مقالات

کفش اندازه پا چه ویژگی هایی دارد

کفش اندازه پا چه ویژگی هایی دارد

پوشیدن کفش اندازه پا برای هر فرد اجباری است. اهمیت پوشیدن کفش اندازه پا فقط مختص کفش پیاده روی نیست. بلکه کفش های مجلسی و مهمانی، کفش هندبال، کفش بسکتبال، کفش والیبال، کفش فوتبال، کفش کشتی، کفش وزنه برداری و … هم باید متناسب با اندازه پای فرد باشند. کفش هایی که اندازه پای فرد نیستند می توانند منجر به آسیب دیدگی پا و یک سری مشکلات پا مانند مشکلات ناخن، مشکلات مچ پا و مشکلات گردش خون در پا شوند. اما درد و ناراحتی فقط به پاهای شما محدود نمی شود. بلکه کفش های بزرگتر و کوچکترهمچنین می تواند به زانو و کمر و پشت شما هم آسیب وارد کند، بسیاری از موارد آسیب دیدگی در سالن و آسیب دیدگی در فوتبال و ورزش های دیگر به علت پوشیدن کفش های بزرگ تر یا کوچک تر از پای ورزشکار است. بنابراین پوشیدن کفشی که مناسب باشد بسیار مهم است.

همیشه نمی توانید به عدد اندازه پای خود اعتماد کنید و صرفا با گفتن آن یک عدد و بدون امتحان کردن مفش را خریداری کنید زیرا ممکن است مارک های مختلف، کفش های خود را کمی متفاوت تولید کنند، بنابراین همیشه امتحان کفش و بررسی احساسی که آنها به انسان می دهند مهم است. در این راهنما توضیح می دهیم که چگونه کفش باید اندازه پا باشد، همراه با نکاتی در مورد چگونگی تشخیص بزرگ یا کوچک بودن کفش شما.

بیشتر بخوانید:

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی هایی باید داشته باشد

 

کفش اندازه پا

 

چگونه باید از اندازه بودن کفش خود مطمئن شد؟

اول و مهمترین نکته در تشخیص اندازه بودن کفش این است که دقت کنید کفش های شما باید راحت و متناسب باشند. این بدان معناست که آنها نباید نه خیلی تنگ و نه خیلی شل باسند یا به بیان دیگر خیلی بزرگ و خیلی کوچک نباشند. در اینجا چند مرحله وجود دارد که باعث می شود اطمینان حاصل کنید که به بهترین اندازه مناسب پا رسیده اید:

  • پاهای خود را اندازه بگیرید – به فروشگاه بروید یا از راهنمای نصب کفش ما استفاده کنید تا اندازه مناسب پای خود را امتحان کنید.
  • کفش ها را به اندازه بزرگتر پای خود انتخاب کنید. بسیاری از افراد یک پای بزرگتر نسبت به پای دیگر دارند بنابراین اندازه کفشی را انتخاب کنید که مناسب ترین حالت برای این پای بزرگتر باشد.
  • کفشهای هر دو پا را امتحان کنید. شما بهترین اندازه را برای پای بزرگتر انتخاب کرده اید، اما هر دو کفش را امتحان کنید تا مطمئن شوید هر دو به خوبی متناسب پای شما هستند.
  • بایستید و با کفش راه بروید. به هر گونه مالش یا ناراحتی پای خود توجه کنید زیرا این امر می تواند نشان دهنده نیاز شما به کفش با اندازه دیگری باشد.
  • هنگام انتخاب و تست کردن کفش، جوراب بپوشید. این کار باعث می شود بفهمید کفش شما چطور با لایه اضافی متناسب است.
  • بعدازظهر برای خرید کفش اقدام کنید. پاهای شما در طول روز متورم می شوند، بنابراین بهتر است وقتی پای شما به متورم ترین شکل ممکن رسیده اند، به خرید کفش بروید (یا کفشی را که از طریق اینترنت خریداری شده را امتحان کنید).
خواندن
بر اساس یک پژوهش ورزشی مشخص شد پای ایرانیان چه شکلی است؟ + عکس

بیشتر بخوانید:

چگونه سایز پای خود را پیدا کنیم | سایز پای من چند است؟

 

 

کفش اندازه پا

چگونه تشخیص دهیم کفش خیلی بزرگ است یا خیلی کوچک

ساده ترین راه برای تشخیص بزرگ یا کوچک بودن کفش، بررسی میزان فضای موجود در جلوی انگشتان پای شما در درون کفش است. بین بلندترین انگشت پا و قسمت ابتدایی کفش از درون باید تقریباً به اندازه یک انگشت فاصله وجود داشته باشد.

روش دیگر برای بررسی این مسئله این است که انگشت خود را بین قسمت پشت پا (پاشنه پا) و پاشنه کفش خود قرار دهید. فقط باید فضای کافی برای قرار گرفتن مناسب انگشت دست شما وجود داشته باشد. اگر انگشت دست شما به راحتی به فضای داخلی کفش سر خورد، احتمالاً باید نیم سایز از اندازه کفش خود کم کنید. در حالی که اگر انگشت دست شما با  فشار زیادی وارد کفش شد، به اندازه نصف سایز کفش، کفش بزرگتری را انتخاب کنید.

کفش تنگ بهتر است یا کفش گشاد؟

اگر کفش های شما خیلی تنگ است به احتمال فراوان کفش با پای شما ایجاد مالش و تماس و اصطکاک می کند و این اصطکاک باعث ایجاد درد و ناراحتی و تاول در پای فرد می شود. توپ پای شما باید به راحتی در وسیع ترین قسمت کفش قرار بگیرد و در قسمت پاشنه هم پا باید جایی برای لغزش جزئی پاشنه پای فرد وجود داشته باشد. کفش نباید به حدی تنگ باشد که اگر کفش ها را به آرامی از پا خارج کردید، لیز خوردن پاشنه پا باعث ایجاد تاول در پا شود.

خواندن
انواع کفش زمستانی زنانه

بیشتر بخوانید:

کفی مموری فوم چیست؟

اگر یک جفت کفشی که قصد خرید آن را دارید خیلی تنگ است، یک جفت کفش دیگر با اندازه بزرگتر را امتحان کنید، زیرا نباید امیدوار باشید که کفش های جدید به مرور زمان کشیده شوند و جا باز کنند. متأسفانه بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که باید کفش کوچکتری خریداری کنند تا آن کفش به مرور زمان جا باز کند. البته بسیاری از فروشندگان کفش هم خریداران خود را تشویق به این کار می کنند و مشتریان را به اشتباه راهنمایی می کنند.

 

کفش اندازه پا

آیا پوشیدن کفشی با اندازه بزرگتر مشکلی ندارد؟

اندازه کفش می تواند در مارک ها و سبک های مختلف متفاوت باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد شما گاهی اوقات اندازه کفش خود را بالاتر انتخاب کنید. اگر کفش ها را امتحان کرده اید و مناسب پای شما هستند، از نظر تئوری، اندازه روی برچسب مهم نیست. اگر کفش ها به وضوح برای شما بزرگ هستند ، نباید آنها را بپوشید زیرا همانطور که توضیح دادیم کفش های ناسازگار می توانند منجر به مشکلات پا شوند و مراقبت از پاها مهم است. همچنین ممکن است استفاده از کفی برای رسیدن به بهترین تناسب ممکن مفید باشد. پس از قرار دادن کفی درون کفش، از همان مراحلی که در بالا برای چک کردن اندازه کفش بیان شد، استفاده کنید تا بررسی کنید که کفش به همراه کفی، مناسب پای شما است یا نه.

کفش نامناسب چه مشکلاتی برای پا بوجود می آورد

اگر برای یافتن کفش های مناسب برای کودکان خود به کمک نیاز دارید، ما تعدادی گزینه در فروشگاه و خانه داریم تا روند کار را تا حد ممکن آسان کنیم. درباره چگونگی کمک به شما در اندازه گیری پای کودکان خود هم باید بیشتر بیاموزید چرا که انتخاب کفش برای کودک به دو دلیل سخت تر از انتخاب کفش برای بزرگسال است. اولا پای کودک، پیوسته در حال رشد و بزرگتر شدن است و کفشی که امروز اندازه پای کودک است می تواند دو ماه بعد برای پای او کوچک باشد. ثانیا خود کودک (مخصوصا کودکان زیر سه سال) نمی توانند اظهار نظر واضحی راجع کفش خود کنند و این وظیفه والدین است که با دقت تناسب کفش با پای کودک را بررسی کنند.

بیشتر بخوانید:

کفش بچگانه | معیارهای مهم در خرید کفش بچگانه

منابع:

https://www.clarks.co.uk/editorial/how-should-shoes-fit

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.