مقالات

کفش وزنه برداری را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

کفش وزنه برداری را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه کفش های وزنه برداری را انتخاب کنید؟ ما در این مقاله این مسأله را آموزش می دهیم و به بررسی آنچه یک جفت کفش وزنه برداری باید داشته باشد می پردازیم. کفش های وزنه برداری مانند کفش معمولی نیستند، بلکه طراحی غیرمعمول آنها در واقع یک هدف مهم را دنبال می کند. این کفش ها حتی بسیار موثرتر از کفش های دویدن یا تنیس هستند. اگر قصد دارید به عنوان یک وزنه بردار فعالیت کنید، استفاده از این نوع کفش ها بسیار مهم است. چند نکته وجود دارد که باید برای انتخاب یک کفش وزنه برداری خوب به آن ها دقت کنید. مهمترین عواملی که باید در نظر گرفته شود شامل موارد زیر است.

·         کف غیرقابل تراکم و سفت

·         ارتفاع پاشنه

·         پشتیبانی

·         راحتی

·         تناسب

البته، اگر وزنه برداری را به صورت آماتور دنبال می کنید، می توانید به کفش وزنه برداری با ویژگی های کمتر و ضعیف تر هم اعتماد کنید. با این اوصاف، بیایید یاد بگیریم که چگونه کفش های وزنه برداری را انتخاب کنیم.

کفش وزنه برداری

در انتخاب کفش های وزنه برداری نکات زیر را در نظر بگیرید.

زیره غیر قابل فشرده سازی

 زیره کفش وزنه برداری صاف و بسیار سفت است که باعث ایجاد یک سکوی پایدار می شود تا بتوانید با اتکا به آن، وزنه را بلند کنید. یک کفی سفت و سخت باعث پشتیبانی جانبی شده و ثبات وزنه بردار را بهبود می بخشد. در هنگام وزنه برداری از پوشیدن کفش هایی با بالشتک بالا که برای جذب ضربه طراحی شده اند، خودداری کنید.

پشتیبانی و امنیت

بیشتر کفش های وزنه برداری دارای یک یا دو بند مچ پا در کنار بند خود کفش هستند تا پا را به طور ایمن قفل کرده و از حرکت آن جلوگیری کنند.

تهویه

سوراخ های روی کفش و صفحات مش به تنفس بیشتر کفش کمک می کنند. این در حالی است که وجود این موارد روی کفش، باعث از بین رفتن رطوبت اضافی هم می شود.

کفش وزنه برداری

پاشنه کفش وزنه برداری

یک کفش وزنه برداری با پاشنه بلند به شما کمک می کند تا هنگام وارد آمدن فشار به پاها، انعطاف پذیری مچ پا کاهش یابد و این امر می تواند وضعیت بدن را بهبود بخشد. وجود یک پاشنه بلند برای کفش وزنه برداری، برای به حداکثر رساندن نیرو در هنگامی که از حالت چمباتمه به حالت ایستاده تغییر حالت می دهید، بسیار مهم است. به طور معمول هنگام چمباتمه زدن، زانوها به جلو رانده می شوند و تنه باید قائم باشد. اما پوشیدن کفش وزنه برداری با پاشنه بلند، مقدار خم شدن پشت را کاهش می دهد که این مسأله به شما امکان می دهد اسکات بهتری داشته باشید. بیشتر کفش های وزنه برداری دارای ارتفاع هستند و به طور معمول از چوب یا پلاستیک ساخته می شوند. حتی یک چهارم اینچ افزایش پاشنه باعث می شود که تفاوت زیادی بین دو کفش وزنه برداری ایجاد شود. همیشه قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه کفش وزنه برداری، چندین جفت با ارتفاع پاشنه متفاوت را امتحان کنید. برخی از وزنه برداران حتی ممکن است کفش وزنه برداری با پاشنه بلندتری بخواهند که می توانند با قرار دادن بالابر پاشنه یا با تغییر پاشنه کفش به پاشنه مورد نظر، ارتفاع بیشتری به کفش های خود اضافه کنند.

کفش وزنه برداری

از سایر کفش ها استفاده کنید

اگرچه کفش های وزنه برداری پاشنه بلند برای وزنه برداری در مسابقات لیگ و مسابقات کشوری  بین المللی و جهانی و المپیک بهینه و مناسب هستند، اما برای وزنه برداری در سطح پایین تر، کفش های تخت با زیره سخت نیز مناسبند. از طرف دیگر، کفش های کراس تمرینی هم برای انجام تمرینات سبک تر وزنه برداران آماتور کاربرد دارند. در زیر چند نمونه از کفش هایی که می توانید از آنها در وزنه برداری استفاده کنید آورده شده است.

کفش وزنه برداری

کفش Chuck Taylors

این نوع کفش وزنه برداری، مورد علاقه بسیاری از وزنه برداران است. Chuck Taylors دارای یک کف صاف و لاستیکی است که به دلیل سفت وسخت بودن فشرده نمی شود. این نوع کفش، محبوبیت زیادی دارد، راحت و مقرون به صرفه است و به طرز شگفت انگیزی دوام دارد. عیب این کفش ها این است که پوشیدن آنها در سالن بدنسازی موجب فرسوده شدن آنها می شود.

کفش متقاطع

کفش متقاطع برای ورزشکاری مناسب است که تمرینات مختلفی را به غیر از بلند کردن وزنه انجام می دهند. این کفش ها اغلب در قسمت جلوی پا انعطاف پذیرتر هستند.

کفش فوتبال داخل سالن

این نوع کفش ها، کف کاملاً نازک و صاف دارند. کفش های فوتبال سالنی همچنین از قابلیت کشش و راحتی خوبی برخوردار هستند و پشتیبانی خوبی از پا دارند.

کفش مینیمال

پوشیدن کفش Fivefingers یا مینیمال یا پنج انگشتی برای تمرین وزنه برداری تقریباً مانند بلند کردن پابرهنه وزنه ها است. این کفش ها در حالی که وزن سبکی دارند و راحت هستند، بر عکس حالت پابرهنه، پا را تمیز نگه می دارید.

پابرهنه

وزنه بردارهای باتجربه تر، می توانند پابرهنه هم تمرین کنند و به بلند کردن وزنه ها بپردازند. بسیاری از افراد از بلند کردن پابرهنه وزنه ها لذت می برند زیرا ادعا می کنند که این کار ضمن تقویت ثبات و کنترل بهتر، به تقویت عضلات پا نیز کمک می کند ولی همانطور که اشاره شد با این کار، نظافت رعایت نمی شود و از طرف احتمال آسیب دیدگی پا افزاش می یابد.

سایر مواردی که در خرید کفش باید به آنها توجه کنید.

·         کفش وزنه برداری باید یک پاشنه مناسب و راحت داشته باشد.

خواندن
کفش اسکی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

·         کفش وزنه برداری باید عرض و حجم مناسب برای قرار دادن پای شما داشته باشد.

·         کفش وزنه برداری باید بدون ایجاد درد و ناراحتی یا فشار به رگ ها و مسدود کردن راه خون باشد.

·         پاهای شما نباید به اطراف بلغزد.

·         از محل بسته شدن کفش، هیچ فشاری به پای شما وارد نشود.

·         قسمت جلوی کفش که انگشت ها در آن هستند، در بیشتر کفش ها با گذشت زمان به پای شما قالب می شود ولی در هنگام خرید کفش به اندازه آن دقت کنید.

·         کفش های موجود در فروشگاه را امتحان کنید. در این صورت یا کفش را از همان فروشگاه خریداری می کنید و یا اندازه پای خود را می فهمید و اندازه های مشابه را بصورت آنلاین سفارش می دهید.

·         در هنگام امتحان کردن کفش برای خرید، حرکات بالا بردن وزنه و حرکت اسکات را شبیه سازی کنید تا از راحتی آنها در هنگام وزنه برداری، اطمینان حاصل شود.

·         در هنگام امتحان کردن کفش، برای تناسب بهتر، کفش ها را با جوراب بپوشید.

کفش وزنه برداری بانوان

تعداد زیادی کفش وزنه برداری در بازار وجود دارد که بیشتر آنها عمومی نیستند بلکه مخصوص یک نوع خاصی وزنه برداری هستند. اگر یک وزنه بردار حرفه ای هستید و کسی هستید که از صبح تا شب بدنسازی می کنید، احتمالاً یک جفت کفش بدنسازی آماتور به درد شما نمی خورد. احتمالاً این نوع کفش ها دوام می آورند ولی سطح عملکردی را که انتظار دارید را ارائه نمی دهند. اگر بیشتر به ورزش لیفتینگ می پردازید، از آنجایی که لیفتینگ ورزش کاملی است و شامل سایر تمرینات است، احتمالاً یک جفت کفش همه کاره می خواهید که بتواند کمی از همه کارها را انجام دهد. در این مقاله لیستی از بهترین کفش های وزنه برداری برای زنان در دسته های مختلف، از جمله قیمت و عملکرد را برای شما جمع آوری کرده ایم.

وقتی تازه وزنه برداری را شروع کرده اید، احتمالاً تصمیم عاقلانه ای نیست که پول زیادی را برای خرید یک جفت کفش اختصاص دهید. اولاً، شما نمی دانید که تا چه زمانی قرار است وزنه برداری را ادامه دهید. ثانیا، خیلی از کفش های گران قیمت، مخصوص مسابقات و وزنه برداران حرفه ای هستند و شما نیازی به آن ها نخواهید داشت. بنابراین، بهترین نوع کفش وزنه برداری برای فرد تازه کار، کفشی ارزان و مقرون به صرفه که دارای یک پاشنه یا سکوی پایدار است می باشد. برای کفش های ارزان تر، ممکن است نگرانی از دوام و ماندگاری آنها باشد، اما امروزه حتی کفش های سطح پایین نیز برای مدتی طولانی دوام خواهند آورد.

بهترین کفش های وزنه برداری میان رده برای زنان

اگر مدتی است که وزنه برداری می کنید، احتمالاً یک کفش بهتر می خواهید. کفش های موجود در رده میان رده، بدون اینکه قیمت خیلی بالایی داشته باشند، توازن خوبی بین عملکرد و دوام دارند. در بازار گزینه های زیادی برای کفش های وزنه برداری میان رده برای خانم ها وجود دارد.

بهترین کفش های وزنه برداری  برای وزنه برداران زن حرفه ای

اگر به صورت حرفه ای و تمام وقت وزنه برداری می کنید، پس شما عملاً در سالن بدنسازی زندگی می کنید. بنابراین به احتمال زیاد به دنبال بهترین کفش های وزنه برداری خواهید بود. کفش های حرفه ای از ثبات و پشتیبانی برتری برخوردارند. این کفش ها همراه با دسته ای از فناوری های دیگر به کار رفته در آن ها، به شما کمک می کنند تا عملکرد بهتری داشته باشید. اگرچه ممکن است هزینه کفش های حرفه ای بالا باشد ولی اگر به دنبال گرفتن نتیجه در وزنه برداری هستید، این کفش ها، ارزش آن هزینه را خواهند داشت.

منابع:

http://athleteaudit.com/best-weightlifting-shoes-for-women/

http://athleteaudit.com/how-to-choose-weightlifting-shoes/

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.