مقالات

کفش ایمنی | راه‌های انتخاب کفش مناسب برای محل کار

کفش ایمنی | راه‌های انتخاب کفش مناسب برای محل کار

پوشیدن کفش ایمنی یکی از مهم ترین نکات ایمنی است که توسط کارگران شاغل در شغل های مختلف باید رعایت شود. علاوه بر کفش ایمنی، کلاه ایمنی و لباس ایمنی و حتی دستکش ایمنی و ماسک ایمنی هم به تناسب نوع شغل باید توسط کارگران و مهندسان و حتی ناظران پوشیده شوند. هنگام انتخاب مناسب ترین کفش ایمنی عوامل متعددی را باید در نظر گرفت. هدف این است که مطمئن شوید پای شما راحت، پشتیبانی شده و از همه مهمتر ایمن است. همان طور که اشاره شد و می دانید یک جفت کفش ایمنی یک جزء موثر از تجهیزات حفاظتی شخصی یا همان PPE است. با این حال ، خطرات ناشی از پوشیدن کفش نامناسب فقط به خطرات موجود در محل کار مانند افتادن اجسام یا رفتن چرخ کامیون بر روی انگشتان پا و … محدود نمی شود بلکه پوشیدن کفش نامناسب ناراحتی هایی را هم می تواند به صورت مزمن در فرد ایجاد کند مشکلاتی از قبیل آرتروز زانو و دیسک کمر و … . انتخاب کفش ایمنی مناسب می تواند از مشکلات موقتی و دائمی مربوط به پا مانند درد در ساق پا، میخچه ، پینه و چکشی جلوگیری کند و حتی از جلوی ناراحتی پاها ، لگن و پشت را هم بگیرد.

بیشتر بخوانید:

چگونه سایز پای خود را پیدا کنیم؟ | سایز پای من چند است؟

کفش ایمنی

هر نوع شغلی خطرات خاص خود را دارد. شما باید خطرات خاص محیط کار خود را درک کنید ولی جدای از تفاوت های کفش های ایمنی یک کفش ایمنی خوب دارای ویژگی های زیر است:

 • دارای کلاهک ایمنی برای انگشتان پا است که این کلاهک می تواند از جنس فولاد یا کامپوزیت باشد.
 • دارای محافظ های متاتارس است که وظیفه محافظت از قسمت بالای پا را بر عهده دارند.
 • دارای کفی مقاوم در برابر سوراخ شدن است.
 • دارای کفی مقاوم در برابرمصالح ساختمانی ویژه است.
 • ضد آب است.
 • ضد حریق است.

بیشتر بخوانید:

کفش آب نوردی را بشناسیم | کفش مخصوص آب

چه افرادی باید کفش ایمنی بپوشند

یک کفش ایمنی خوب می تواند به کارگر ساختمانی یا مأمور آتش نشانی یا کارگر معدن و یا کارگر شاغل در هر شغل خطرناک دیگر کمک کند.

کفش ایمنی

در صورت نپوشیدن کفش ایمنی چه خطراتی شما را تهدید می کند؟

 • افتادن اجسام از ارتفاع روی پای شما
 • پاره شدن پای شما توسط لبه های تیز فلزی
 • سوختن پای شما توسط آتش یا انواع مواد شیمیایی موجود در محل کار شما
 • برق گرفتگی از ناحیه پا با برخورد سیم لخت به پای شما و در کل هر نوعی از خطرات الکتریکی

بیشتر بخوانید:

جوراب | انواع مختلف و ویژگی های خاص جوراب

خواندن
نکات خرید کفش طبی: انواع کفی و انحرافات پا

نکات مطرح شده توسط انجمن ارتوپدی پا

کفش ایمنی

انجمن ارتوپدی پا و مچ پای آمریکا نکاتی را در رابطه با ایمنی پا و خطراتی که پا را درگیر می کند بیان کرده است. در اینجا این نکات را بیان می کنیم.

 • برای خرید کفش ابمنی به فروشگاهی بروید که کفش مخصوص کار شما را دارد. از فروشنده بخواهید که پاهای شما را اندازه گیری کند و کفش یا چکمه ای با اندازه مناسب برای شما پیدا کند. یک متخصص مجرب باید ویژگی های کفش را بداند و هم چنین باید بتواند طرح و مواد کفش را با نیازهای خاص شما مطابقت دهد.
 • در هنگام خرید کفش ایمنی، کف پای خود را بررسی کنید. مطمئن شوید کفی کفش متناسب با شرایط کاری شما باشد. کفی کفش می تواند طوری طراحی شود که در برابر لغزش مقاوم باشد و پای شما را از گرما محافظت کند. هم چنین کفی کفش می تواند طوری باشد که در برابر سوراخ شدن مقاوم باشد و حتی از شوک الکتریکی جلوگیری کند.
 • کفش ایمنی که رطوبت را دفع می کند بپوشید. آیا در دمای بالا کار می کنید؟ برای خشک نگه داشتن پاهای خود ، کفش ایمنی با رویه های چرمی با روکش آستری جذب کننده رطوبت را خریداری کنید. پوشیدن این نوع کفش به جلوگیری از تاول و میخچه کمک می کند. اگر در دمای سردتر کار می کنید ، کفشی بخرید که با پنجه کامپوزیت عایق شده باشد چرا که کفش هایی با پنجه کامپوزیت، گرما را از پای شما دور می کنند.
 • در مورد کفش ایمنی، ثباتی که شما با پوشیدن کفش خواهید داشت، مهم است. کفش یا چکمه ای با کف صاف و پایه ای پهن بپوشید. این نوع کفش ها هنگامی که شما بر روی سطوح ناهموار کار می کنید، ثبات بیشتری را ایجاد می کنند. این امر به ویژه در صورتی که در ساختمان سازی ، محوطه سازی یا در یک کارخانه تولیدی کار می کنید بسیار مهم است.
 • کفش ایمنی باید به نحوی باشد که پاهای شما را به طور کامل بپوشاند. در واقع کفش محافظ باید پا را کاملاً با مواد مقاوم در برابر سوراخ بپوشاند و هیچ جایی از پا بی حفاظ نماند.

بیشتر بخوانید:

نکاتی برای پیاده روی تا محل کار

 • هنگام امتحان کردن کفش ایمنی مطمئن شوید که می توانید انگشتان پای خود را تکان دهید. جعبه انگشتان پا باید به اندازه کافی عمیق باشد تا بتوانید تمام انگشتان پای خود را بدون احساس فشار در داخل کفش قرار دهید. نکته مهم این است که پای افراد مختلف معمولا در انتهای روز بزرگ تر از حالت عادی است. برای خرید کفش باید عصر به فروشگاه مراجعه کنید و چکمه ها را در انتهای روز امتحان کنید. در کل در زمانی که پاهای شما بزرگتر است کفش های مختلف را امتحان کنید. هم چنین در هنگام خرید کفش باید جوراب هایی که معمولا سر کار خود می پوشید را بپوشید. در ضمن در مورد بسیاری از افراد یک واقعیت وجود دارد و آن این است که معمولاً یک پا بزرگتر از پای دیگر است، بنابراین کفش ایمنی را متناسب با پای بزرگتر خریداری کنید.
 • کفش ایمنی باید از پشتیبانی مناسب برخوردار باشد. محافظ های پاشنه (موادی که سفتی پاشنه را ایجاد می کند) برای مچ پای شما ثبات ایجاد می کنند و باید محکم جا بیفتند. یک زیر کف گوه ای یا زیره میانی مقاوم در برابر سوراخ، باعث افزایش ثبات مچ پا و پشتیبانی از قوس پا می شود. اطمینان از حمایت مناسب از پاشنه پا همچنین به جلوگیری از ناراحتی های دیگر در پاها ، لگن و پشت کمک می کند.
 • در انتخاب کفش، راحتی بسیار مهم است. باید برای اولین بار که کفش را امتحان می کنید احساس راحتی کنید. انتظار نداشته باشید که کفشی که احساس راحتی را برای شما به ارمغان نمی آورد به لحاظ سلامتی، کفش مناسبی برای شما باشد. متآسفانه برخی از افراد فکر می کنند کفش ایمنی، کفش راحتی نباید باشد و حتما باید سنگین و خشک باشد، در صورتی که این اعتقاد اصلا درست نیست و کفش ایمنی باید راحت هم باشد.
 • زمانی که برای خرید کفش ایمنی به فروشگاهی رفته اید، تا زمانی که در مغازه هستید کفش ایمنی یا همان کفش محافظ را به طور کامل امتحان کنید. صرفا قدم زدن روی کف صاف فروشگاه کافی نیست بلکه باید روی سطحی سخت هم قدم بزنید تا کیفیت واقعی کفش مشخص شود. کفی های متحرک جاذب شوک بهترین نوع کفی ها برای کفش های ایمنی هستند. می توان این نوع کفی ها را تمیز کرد، حتی می توان در صورت لزوم این نوع کفی ها را با کفی های دیگر جایگزین کرد.
 • توجه داشته باشید که هیچ کفشی نمی تواند در برابر همه آسیب ها محافظت کند. کنترل خطرات با بهره گیری از کنترل های مهندسی و کنترل های اداری ، روشهای اصلی کاهش آسیب ها هستند. تکیه بر PPE به تنهایی قابل قبول نیست. با این حال ، با اطمینان از انتخاب کفش مناسب برای محیط کار و نیازهای شخصی خود ، بهترین محافظت شخصی را برای پیشگیری از صدمات ناشی از پا در صورت عدم موفقیت سایر کنترل ها انجام می دهید.
خواندن
آناتومی کفش پیاده روی

منابع:

https://www.memic.com/workplace-safety/safety-net-blog/2017/january/safety-shoes–selecting-the-right-shoe-for-your-workplace

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.