مقالات

کفش نامناسب چه مشکلاتی برای پا به وجود می آورد؟

کفش نامناسب چه مشکلاتی برای پا به وجود می آورد؟

پا یک عضو مهم از بدن انسان است به نحوی که آن را قلب دوم می نامند. پوشیدن کفش نامناسب می تواند به این عضو اساسی بدن انسان آسیب برساند.

بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید اینترنتی کفش | نکاتی برای خرید آنلاین کفش

کفش پاشنه بلند

کفش نامناسب

شاید مهمترین نوع کفش نامناسب، کفش پاشنه بلند است. در همه جای دنیا، استفاده از کفش پاشنه بلند به عنوان مد شناخته می شود و بسیاری از زنان از این نوع کفش استفاده می کنند. فشار ناشی از این نوع کفش ها، باعث ایجاد زخم در پشت پاشنه پا و تاول، تورم و درد در تاندون آشیل پا می شود. استفاده از یخ، ارتزها و لنت های پاشنه می توانند تسکین دهنده درد باشند ولی بهترین کار برای رها شدن از این درد، پوشیدن کفش های بهتر است.

کفش پاشنه بلند و وضعیت غیر طبیعی پا

کفش نامناسب

کفش های پاشنه بلند، پا را در موقعیتی قرار می دهند که فشار بر روی پنجه پا وارد می شود. در این مفصل، استخوانهای بلند متاتارس با استخوانهای سزاموئید نخودی شکل و استخوان های انگشت پا (فالانژ) با هم روبرو می شوند. فشار زیاد می تواند این استخوان ها یا اعصاب اطراف آنها را ملتهب کند. وارد شدن فشار مزمن به استخوان های پا حتی می تواند منجر به موترک در پا شود.

کفش نامناسب پاشنه بلند و پیچ خوردگی مچ پا

کفش نامناسب

تمام کفش های پاشنه بلند،  به نوعی کفش نامناسب هستند و خطر پیچ خوردگی مچ پا را افزایش می دهند. شایعترین نوع پیچ خوردگی، پیچ خوردگی جانبی است که وقتی پا به سمت خارج می چرخد، اتفاق می افتد. این اتفاق باعث می شود، رباط های مچ پا بیش از طول طبیعی خود کش پیدا کنند، البته پیچ خوردگی شدید ممکن است آن رباط ها را پاره کند.

کفش های با پاشنه کوتاه تر

استفاده از کفش های با پاشنه های کوتاه، از پیش آمدن مشکل برای استخوان های کف پا جلوگیری می کند. هرچه کفش کوتاه تر باشد، وضعیت پا طبیعی تر خواهد بود. پاشنه هایی را انتخاب کنید که ارتفاع آنها بیش از 2 اینچ نباشد.

استفاده از پاشنه های با جنس بهتر

کفش نامناسب

بسیاری از خانمها تمایل ندارند به خاطر راحتی پاهای خود، قید استفاده از کفش های پاشنه بلند را بزنند چرا که استفاده از کفش های پاشنه بلند را بخشی از لباس کار خود می دانند و معتقدند این ظاهر شیک در رشد تجاری آن ها موثر است. اما شاید لازم نباشد که قید یکی از این دو را بزنید. اگر جنس پاشنه، مناسب باشد تعادل بین مد و سلامت پا برقرار می شود. کفش پاشنه بلند مناسب، فضای بیشتری برای انگشتان پا فراهم می کند.

بیشتر بخوانید:

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

کفش نامناسب با پاشنه های نازک تر

کفش نامناسب

کفش های پاشنه بلند با پاشنه های بسیار باریک در کفش پاشنه دار خطرناک است زیرا کل وزن فرد در یک ناحیه کوچک می افتد. این مسأله می تواند مثل این باشد که شما روی چوب راه می روید.

کفش های با پاشنه های ضخیم تر

کفش نامناسب

این کفش ها وزن شما را به طور یکنواخت روی جاهای مختلف پا می اندازند. این مسأله باعث می شود که پاها در مقایسه با زمانی که از کفش پاشنه دار عادی استفاده می کنید، بسیار پایدارتر باشید و احتمال افتادن شما کمتر می شود. البته کفش پوشیدن پاشنه بلند ضخیم هم فشار را بر روی پنجه پا وارد می کند.

کفش نامناسب با پاشنه تخت

کفش نامناسب

در هنگام استفاده از این نوع کفش ها، پای شما هیچ پشتیبانی قوسی دریافت نخواهد کرد. پوشیدن این نوع کفش ها می تواند منجر به ایجاد مشکلات زانو، ران و کمر در فرد شود. پشتیبانی ضعیف قوس هم چنین می تواند باعث یک وضعیت دردناک پا به نام فاسییت کف پا شود.

استفاده از کفی در کفش نامناسب

کفش نامناسب

اگر عاشق ظاهر کفش های با پاشنه تخت هستید از کفی استفاده کنید. کفی ها و پدهای پاشنه می توانند بالشتک اضافی برای پاشنه فراهم کنند و طیف وسیعی از دردها و مشکلات پا را تسکین دهند. متخصصان طب اطفال، این کفی ها را برای پشتیبانی از قوس پا و کاهش فشار بر مناطق حساس پا تجویز می کنند. کفی های تجویزی می توانند گران تمام شوند، اما بیمه، گاهی اوقات هزینه آنها را پوشش می دهد.

بیشتر بخوانید:

خواندن
کتونی اسکیچرز پیاده روی Skechers Go Walk

کفی مموری فوم (Memory Foam) چیست | چرا بهتر است از کفی مموری فوم استفاده کنیم

کفش نامناسب

پیاده روی با کفش های با کفی نازک و بدون پشتیبانی از قوس، می تواند باعث کشیده شدن و پارگی یا التهاب در ناحیه کف پا شوند. این مشکلات می تواند باعث ایجاد درد شدید در پاشنه پا شود.

کفش نامناسب

کف ضخیم، پای شما را از زمین دور کرده و از مواردی که می تواند باعث بریدگی شود، دور می کند. این نوع کفش، پشتیبانی قوسی واقعاً خوبی از پا می کند.

صندل های لا انگشتی

کفش نامناسب

پوشیدن صندل های لا انگشتی از پاهای شما محافظت نمی کند، بنابراین پای شما با خطر بریدگی، شکاف و سایر آسیب های پا مواجه خواهد بود. به علاوه، بسیاری از صندل های لا انگشتی، هیچ پشتیبانی از قوس پا را ارائه نمی دهند. این نوع صندل ها مانند کفش های پاشنه تخت باعث ایجاد مشکل در زانو یا کمر می شوند.

کفش گوه دار یا لژ دار (کفش های با کفی های انحنا دار)

کفش نامناسب

این سبک از کفش دارای کفی های های سفت و محکم است که می تواند نحوه حرکت طبیعی پای شما هنگام راه رفتن را مختل کند. اگر پاشنه کفش بسیار بالاتر از ناحیه انگشت پا باشد، کفش به استخوان های کف پا نیز فشار وارد می کند.

کفش گوه دار وسیع

کفش نامناسب

کفش صاف تر ممکن است فشار کمتری به پای شما وارد کند. ولی اگر به کفش های با کفی کج علاقه دارید، به دنبال یک کفش با کفی وسیع باشید. با این کار مقداری از فشار وارد شده به پای شما کاهش می یابد. البته هنوز کف سفت و سخت این نوع کفش ها می تواند حرکت طبیعی راه رفتن شما را مختل کند.

کفش نامناسب با نوک تیز

کفش نامناسب

کفش نامناسب با نوک تیز، کل انگشتان جلوی پای شما را به هم فشرده می کنند. این مسأله با گذشت زمان می تواند باعث ایجاد درد شدید در انگشتان شما شود. حتی به دلیل فشار مداومی که این کفش ها به انگشتان شما وارد می کنند، در برخی از موارد، زیر ناخن های پا کبود می شوند.

کفش نامناسب

بونیون یا پینه پا، یک توده دردناک در انتها یا پایه انگشت شست پا است که ممکن است باعث خم شدن غیر طبیعی انگشت شود. وقتی بافت یا استخوان در مفصل پایه جا به جا می شود، این نوع پینه تشکیل می شود. این مشکل ممکن است پس از سالها فشار و حرکت اتفاق بیفتد. کفش های نوک تیز یکی از دلایلی است که باعث ایجاد پینه در پای فرد می شود.

انگشت چکشی

کفش نامناسب

کفش های پاشنه بلند، وزن بدن را بیش از حد به سمت انگشتان پا وارد می کنند و سپس انگشتان را به هم فشار می دهند. این مسأله با گذشت زمان منجر به خم شدن غیرطبیعی مفاصل انگشت می شود که این خم شدگی، می تواند به تدریج سفت و ثابت شود که برای رفع این مشکل، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. همچنین باعث ایجاد سایر مشکلات انگشتان پا شود و منجر به دردناک شدن میخچه و پینه شود.

کفش هایی با قسمت جلویی بازتر

کفش نامناسب

به جای استفاده از کفش های انگشتی، کفشی را انتخاب کنید که برای پاهای شما مفیدتر باشد و شیب آن، جلوتر از لبه انگشتان شما باشد. یک کفش سالم نوک یا کناره های انگشتان را فشار نمی دهد و به جای چرم سفت از ماده نرم تری درست شده است.

کفش نامناسب با سایز اشتباه

کفش نامناسب

از هر 10 زن 9 نفر کفش نامناسب کوچک تر از اندازه پای خود می پوشند. عواقب پوشیدن کفش کوچک، پینه، تاول، میخچه و سایر مشکلات است. همچنین می تواند مفاصل پا را تحریک کرده و منجر به آرتروز شود.

بیشتر بخوانید:

خواندن
خرید کفش مردانه اصل مناسب پیاده روی و ورزش

چگونه سایز پای خود را پیدا کنیم؟ | سایز پای من چند است؟

کفش های مینیمالیستی یا طرح پا

کفش نامناسب

این نوع کفش نامناسب، تقلیدی از احساس طبیعی راه رفتن با پای برهنه است. هیچ نوع پشتیبانی و جذب ضربه ای در این نوع کفش ها ساخته نشده است. در برخی از مارک های این نوع کفش ها، انگشتان پا را از هم جدا می کنند و در نتیجه وضعیت طبیعی راه رفتن شما مختل می شود.

اندازه گیری کفش

کفش نامناسب

قبل از خرید کفش جدید، طول و عرض پاهای خود را اندازه گیری کنید. اگر پای شما، صاف است و یا قوس های بلند غیرمعمول در پای شما وجود دارد، به یک متخصص غدد پا مراجعه کنید. این شرایط، احتمال ابتلا به آرتروز را در شما بیشتر می کند. درمان زودهنگام و پوشیدن کفش های مناسب کمک زیادی به پاهای شما می کند.

نکاتی برای انتخاب کفش های بهتر برای سلامت پا

کفش نامناسب

·        اطمینان حاصل کنید که کفش خیلی خشک و غیر قایل انعطاف نیست. البته انعطاف پذیری زیاد کفش هم خوب نیست.

·        دقت کنید که کفش را برای چه کاری استفاده خواهید کرد. کفشی که برای کاربردهای مختلف انتخاب می کنید با هم متفاوت هستند.

·        اطمینان حاصل کنید که در کفش ها، پشتیبانی کافی از قوس پای شما وجود دارد.

·        هنگام انتخاب کفش پاشنه بلند، به دنبال پاشنه هایی باشید که ارتفاع آنها کمتر از 2 اینچ باشد.

منابع:ill-fitting-shoesworst-shoes

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.