مقالات, اسکیچرز

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

پوشیدن کفش مخصوص پیاده روی که راحت و متناسب با پاهای شما باشد می‌تواند از آسیب هایی مانند تاول و پینه پا جلوگیری کند. یک کفش مخصوص پیاده روی نیز باید دارای وزن نسبتاً کمی باشد و ضربه پذیری مناسبی داشته باشد. اما همه کفش‌ها برای راه رفتن برابر نیستند. در این مقاله به بررسی ویژگی هایی که باید یک کفش پیاده روی داشته باشد می‌پردازیم.

واقعیت هایی راجع به پا که هنگام خرید کفش باید آن‌ها را درنظر داشته باشید

کفش مخصوص پیاده روی

با افزایش سن پاهای شما تغییر می‌کند. تاندون‌ها، عضلات و رباط‌های پای شما کشیده می‌شوند و باعث می‌شود پاهای شما پهن تر شود. آنها همچنین می‌توانند  بزرگتر شوند و پس از سال‌ها راه رفتن بر روی آنها، لایه‌های چربی که کف پای شما قرار دارند می‌توانند نازک شوند. به همین دلیل باید هر زمان که خرید کفش می‌کنید بایستید و پاهای خود را اندازه بگیرید و به دنبال کفش با زیره دارای بالشتک‌های فوم یا کپسول هوا باشید که شوکهای وارده به پا را بهتر جذب کند.

نوع پای شما مهم است. انواع مختلف پا در کفش‌های مختلف احساس بهتری دارند. مشخص کنید که پای شما در کدام گروه قرار می‌گیرد. یکی از راه‌های دانستن این موضوع این است که پای خود را خیس کنید و سپس روی یک تکه مقوا یا کاغذ رنگی بروید. به ردپای خود نگاه کنید. دیدن رد پای شما به شما کمک می‌کند تا نوع پای خود را پیدا کنید. پاهای شما ممکن است دارای قوس باشد یا اینکه کف پای صاف دارید. اگر فقط پهلو یا پایین پا خود را می‌بینید، احتمالاً قوس‌های بلندی دارید. اگر قوس‌های خنثی داشته باشید، می‌توانید پای خود را بصورت منحنی ببینید.

به درد کمر و زانو اهمیت دهید. اگر درد کمر، زانو یا پاشنه دارید، ممکن است بهتر باشید یک کفش طبی انتخاب کنید. اگر دارای تورم و بزرگ شدگی مفاصل انگشتان پا یا درد دیگری در مفصل انگشت پا مانند آرتروز یا نقرس هستید، باید کفش نرم و عریض تری بپوشید.

همچنین قبل از انتخاب کفش به فصلی که برای آن کفش را تهیه می‌کنید توجه کنید. به عنوان مثال اگر در آب و هوای بسیار بارانی زندگی می‌کنید ،باید کفش ضد آب خریداری کنید. اگر در آب و هوای سرد و برف زیادی زندگی می‌کنید، داشتن کفش با زیره خوب نیز مهم است. اگر شما عادت به پیاده روی دارید بطوریکه یک یا دو ساعت پنج یا هفت روز در طبیعت پیاده روی می‌کنید، به کفش با محافظت بیشتری نسبت به شخصی که پیاده روی چندانی ندارد نیاز دارید.

ویژگی‌های مهم کفش مخصوص پیاده روی

نحوه ساخت کفش در تناسب و عملکرد آن تفاوت ایجاد می‌کند. دانستن قسمتهای اساسی کفش پیاده روی به شما کمک می‌کند تا بسیاری از سبک‌ها و مارک‌های موجود را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

 • کفش مخصوص پیاده روی باید محافظ تاندون آشیل باشد. با محکم شدن كفش در اطراف پاشنه، استرس در تاندون آشیل كاهش می‌یابد.
 • دور پاشنه. بالشتک اطراف مچ پا تناسب لازم را تضمین می‌کند.
 • رویه کفش. رویه کفش، کفش را روی پا نگه می‌دارد. جنس رویه کفش معمولاً از چرم، مش یا مواد مصنوعی ساخته می‌شود. مش امکان تهویه بهتر را دارد و وزن کمتری دارد.
 • کفی کفش. بالشتک کف کفش به نگهداری پا و قوزک پای فرد کمک می‌کند. کفی‌های متحرک را می‌توان در فواصل زمان‌های جلسات مختلف پیاده روی از کفش خارج کرد تا خشک شود.
 • میانه کفی ژله‌ای یا کفی دارای کپسول هوا. وجود این کپسول‌ها و کفی‌های ژله ای در هنگام برخورد پا با زمین سبب کاهش ضربه به پا می‌شود.
 • زیره کفش. زیره کفش با زمین تماس پیدا می‌کند. شیارها و آج‌ها می‌توانند به حفظ چسبندگی کفش به زمین کمک می‌کنند.
 • جای انگشتان پا. این فضا انگشتان پا را در خود نگه می‌دارد. یک فضای مناسب برای انگشتان پا که جادار و گرد باشد به جلوگیری از ایجاد پینه کمک می‌کند.
خواندن
تاریخچه نایک NIKE

تاثیر شکل پا در انتخاب کفش مخصوص پیاده روی

کفش مخصوص پیاده روی

پا در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد. برای جلوگیری از مشکلات دردناک، هنگام خرید یک جفت کفش پیاده روی، شکل و اندازه پا را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید، کفش‌های شما باید مطابق با فرم پاهایتان باشد. پاهای شما هرگز نباید مجبور شوند که مطابق شکل یک کفش باشند.

عرض و طول کفش

کفش‌های خیلی باریک یا خیلی پهن می‌توانند منجر به تاول و پینه دردناک شوند. و یک فضای انگشتان پا که به اندازه کافی مرتفع نیست – و فضای کافی برای انگشتان پا را فراهم نمی کند – می‌تواند باعث ایجاد درد شود و مانند یک چکش به پا کوبیده شود.

نوع قوس پا

تراز پیچیده استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها در پاهای شما قوس‌های پهلو به پهلو (متاتارس) و طولی (طولی) را تشکیل می‌دهد. هنگام قدم زدن، این قوس‌های انعطاف پذیر به توزیع وزن بدن در سطح پاها کمک می‌کنند. قوس‌های پای شما نقش مهمی در نحوه سازگاری با سطوح مختلف هنگام راه رفتن دارند.

کفش‌های پیاده روی را انتخاب کنید که متناسب با نوع قوس پای شما باشد. به طور کلی، پا به یکی از سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

کفش مخصوص پیاده روی

پاهای با قوس خنثی (Neutral-arched feet). پاها با قوس‌های خنثی بیش از حد قوسی نیستند و بیش از حد صاف نیستند. اگر قوس پای خنثی دارید، به دنبال کفشی با کف میانی محکم باشید.

پاهای کم قوس یا صاف (low-arched or flat feet). قوس کم یا صافی کف پا ممکن است در برخی افراد به استرس عضلانی و مشکلات مفصلی منجر شود. اگر به طور قابل توجهی صافی کف پا دارید، ممکن است از کفش مخصوص پیاده روی با کفی مستقیم ( straight) و کنترل حرکت استفاده کنید تا گام‌های خود را مستحکم تر کنید.

کفش مخصوص پیاده روی

پاهای قوس دار. قوس‌های با ارتفاع زیاد ممکن است سبب فشار بیش از حد بر روی مفاصل و عضلات شود، زیرا ممکن است پاهای شما شوک وارد شده بر آن‌ها را جذب نکند، به خصوص اگر شما فعالیت پرشی زیادی انجام دهید این ضربات فشار زیادی بر بدن شما وارد می‌کند. برای کمک به جذب شوک به دنبال کفش‌های دارای بالشتک باشید. کفش هایی با کفی خمیده (curved) نیز ممکن است در بعضی موارد کمک کننده باشد. مهمترین فاکتور در انتخاب کفش احساس راحتی است.

متناسب ترین کفش پیاده روی را با دانستن این نکات تهیه کنید

بهترین کفش‌های طراحی شده در جهان اگر مناسب نباشند وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهند و برای پاهای شما مناسب نخواهند بود. در اینجا چند نکته برای یافتن بهترین کفش پیاده روی آورده شده است:

 • در هنگام خرید کفش همان جوراب هایی را که هنگام راه رفتن می‌پوشید بپوشید یا جوراب‌های خود را به فروشگاه خرید کفش ببرید.
 • بعد از مدتی پیاده روی و در روزی که پاهای شما در بزرگترین حد خود است، کفش بخرید.
 • کفش را از یک فروشگاه کفش ورزشی که دارای پرسنل متخصص هستند یا از فروشگاهی که گزینه‌های زیادی در آن وجود دارد، بخرید.
 • از فروشنده بخواهید هر دو پا را اندازه بگیرد، خودتان آنها را اندازه بگیرید، یا اینکه دوست یا عضوی از خانواده به شما کمک کند. هر بار که کفش می‌خرید پاهای خود را اندازه بگیرید، زیرا اندازه پای شما می‌تواند با گذشت سالها به تدریج تغییر کند. بایستید تا پای خود را اندازه بگیرید تا دقیق ترین اندازه گیری را بدست آورید.
 • اگر یک پای شما بزرگتر از پای دیگر است، یک جفت متناسب با پای بزرگتر خود امتحان کنید.
 • هر دو کفش را امتحان کنید و تناسب آن را بررسی کنید. انگشتان پا را تکان دهید. اگر بین بزرگترین ترین انگشت پا ( شست پا )‌ و انتهای کفش خود تقریباً نیم اینچ (1.3 سانتی متر) فاصله ندارید، کفش با اندازه بزرگتری را امتحان کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کفش به اندازه کافی پهن است. پا درون کفش باید جا داشته باشد و پاهای فرد را فشار ندهد. زنانی که دارای پاهای پنجه دار هستند بهتر است کفش‌های مردانه یا پسرانه را در نظر بگیرند.
 • قبل از خرید کفش با آن‌ها راه بروید. پاها باید فوراً احساس راحتی کنند. مطمئن شوید که پاشنه شما به راحتی در هر کفش قرار می‌گیرد و هنگام راه رفتن نمی لغزد.
خواندن
دویدن بدون وقفه با چه شرایطی امکان پذیر است؟

کفش‌های فرسوده خود را عوض کنید تا پاهای شما آسیب نبیند

کفش مخصوص پیاده روی

تمام کفشهای پیاده روی در نهایت علائمی از سایش نشان می‌دهند. و حتی اگر آنها هنوز هم احساس راحتی می‌کنند و ساییدگی بیرونی زیادی از خود نشان نمی دهند، ممکن است از پشتیبانی کافی یا جذب ضربه برخوردار نباشند.

کفش‌های خود را زمانی عوض کنید که:

 • زیره آن فرسوده شده باشد.
 • شما با استفاده از آن‌ها حدود 500 تا 600 کیلومتر دویده اید یا راه رفته اید.
 • حتی اگر کفشی خوب به نظر برسد، بیشتر آنها پس از گذشت 500 تا 600 کیلومتر استفاده، محافظت در برابر ضربه خود را از دست می‌دهند. هنگامی که به حداکثر مسافت پیموده شده کفش خود رسیده اید، یک علامت بگذارید تا به خود یادآوری کنید که آنها را تعویض کنید.

تاثیر جوراب بر انتخاب کفش مخصوص پیاده روی

کفش مخصوص پیاده روی

نوع جوراب هایی که می‌پوشید به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، در حالی که برخی از مردم جوراب‌های ضخیم را دوست دارند، برخی دوست دارند جوراب‌های نازک به پا کنند. برخی می‌گویند جوراب و کفش باید با هم ترکیب شوند تا بصورت مناسبی در پا قرار بگیرند.

در انتخاب جنس جوراب سعی کنید، جوراب‌های ساخته شده از ترکیب اکریلیک، نایلون و اسپندکس را انتخاب کنید که به خشک نگه داشتن پاها کمک می‌کند و برای راحتی بیشتر بالشتک ایجاد می‌کند.

همیشه در انتخاب و خرید کفش پیاده روی و جوراب دقت کنید. اگر کمی بیشتر برای راحتی خود هزینه کنید مطمئن باشید که ارزش آن را دارد.

برای خرید کفش یک تصمیم آگاهانه بگیرید

کفش‌های نامناسب منشا بسیاری از مشکلات هستند. اکنون که دانستید به دنبال چه ویژگی هایی بگردید، می‌توانید با اطمینان خرید کنید. از کفش‌های مخصوص پیاده روی راحت و مناسب برای پیاده روی بدون نگرانی استفاده کنید.

متخصصان شهر کفش به شما کمک می‌کنند تا بهترین کفش مناسب برای پیاده روی را انتخاب کنید. دستگاه اسکن کف پا در فروشگاه شهر کفش بصورت رایگان از کف پای شما اسکن تهیه می‌کند و میزان نرمال بودن قوس کف پای خود را بوسیله آن می‌توانید اندازه گیری کنید و متناسب با نتیجه بدست آمده بهترین کفش به شما پیشنهاد داده می‌شود.

برای دیدن کفش مخصوص پیاده روی شهر کفش بر روی لینک زیر کلیک کنید.

منابع:mayoclinicaarp

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.