مقالات

کفش کشتی | راهنمای کامل خرید کفش کشتی

کفش کشتی | راهنمای کامل خرید کفش کشتی

اگر برای اولین بار قصد خرید کفش کشتی دارید یا اینکه می خواهید یک جفت کفش قدیمی را با کفش کشتی جدید جایگزین کنید، باید نکات زیر را در هنگام انتخاب و خرید کفش رعایت کنید.

 • اندازه کفش
 • قیمت کفش
 • رنگ کفش
 • سبک و استایل کفش
 • مارک و برند سازنده کفش

اندازه کفش کشتی

کفش کشتی

اولین قدم، تعیین اندازه کفش مورد نیاز شماست. ورزشکار دوست دارد کفشی را انتخاب کند که کمی راحت تر از یک کفش ورزشی معمولی باشد. در حالی که کشتی می گیرید، نمی خواهید اندازه کفش انقدر بزرگ باشد که پای شما خیلی داخل کفش حرکت کند. تولیدکنندگان مختلف کفش برای انتخاب کفش کشتی در مقایسه با یک کفش ورزشی تنیس یا ورزشی، دستورالعمل های مختلفی دارند. هر سازنده توصیه های مختلفی دارد. به عنوان مثال، Asics توصیه می کند که برای تعیین اندازه کفش کشتی خود، اندازه نیم سایز را به اندازه کفش پیاده روی خود اضافه کنید در حالی که نایک و آدیداس توصیه می کند یک سایز را به اندازه طبیعی کفش عادی خود اضافه کنید. به عنوان مثال اگر سایز کفش عادی شما، 42 است Asics به شما توصیه می کند از کفش کشتی با سایز 42.5 استفاده کنید در حالی که نایک و آدیداس، کفش کشتی با اندازه 43 را به شما توصیه می کند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

برای کشتی گیران کم سن و سال باید یک اندازه کامل به اندازه کفش طبیعی آنها اضافه کنید. به این ترتیب کفش ها بیشتر دوام می آورند، خصوصاً اگر دختر یا پسر شما در حال رشد هستند. برای آن دسته از کشتی گیرانی که پای بازتر و پنجه دار دارند ، کفش کشتی Asics Snapdown 3 Wide را پیشنهاد می کنیم.

قیمت کفش کشتی

برای خرید کفش، ابتدا باید بودجه خود را تعیین کنید. شما باید تعیین کنید که چه نوع کفشی برای بودجه شما، بهترین است. دامنه قیمت بیشتر کفش های کشتی از 40 دلار تا بیش از 100 دلار است. اگر مطمئن نیستید که پسر یا دخترتان به اندازه کافی در ورزش خواهند ماند، بهتر است کفش کم هزینه ای بخرید. (مخصوصاً اگر کشتی گیر تازه کار باشد). اگر بودجه شما کم است، می توانید یک جفت کفش دست دوم را نیز از یک کشتی گیر قدیمی یا حتی از eBay و دیوار خریداری کنید.

گرانترین کفش لزوماً برای شما مناسب نیست. کفش های با قیمت بالاتر از پیشرفته ترین مواد و ویژگی ها استفاده می کنند. اگر در سطح بالایی رقابت می کنید، پوشیدن این کفش های عالی و با قیمت بالاتر می توانند حیاتی باشد، اما برای یک کشتی گیر متوسط ​​ممکن است نیازی به استفاده ازکفش های با قیمت بسیار بالا نباشد.

رنگ کفش کشتی

هنگامی که بودجه خود را برای خرید کفش کشتی تعیین می کنید، باید رنگ را هم در نظر بگیرید. مارک های برتر امروزی از جمله نایک، آدیداس، Asics و Matman رنگ های بسیار متنوعی  از کفش کشتی را ارائه می دهند. رنگی که برای کفش کشتی خود انتخاب می کنید کاملاً به خود شما بستگی دارد. از سیاه و سفید سنتی گرفته تا قرمز، آبی، صورتی، نارنجی و زرد. رنگی را انتخاب کنید که متناسب با سلیقه یا رنگ تعیین شده توسط باشگاه و تیم شما باشد.

خواندن
نکات خرید کفش طبی: انواع کفی و انحرافات پا

سبک کفش کشتی

قدم بعدی این است که تعیین کنید کفش کشتی با زیره جدا می خواهید یا خیر. تولیدکنندگان از جمله نایک، Asics و Adidas سبک های مختلفی از کفش های کشتی را ارائه می دهند. به طور کلی، کفش های زیره جدا قیمت بیشتری دارند، راحت ترین نوع کفش کشتی هستند و کشش بهتری را روی تشک ایجاد می کنند.

کفش کشتی

مارک کفش کشتی

سرانجام آخرین گزینه شما انتخاب نام تجاری سازنده کفش کشتی است. آدیداس، نایک، Asics و Matman برای دهه ها است که کفش کشتی با کیفیت عالی تولید می کنند. بدیهی است که مانند کفش های مخصوص دویدن، هرچه تعداد بیشتری کشتی بگیرید لزوم استفاده از کفش های با کیفیت عالی بیشتر می شود. اما در کل آن کفش کشتی که مناسب پای شما باشد و در آن راحت باشید، کفش خوبی است. در حال حاضر ممکن است یک مارک یا سبک خاص محبوب باشد، اما سال آینده، آن مارک یا سبک محبوب ممکن است تغییر کند. بهترین روش برای خربد کفش کشتی این است که شما همه مارک ها و سبک های موجود در محدوده قیمت خود را امتحان کنید و سپس بهترین کفش کشتی را انتخاب کنید.

در یک کفش کشتی چه چیزی را جستجو می کنید؟

کفش های کشتی دارای چند ویژگی اساسی هستند که باید به دنبال آنها باشید: سبکی، انعطاف پذیری، گرفتن کف پا و پشتیبانی از مچ پا. به طور کلی هرچه قیمت کفش های کشتی بالاتر باشد این ویژگی ها در آن ها بهبود می یابد. البته اگر شما هنوز در کشتی گرفتن مبتدی هستید، نباید نگران تهیه بهترین کفش ها باشید بلکه باید به دنبال تهیه بهترین کفش ها در سطح مهارت فعلی خود باشید. کفش های با کیفیت بسیاری با قیمت متوسط ​​وجود دارد که دوام و کارآیی خوبی هم دارند. از آنجایی که کشتی گیر از سطح مقدماتی تا متوسط ​​رشد می کند، می تواند از این نوع کفش ها استفاده کند.

یک کشتی گیر به چند جفت کفش نیاز دارد؟

به عنوان یک کشتی گیر مبتدی، شما به یک کفش نیاز دارید ولی پس از اینکه در این ورزش پیشرفت کردید، می توانید دو جفت کفش کشتی انتخاب کنید، یکی برای تمرین و دیگری برای مسابقه.

کشتی دختران و بانوان

در کشورهای مختلف دنیا، برنامه های کشتی بانوان و دختران در دبیرستان و دانشگاه هم از نظر تعداد و هم محبوبیت در حال افزایش است. حتی در مواردی که برنامه هایی فقط برای زنان وجود ندارد، بسیاری از مدارس آن را به عنوان یک ورزش مشترک ارائه می دهند. اکنون کشتی بانوان یک رقابت المپیکی است. در مورد کفش کشتی برای بانوان هم باید به این نکته اشاره کنیم که تولیدکنندگان، واقعاً تفاوتی بین پای کشتی گیر زن و مرد قائل نیستند، بنابراین اگرچه شما ممکن است برخی کفش های کشتی را ببینید که مثلا صورتی هستند و در کل از رنگ زنانه برخوردارند، اما هیچ تفاوت عملکردی بین آن کفش ها با کفش های با رنگ های مردانه وجود ندارد.

خواندن
تفاوت کتونی اورجینال با کتونی های کپی یا فیک

مراقبت از کفش های خود

از نظر اقتصادی، خرید کفش های کشتی قسمت قابل توجهی از خرج یک کشتی گیر را تشکیل می دهند چرا که یک کشتی گیر در روی تشک به جز دوبنده و جوراب و کفش کشتی، لباس دیگری بر تن ندارد. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در استفاده حداکثر از کفش های کشتی خود آورده شده است.

 • فقط هنگام کشتی گرفتن آنها را بپوشید.
 • وقتی تمرین کشتی نمی کنید یا مسابقه نمی دهید، کفش کشتی را از پای خود در بیاورید. کف نازک کفش کشتی از مواد با دوام کمتری ساخته شده است که تحمل راه رفتن های طولانی و استفاده به عنوان کفش پیاده روی را ندارد. یک جفت کفش عادی دیگر در کیف خود همراه داشته باشید و به محض بیرون رفتن از روی تشک، آنها را بپوشید.
 • اجازه دهید کاملا خشک شوند.
 • رطوبت دوست پاهای بدبو است. اگر کفش های شما خشک نشوند (مثلا وقتی که بعد از باشگاه، آنها را به مدت 2 روز در ته کیف خود قرار دهید) وقتی دوباره آنها را بیرون می آورید، مشاهده خواهید کرد گه مرطوب و بدبو هستند. می توانید مقداری جوش شیرین درون آنها بپاشید یا وقتی از آنها استفاده نمی کنید، آن ها را در جایی قرار دهید که کاملا خشک شوند.
 • به همراه کفش کشتی جوراب بپوشید.
 • جوراب، عمر کفش شما را افزایش می دهد و از تاول زدن پای شما جلوگیری می کند.
 • در صورت نیاز آنها را تمیز کنید. کفش های کشتی را می توان تمیز کرد تا طول عمر آنها افزایش یابد. می توانید بندهای کفش را باز کرده و با دست، درون کفش را در آب گرم و صابون بشویید. برای تمیز کردن بدنه کفش، همین شستن با آب گرم کفایت می کند. فقط پارچه را مرطوب کرده و با حرکت دورانی روی مناطقی که نیاز به تمیز کردن دارند بمالید. در صورت لزوم می توانید چند قطره مایع شوینده به آب اضافه کنید. وقتی کفش و بند کاملا خشک شد، بندها را دوباره داخل آن قرار دهید.
 • از روکش کفش استفاده کنید.

کفش کشتی

اگر هنوز مطمئن نیستید که کدام کفش را بخرید ، سعی کنید از اطرافیان خود که مدتی کشتی گرفته اند در مورد انتخاب کفش کشتی سوال بپرسید. بعضی اوقات بهترین توصیه از طرف همین اشخاص ارائه می شود. ما خیلی نمی توانیم اهمیت یافتن یک جفت کفش کشتی مناسب برای سطح تجربه شما را مورد بحث قرار دهیم. کفش مناسب کفشی خواهد بود که می پوشید و آنقدر راحت هستند که فراموش می کنید آن ها را پوشیده اید.

منابع:wrestling-shoe-buying-guidebuy-wrestling-shoes

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.