مقالات, کفش

کفش تنیس باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

کفش تنیس باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

اگر قبلاً هرگز تنیس بازی نکرده اید، باید بدانید که تنیس یک ورزش واقعا سرگرم کننده است و دارای مزایای مختلفی برای سلامتی انسان است. تنیس یک ورزش واقعاً عالی است همه افراد باید هر چه زودتر آن را امتحان کنند چرا که این ورزش برای همه افراد جامعه اعم از کودک و بزرگ و مرد و زن مناسب است. یکی از مواردی که برای تنیس به آن احتیاج خواهید داشت، یک جفت کفش تنیس است، کفشی که هرچقدر هم که بازی کنید، راحتی و پشتیبانی را برای شما فراهم کند و خیلی عرق نکند. هم جنین کفش تنیس باید وزن مناسبی داشته باشد. در این مقاله، نکاتی در مورد خرید کفش تنیس را بیان می کنیم. کفشی که با وجود اینکه باید قیمت مناسبی داشته باشد، باید همه چیزهایی که برای یک بازی تنیس به آن نیاز دارید را در اختیار تنیسور قرار دهد.

تعدادی کفش تنیس مختلف در بازار وجود دارد، بعضی از آنها برای استفاده در زمین های سفت و سخت مانند سالن طراحی شده اند و بعضی دیگر برای زمین های خاکی یا چمن ساخته شده اند.  کفش های تنیس به گونه ای طراحی شده اند که به بازیکن تنیس اجازه می دهند که بیشترین پشتیبانی، ثبات و راحتی مورد نیاز را در زمین داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

از سال 1960 کفشهای تنیس در حال تکامل بوده و هر سااله پشرفت کرده اند. اصطلاح کفش تنیس هر کفش ورزشی را توصیف می کند که دارای یک کف لاستیکی قابل انعطاف و یک رویه سبک وزن و ساخته شده از بوم یا چرم باشد. امروزه کفش های تنیس با پشتیبانی و ثبات لازم در مناطق مناسب و همچنین کشش صحیح مخصوص این ورزش طراحی شده اند. بنابراین کفش های تنیس با کفش های ورزشی، کفش های مخصوص دویدن، کفش های پیاده روی یا کفش های کوهنوردی بسیار متفاوت هستند.

مزایای بازی تنیس

بازی تنیس نه تنها سرگرم کننده است، بلکه دارای مزایای بسیار زیادی است که قطعاً باید از آنها بهره ببرید.

کفش تنیس

مزیت اول تقویت عضلات

یکی از نکات جالب در مورد تنیس این است که این ورزش به تقویت عضلات شما کمک می کند. دویدن در اطراف میز تنیس و بالا و پایین پریدن، به قویتر شدن پاها کمک می کند، به علاوه عضلات اصلی و پایین کمر را نیز درگیر می کند. همچنین، چرخاندن راکت به اطراف، نیاز به قدرت بازوی زیادی دارد. در مجموع، بازی تنیس می تواند تمام عضله های بدن شما را تقویت کند و از بالا به پایین عضلات ضخیم را برای شما فراهم کند.

مزیت دوم اجتماعی بودن تنیس

چیزی که ما در مورد تنیس خیلی دوست داریم این است که تنیس، یک ورزش اجتماعی است. از این گذشته، شما به تنهایی نمی توانید تنیس بازی کنید، بنابراین یا باید یک دوست و هم بازی و یا سه دوست برای بازی با خود بیاورید. یا از طرف دیگر، اگر کسی برای بازی ندارید، می توانید در باشگاه تنیس محلی خود ثبت نام کنید و با افراد جدیدی ملاقات کنید. امروزه در اکثر مدارس و پارک ها میز تنیس وجود دارد. در کل تنیس یک ورزش عالی برای بیرون رفتن، دیدن دنیا و ملاقات با افراد جدید و جالب است.

مزیت سوم هماهنگی

برای موفقیت در تنیس به هماهنگی نیاز دارید و این هماهنگی در تنیس به مرور در زندگی شما هم تاثیر می گذارد. برای تنیس شما باید بازی پا داشته باشید، باید بدانید که چه زمانی و چگونه باید بپرید. شما باید توانایی های دقیق ضربه را داشته باشید تا توپ را به جایی برسانید که قصد آن را دارید. تنیس بدون شک شما را به یک فرد هماهنگ تر تبدیل خواهد کرد.

خواندن
کفش جردن از آغاز تا به امروز

مزیت چهارم افزایش کارایی قلب

تنیس یکی از بهترین ورزش ها برای سلامت قلب و عروق است. این ورزش به دویدن، پرش و استفاده از عضلات نیاز دارد، همه این موارد باعث می شود قلب شما بیش از حد متوسط کار کرده و خون پمپاژ کند. تنیس می تواند تا حد زیادی کارایی قلب شما را بهبود بخشد، بنابراین توانایی شما در انجام فعالیت های بدنی را افزایش می دهد. ناگفته نماند که ورزش های قلبی به شما کمک می کند قلب قوی تر و سالم تری داشته باشید تا در برابر بیماری، مقاومت بیشتری داشته باشید و در نهایت باید اشاره کنیم که تنیس، به شما امکان می دهد زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشید.

هنگام خرید کفش های تنیس به دنبال چه مواردی باشید

کفش های تنیس می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد، بنابراین قبل از خرید کفش تنیس چند نکته را در ذهن داشته باشید. البته قبل از هر چیزی باید دقت کند که اندازه کفش، متناسب با اندازه پای شما باشد..

کفش تنیس

کفی بیرونی

یک جنبه مهم که باید در یک جفت کفش تنیس جستجو کرد، زیره با کیفیت بالا است. برای اطمینان از مقاومت کفش در مقابل سایش و پارگی در ورزش تنیس به زیره ای احتیاج دارید که از لاستیک مرغوب ساخته شده باشد. زیره های کفش تنیس نیز باید کشش خوبی را برای شما فراهم کند.

مواد – ماندگاری و تنفس

نکته دیگری که باید قبل از خرید کفش تنیس به آن توجه کنید، دوام کفش است. دوام کفش به مواد ساخته شده آن برمی گردد. ترجیحاً کفش های تنیس باید از چرم ساخته شوند تا از دوام آنها اطمینان حاصل شود، اما یک ماده مصنوعی خوب نیز این کار را انجام خواهد داد. علاوه بر این، کفش های تنیس باید ترکیب خوبی از دوام و تنفس و سبکی را فراهم کنند. مشبک بودن قسمت فوقانی کفش، به تهویه مناسب پا کمک می کند و کفش را نیز سبک نگه می دارد.

حمایت از پا در کفش تنیس

ویژگی دیگری که کفش های تنیس باید داشته باشند، پشتیبانی خوب است که می تواند به روش های مختلفی باشد. اول از همه، یک کفش تنیس خوب باید یک کفپوش میانی مناسب داشته باشد که قوس پای شما را پشتیبانی کند تا در طول یک بازی تنیس احساس درد نکنید. در مرحله بعد، پشتیبانی خوب از پاشنه پا نیز یک امتیاز است زیرا به شما کمک می کند تا پای شما خوب و ثابت بماند.

بالشتک ضربه ای

مهمترین نکته ای که باید در هر جفت کفش تنیس به دنبال آن باشید، بالشتک سازی مناسب آن است، زیرا این ورزش شامل دویدن و پریدن است که می تواند احساس درد و خستگی در پاهای شما ایجاد کند.

کفش های تنیس در مقابل کفش های دو

کفش تنیس

در ابتدا کفش دویدن و کفش تنیس یکی بودند، با این وجود در طول سال ها و به ویژه در سال های بعد تفاوت زیادی بین کفش های دویدن و کفش های تنیس به وجود آمد. تفاوت کفش های تنیس مدرن و کفش های دویدن در وزن و طراحی کلی آنهاست. کفش مخصوص دویدن به گونه ای طراحی شده است که به افراد امکان دویدن می دهد بنابراین حتی المقدور باید سبک باشند. آنها دارای بالشتک برای محافظت از پا هنگام حرکت به جلو هستند و انعطاف پذیری لازم برای کفش تنیس را ندارند.

خواندن
کفش های اسکیچرز اصل چه ویژگی هایی دارند؟

انعطاف پذیری کفش تنیس بسیار بیشتر از کفش مخصوص دویدن است. همچنین کفش های تنیس، کمی سنگین تر از کفش های مخصوص دویدن هستند چرا که کفش دوندگی به سبک ترین شکل ممکن ساخته می شوند تا هیچ کششی روی پای دونده ایجاد نکنند. دلیل بیشتر بودن وزن کفش تنیس نسبت به کفش دوندگی، بیشتر بودن میزان بالشتک و پشتیبانی کفش های تنیس است. همین چیزها هستند که باعث می شوند وزن کفش تنیس اضافه تر از کفش مخصوص دوندگی شود. کفش تنیس حتما باید بالشتک و پشتیبانی خوبی داشته باشد چرا که در هنگام بازی تنیس در زمین مورد نیاز است. بهترین کفش های تنیس به بازیکن این امکان را می دهد که به سرعت از یک سمت به آن طرف، عقب و جلو حرکت کند.

کفش های تنیس، کمی بیشتر از کفش های مخصوص دویدن پاشنه دارند، این امر برای ایجاد ثبات در زمین است زیرا بازیکنان تنیس برخلاف دونده هایی که عمدتا از پشت پا و بالشتک پای خود استفاده می کنند و به آن فشار وارد می کنند، روی پاشنه و پای خود بازی می کنند. با این وجود هر دوی کفش تنیس و دوندگی از زیره های لاستیکی انعطاف پذیر و قسمت بالایی سبک ساخته شده اند، بنابراین یک مقدار شباهت بین دو کفش وجود دارد.

آیا تفاوتی بین کفش های تنیس و کفش های کتونی وجود دارد؟

بین کفشهای تنیس و کفشهای کتانی تفاوتهای زیادی وجود دارد. کفش های تنیس به گونه ای طراحی شده اند که در هنگام بازی تنیس مورد استفاده قرار گیرند بنابراین دارای مشخصات فنی خاصی در وزن، نوع پشتیبانی ارائه شده، انعطاف پذیری کف پا، تنفس و موارد دیگر هستند. کفش تنیس برای افزایش توانایی بازیکن در زمین ساخته شده است و به تنیسورها این امکان را می دهد تا به طور موثر به اطراف حرکت کنند و تغییر جهت ناگهانی دهند. کف کفش تنیس نیز طوری طراحی شده است که بهترین چسبندگی را در زمین های سخت، خشتی یا چمن داشته باشد. از طرف دیگر کفش های کتانی از بوم و کف لاستیکی طراحی شده اند. این نوع کفش ها اگرچه نوعی کفش ورزشی هستند و بسیاری از اوقات به عنوان کفش تنیس هم استفاده می شوند ولی به طور خاص برای هیچ ورزشی طراحی نشده اند. بهتر است برای هر نوع ورزشی، از کفش مخصوص آن ورزش استفاده کرد. مثلا برای کشتی گرفتن از کفش کشتی، برای انجام بازی والیبال از کفش والیبال و برای انجام بازی بسکتبال از کفش بسکتبال استفاده کرد. کفش های کتانی عادی از ویژگی های خاصی که کفش های تنیس یا سایر کفش های ورزشی مانند کفش بسکتبال دارند، برخوردار نیستند. در واقع کفش های کتانی، یک نوع کفش برای وقتی است که یک فرد معمولی قصد دارد لباس راحتی بپوشد. این افراد می توانند به عنوان یک تیپ عادی این نوع کفش را با شلوار جین خود بپوشند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.