اول خود مموری فوم از موادی استفاده شده که بوی مخصوصی می دهد ، به ویژه هنگامی که اولین بار آنها را می پوشید. البته این ویژگی بوی بد عرق پای شما را می گیرد

کفی های مموری دارای مواد است که گرما را حفظ می کند. این ایده چندان خوبی در کفش ها نیست مگر اینکه شما یک اسکیمو باشید زیرا منجر به تعریق می شود که به نوبه خود منجر به بوی بد کفش می شود. پس سعی کنید کفش هایی را انتخاب کنید که دارای رویه قابل تنفس باشد و از تکنولوژی ایر کول (air cool) در آن استفاده شده باشد که گرمای کفش داخل آن محبوس نشود.

البته برای جبران این مسئله ، تولیدکنندگان تصمیم گرفته اند که دانه های ژل را در فوم مموری استفاده کنند. بنابراین این دانه های ژل در نتیجه جمع شدن گرما از پای شما، تغییر حالت می دهند که ژل را به شکل مایع تر در می آورد و به خنک شدن پا کمک می کند.

قابلیت گردش هوا بالاترین عامل برای جلوگیری از عرق کردن پا است. کفشهای دارای رویه پارچه ای، روکش بافتنی یا مشبک بسیار بهتر از چرم یا مواد مصنوعی بسته تنفس می کنند که باعث می شود هوا از طریق کفش آزادتر جریان یابد و عرق و رطوبت را کاهش دهد.

مواد بکار رفته در کفی مموری فوم

در تولید کفی مموری فوم (memory foam) از پارچه هایی با قابلیت تنفس پذیری استاندارد استفاده میگردد تا از خشک شدن و یا عرق کردن کف پا جلوگیری بعمل آید.

خواندن
دلایل درد زانو | درمان با چند راهکار ساده

آیا می توان کفی های memory foam را شستشو داد

کفی مموری فوم (memory foam)

پاسخ به این سوال حتما بله نیست. قابلیت شستشوی کفش به مواد دیگر موجود در ساخت کفش بستگی دارد. خود مموری فوم قابل شستشو است ، هرچند با دست بهتر است این کار را انجام دهید، مواد دیگری که کفش ساخته شده است ممکن است در اثر شستشو آسیب ببیند.

اگر کفی های مموری فوم قابل جابجایی دارید ، به شرطی که روی آنها چرمی نباشد و خز نباشد ، می توانید با خیال راحت آنها را بردارید و با دست شستشو بدهید.

صرف نظر از اینکه شما با دست یا ماشین شستشو می دهید، اطمینان حاصل کنید که آنها را کاملاً خشک کنید

بیشتر بخوانید

مراقبت از کفش اسکچرز | راهنمای نگهداری از کفش‌های اسکچرز

چرا افراد مختلف به پشتیبانی مختلف قوس پا احتیاج دارند؟

کفی مموری فوم (memory foam)

برای جلوگیری از غلتیدن بیش از حد پا به سمت داخل ، نیاز به یک کفی حمایتی در کفش است.

یک فرد مسن احتمالاً کف پای صاف تری دارد و برای جلوگیری از متاتارسالژی به بالشتک سازی بیشتری در آنجا نیاز دارد.

مشکل این است که برخی از مردم به پشتیبانی قوس زیادی احتیاج دارند و برخی دیگر نیز نیاز کمتری به آن دارند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع قوس کف پا

برای بدست آوردن تکیه گاه مناسب از قوس پا ، بدنه اصلی کفش به کمی کانتورینگ در زیر کفی مموری نیاز دارد تا سطح پشتیبانی مورد نیاز را تأمین کند.

کفی مموری فوم (memory foam)

با استفاده از کفی هایی در قسمت پاشنه برای مقاومت در برابر ضربه ، مواد متراکم تر در ناحیه قوس و در انگشتان پا می توان حمایت خوبی را برای پا بوجود آورد.

کفش های ورزشی به دلیل وجود نیروهای بالاتر در حال دویدن و پرش ، بیشتر از کفش های پیاده روی به بالشتک سازی نیاز دارند.

بنابراین آیا کفش های مموری فوم برای شما خوب هستند یا بد؟

پاسخ این است که بسته به سلیقه شما می توانند خوب باشند یا بد. برای برخی از افراد، نحوه راه رفتن آنها با مموری فوم که می توان آن را کمی به راه رفتن روی شن های نرم تشبیه کرد، مناسب نیست. اگر تا به حال در ساحل قدم زده اید، احتمالاً احساس کرده اید که پاهای شما از راه رفتن روی شن های نرم خسته شده اند و بعد از مدتی مسیر خود را به شن های جامدتر تغییر می دهند.

اگرچه برخی افراد می توانند همیشه روی شن های نرم راه بروند. دلیل این امر در نحوه عملکرد عضلات، نحوه تعادل آنها و قدرت عضلات آنها نهفته است.

به همین ترتیب، برخی از افراد راه رفتن با کفش‌های مموری فوم را خسته‌کننده می‌دانند. آنها را مجبور می‌کند نحوه راه رفتن خود را تغییر دهند، و به طور ناخودآگاه جبران می‌شود که در نهایت منجر به مشکلات پا، درد پا یا درد در جای دیگر می‌شود.

به همین دلیل است که برخی از افراد کفش های مموری فوم را عالی می یابند و برخی دیگر پس از چند ساعت پوشیدن پاهایشان درد می کنند.

اگر از کفش‌های مموری فوم استفاده می‌کنید و متوجه این شده اید که در ناحیه پا، زانو، کمر، گردن یا باسن دچار درد می‌شوید، پیشنهاد می‌کنم به محض اینکه متوجه درد شدید، فوراً پوشیدن آن‌ها را به مدت چند هفته متوقف کنید. کفش های دیگری بپوشید و ببینید که آیا درد از بین می رود یا خیر. بعد از مدتی دوباره همان کفش ها را امتحان کنید و ببینید آیا درد عود می کند یا خیر. به زودی متقاعد خواهید شد که آیا کفش ها علت آن هستند یا خیر.

اگر متوجه شدید که کفش‌ها دلیل آن بوده است، آن را با کتونی تعویض کنید، زیرا حمایت بیشتری از آن‌ها خواهید داشت. همچنین ممکن است به خود یادآوری کنید که بیشتر (نه همه) صندل ها و دمپایی های تخت به همان اندازه کفش های غیرقابل حمایت هستند که بهتر است از آنها اجتناب کنید.

در نهایت اگر تناسب راحتی کفش‌های اسکیچرز را دوست دارید، حتماً یک جفت از آن را تهیه کنید، اما به خاطر داشته باشید که پشتیبانی ممکن است کافی نباشد و مدت و تعداد دفعات پوشیدن آن‌ها را محدود کنید تا از مشکلاتی که ممکن است ایجاد کنند، جلوگیری کنید.

برای دیدن کفش های دارای مموری فوم شهر کفش بر روی لینک زیر کلیک کنید:

منابع :woowalkers

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.