مقالات

کفش صخره نوردی را چگونه انتخاب کنیم

کفش صخره نوردی را چگونه انتخاب کنیم

کفش صخره نوردی و کفش صخره نوردی تنها حائل بین شما و سنگ و صخره است. بنابراین کفش مناسب می تواند از پای ورزشکار محافظت کند و جلوی آسیب دیدگی پا را بگیرد. هنگام انتخاب کفش صخره نوردی، باید به سه مورد دقت کنید:

نوع کفش صخره نوردی: سه نوع کفش صخره نوردیدر بازار وجود دارد. کفش صخره نوردیخنثی، کفش کوهنوردی متوسط، کفش کوهنوردی تهاجمی. بسته به نوع کوهنوردی که قصد انجام آن را دارید، از بین کفش های خنثی، متوسط و تهاجمی یکی را انتخاب کنید.

ویژگی ها و متعلقات کفش صخره نوردی: ویژگی هایی مانند بند، آستر و کفی و لاستیک کفش بر عملکرد کفش صخره نوردی تأثیر می گذارند. در هنگام خرید، باید به این قسمت های کفش توجه داشته باشید.

تناسب کفش با پای کوهنورد: برای اینکه کوهنورد، بهترین عملکرد را داشته باشد باید کفش صخره نوردی، متناسب با پای ورزشکار باشد و آنقدر راحت باشد که هیچ گاه برای پای او ایجاد درد نکند. تناسب کفش با پا به شما کمک می کند تا مسیرهای سخت تر و طولانی تری را بپیمایید.

کفش صخره نوردی

کفش صخره نوردی خنثی

این کفش ها بسیار راحت هستند. کفش های خنثی اجازه می دهند انگشتان پا در داخل کفش، به صورت صاف قرار بگیرند. کفش های خنثی برای کوهنوردان مبتدی بسیار مناسب هستند، اما حتی برای کوهنوردان باتجربه ای که می خواهند کفش های راحتی برای صعود داشته باشند هم کاربرد دارند.

ویژگی های مثبت کفش صخره نوردی خنثی

 • این نوع کفش ها راحت هستند.
 • در این نوع کفش ها اغلب از زیره های متوسط تا سخت و زیره های لاستیکی ضخیم برای پشتیبانی خوب از پای ورزشکار استفاده می شود.
 • این کفش ها کفی نسبتاً مسطحی دارند.

ویژگی های منفی کفش صخره نوردی خنثی

 • حساسیت کف ضخیم تر و سفت تر کفش صخره نوردی خنثی، کمتر از کف نازک کفش های متوسط و تهاجمی است.
 • این نوع کفش ها برای مسیرهای دشوار طراحی نشده اند.

کفش صخره نوردی

کفش صعود متوسط

کفش های متوسط با شکل فرورفته ای که دارند (که به آن کامبر نیز می گویند)، از بقیه کفش ها متمایز می شوند. همین ویژگی آن ها را برای کوهنوردی حرفه ای و سطح بالا و فنی، مناسب می کند. این کفش های همه منظوره می توانند در مسیرهای طولانی و سخت به کوهنورد کمک کنند.

ویژگی های مثبت کفش صخره نوردی متوسط

 • شکل خاص کفش صخره نوردی متوسط، پاهای شما را در موقعیت قوی تر و قدرتمندتری نسبت به کفش های خنثی قرار می دهد و به شما کمک می کند مسیرهای کوهنوردی سخت و چالش برانگیزتری را طی کنید و به کوه های بلندی صعود کنید.
 • به طور معمول کف های لاستیکی کفش های صعود متوسط، چسبندگی بیشتری نسبت به کفش های خنثی دارند که همین موضوع از سر خوردن کوهنورد جلوگیری می کند.
 • به طور معمول کف های لاستیکی کفش های صعود متوسط، نسبت به کفش های خنثی، نازک ترند که همین موضوع باعث احساس بهتر کوهنورد می شود.
 • این نوع کفش ها راحت تر از کفش های تهاجمی هستند.

ویژگی های منفی کفش صخره نوردی متوسط:

 • برای مسیرهای دشوار و تخته سنگی، به اندازه کفش های تهاجمی مفید و مؤثر نیستند.
 • راحتی آن ها کمتر از کفش های خنثی است.
خواندن
آسیب دیدگی مچ پا در فوتبال و روشهای درمان آن

کفش صخره نوردی

کفش صخره نوردی تهاجمی

قسمت انگشتان این کفش ها، بسیار پایین است و دارای کشش زیادی در قسمت پاشنه کفش هستند تا پاهای شما را در یک موقعیت قوی و قدرتمند قرار دهند. از این نوع کفش ها برای صعودهای بیش از حد مشکل استفاده می شود. اکثر کفش های تهاجمی شکلی نامتقارن دارند و به سمت انگشت شست خم می شوند و قدرت را روی انگشت پا متمرکز می کنند. به طور معمول کوهنوردان، کفش های تهاجمی را برای صعودهای سخت و حرفه ای به پا می کنند.

ویژگی های مثبت کفش صخره نوردی تهاجمی

 • شکل خاص این نوع کفش ها، پاهای شما را در یک موقعیت قوی و قدرتمند برای صعودهای ورزشی سخت و تخته سنگی قرار می دهد.
 • به طور معمول کف های لاستیکی چسبناک و نازک تری نسبت به کفش های خنثی دارند که این امر از سر خوردن کوهنورد پیش گیری می کند و احساس بهتری به او می دهد.

ویژگی های منفی کفش صخره نوردی تهاجمی:

 • کف لاستیکی چسبنده تر و نازک تری از لاستیک کفش های خنثی و متوسط دارند که باعث می شوند راحتی کوهنورد کاهش یابد.

در کل کفش های لغزنده  مانند کفش تهاجمی، دارای حساسیت بیشتری نسبت به کفشهای تخته ای هستند. کفش های لغزنده به طور معمول فاقد کفی هستند و ورزشکار سنگ را حس می کند. ولی کفش های تخته ای مانند کفش خنثی نسبت به کفش های لغزنده، سفت تر هستند. آنها مقداری از حساسیت را فدا می کنند، اما معمولاً راحت ترند. این نوع کفش ها به لحاظ ظاهری بهترند و می توان آن ها را با لباسهای روز ست کرد.

کفش صخره نوردی

نحوه بسته شدن کفش

توری: این نوع بستن کفش، متنوع ترین سبک است. این نوع کفش ها از گرم شدن و عرق کردن و متورم شدن پاهای شما جلوگیری می کنند.

بند: این نوع بستن کفش ها که به آن قلاب و حلقه نیز گفته می شود راحتی زیادی دارد. کفش های بند دار برای سنگ نوردی و کوهنوردی بسیار مناسب هستند.

کفش های باز: کفش های باز یا لغزنده که اغلب دمپایی نیز نامیده می شوند، دارای سیستم بسته شدن کشسانی هستند و بیشترین حساسیت و کمترین قابلیت را در بین کفش ها دارند. دمپایی برای تمرین سرگرم کننده است چرا که کف و قسمت میانی سفتی ندارند و در کل پوشیدن این نوع کفش ها، باعث می شود پاها قوی تر و سریعتر شوند. از آنجا که این نوع کفش ها بند ندارند، پوشیدن آن ها ساده تر و سریع تر صورت می پذیرد.

مواد کفش

رویه کفش یا چرمی است یا مصنوعی. کفش های چرمی چه آستردار و چه بدون آستر، بیشترین حفاظت را از پا فراهم می کنند، از جمله این که پاها با پوشیدن آن کفش ها بوی بدی نمی دهند. چرم دو نوع است. چرم بدون خط و چرم خط دار.

چرم بدون خط: کفش های چرمی بدون خط می توانند تا اندازه کامل کشیده شوند.

چرم خط دار: با استفاده از کفش های چرمی خط دار، کشش به اندازه نصف یا کمتر کاهش می یابد.

مواد مصنوعی: بسیاری از کفش های با عملکرد بالا مصنوعی هستند. کفش های مصنوعی خیلی کشیده نمی شوند. برخی از مواد مصنوعی باعث می شوند تا پا نفس بکشد و عرق را از بین ببرد.

خواندن
کفش هندبال | موارد مهمی که باید هنگام خرید آن بخاطر بسپارید

زیره کفش صخره نوردی

زیره که اغلب برای راحتی به آن کف کفش گفته می شود، قسمت لاستیکی کفش است که مستقیما روی سنگ و صخره قرار می گیرد. نوع لاستیک و ضخامت آن بر عملکرد کوهنوردی تأثیر می گذارد.

زیره لاستیکی: انواع مختلفی از لاستیک در زیره کفش های کوهنوردی استفاده می شود. در حالی که تمام کفش های کوهنوردی چسبندگی خوبی دارند، بعضی از لاستیک ها نرم و چسبناک تر از سایر کفش ها هستند. به طور کلی، لاستیک های محکم تر، پشتیبانی بهتری از پای شما ایجاد می کنند، در حالی که لاستیک های چسبناک تر، دوام کمتری دارند، بنابراین در برابر ساییدگی با سنگ و صخره نیز مقاومت نمی کنند.

ضخامت زیره: همچنین ضخامت زیره نیز می تواند بر عملکرد و احساس راحتی با کفش تأثیر بگذارد. کف ضخیم تر حدود 4 تا 5.5 میلی متر ارتفاع دارد. این کفی ها پشتیبانی خوبی برای ورزشکار فراهم می کنند و بسیار با دوام هستند. با این حال، برخلاف زمانی که کفش شما یک کف نازک تر دارد، شما احساسی راجع به سنگ نخواهید داشت. اگر کوهنورد مبتدی هستید، به دنبال کفشی با کف ضخیم تر بگردید چرا که کفش های با کفی ضخیم، پشتیبانی بیشتری از پا ایجاد می کند تا پاهایتان دیرتر خسته شوند. ضخامت کفهای نازک تر معمولاً 3 تا 4 میلی متر است. برای کوهنوردان آماتور استفاده از کفش های با این نوع کفی توصیه نمی شود. هنگامی که حرفه ای شدید و تکنیک خود را اصلاح کردید، می توانید به دنبال کفشی با زیره نازک تر بروید تا احساس بهتری از سنگ داشته باشید.

کفش صخره نوردی زنانه

کفش صخره نوردیصرف نظر از جنسیت خود، حتما کفش صخره نوردی زنانه را امتحان کنید. ارتفاع این کفش ها عموماً تا قسمت پایین مچ پا است و یک مقدار پاشنه کوچکتری دارند. همچنین ممکن است محل انگشتان در این کفش ها نسبت به کفش های مردانه کمی بلندتر باشد. کارخانه های تولید کفش صخره نوردی زنانه، آنقدر کفش صخره نوردی زنانه با کیفیت و طرح های خوب تولید کرده اند که مردانی که پای کوچکی دارند هم مشتری پر وپا قرص آن ها شده اند تا جایی که قسمت اعظم مشتریان کفش های کوهنوردی زنانه را مردان تشکیل می دهند.

کفش صخره نوردی

کفش صخره نوردی بچه گانه

اگرچه می توانید کفش بچگانه سنگنوردی را در سالن ورزشی سنگ نوردی اجاره کنید، اما داشتن وسایل کوهنوردی مخصوص برای کودک شما، تاثیر بسیاری در علاقه او به این ورزش خواهد داشت. به خصوص اگر کودک شما در فضای باز هم کوهنوردی و صخره نوردی می کند، داشتن لباس کوهنوردی مخصوص ضروری است. پاهای بچه ها به سرعت رشد می کنند، بنابراین شاید مجبور باشید سالی یک یا دو بار برای کودک خود کفش صخره نوردی خریداری کنید. با افزایش سطح مهارت کودکان، اندازه پای آنها نیز بزرگ می شود. تا جایی که کودکان دیگر نمی توانند کفش خود را بپوشند و بندهای آن را ببندند، اینجاست که باید کفش جدیدی برای آن ها خریداری کنید.

منابع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/rock-shoes.html

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.