مقالات

کفش اسکی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

کفش اسکی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برای اینکه بتوانید در پیستهای اسکی مختلف بدون اینکه نگران پاهای خود باشید، اسکی کنید، انتخاب و خرید چکمه های اسکی یک موضوع حیاتی است. شاید در بعضی از ورزشها بتوان برای مدت کوتاهی بدون کفش مناسب آن ورزش، به فعالیت پرداخت ولی قضیه اسکی متفاوت است و باید در همان بار اولی که قصد اسکی دارید، کفش مخصوص آن را خریداری کنید. چکمه های اسکی شما باید راحت باشند و پشتیبانی کافی از شما داشته باشند. تناسب و عملکرد مهمترین عامل در انتخاب کفش اسکی است. چکمه های متنوعی را امتحان کنید کفشی را که بهترین است را خرید کنید. در این مقاله، برای کمک به شما در انتخاب چکمه اسکی مناسب نوشته شده است.

کفش اسکی

ویژگی های بوت اسکی

برای یافتن کفش، بوت یا چکمه های اسکی مورد نیاز خود، باید فاکتورهایی مانند اندازه، انعطاف پذیری، شکل پوسته و دکمه و همچنین سایر ویژگی ها مانند راحتی راه رفتن با آن را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

انعطاف پذیری یا سفتی کفش اسکی

عامل مهم دیگری که باید در انتخاب چکمه های اسکی در نظر بگیرید، انعطاف پذیری یا سفتی چکمه است. شاخص انعطاف پذیری در مقیاس 60 تا 150 اندازه گیری می شود. اینکه کفش اسکی شما چقدر انعطاف پذیر باشد به توانایی و شکل بدن اسکی باز مرتبط است. هرچه سطح فنی اسکی باز بالاتر باشد، قسمت عقب کفش اسکی باید سفت و سخت تر باشد تا امکان انتقال انرژی کارآمدتر از پاها به اسکی باز فراهم شود. اسکی بازان با جثه بزرگتر نیاز به انعطاف پذیری سخت تری دارند. در زیر انعطاف پذیری مختلف کفش های اسکی آورده شده است.

 • سطح مبتدی: در مورد اسکی بازان مبتدی، شاخص انعطاف پذیری برای مردان بین 60 تا 90 و برای زنان بین 60 تا 70 است.
 • سطح متوسط: در مورد اسکی بازان متوسط، شاخص انعطاف پذیری برای مردان بین 90 تا 110 و برای زنان بین 70 تا 90 انعطاف پذیر است
 • سطح پیشرفته: در مورد اسکی بازان پیشرفته، شاخص انعطاف پذیری برای مردان 110 و بالاتر و برای زنان 90 و بالاتر است.
 • سطح حرفه ای: سخت ترین چکمه های اسکی مخصوص اسکی بازان حرفه ای است و انعطاف پذیری آنها بین 140 تا 150 است.

شاخص انعطاف پذیری، یک استاندارد رسمی نیست، بنابراین در عدد سختی کفش بین مارک های مختلف، تفاوت مشاهده می شود. اگر می خواهید کفش اسکی شما، انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد، می توانید سختی چکمه های اسکی خود را با شل کردن بند بالا تنظیم کنید.

طول کفش اسکی

اندازه بوت اسکی با سانتی متر اندازه گیری می شود. برخلاف کفش های معمولی، چکمه های اسکی باید دقیقاً متناسب با پای اسکی باز باشند. تخمین زده می شود که 75٪ از اسکی بازان چکمه هایی را انتخاب کنند که دو اندازه بزرگتر از سایز پای کفش معمولی فرد است.

نحوه ی اندازه گیری پای خود

 • یک تکه کاغذ به دیوار بگذارید.
 • پای خود را از پاشنه روی این قطعه کاغذ قرار دهید.
 • همین کار را با پای دیگر انجام دهید

نکته مثبت کفش های اسکی این است که در نیم سایز موجود است. اگر پس از اندازه گیری پای خود متوجه شدید که اندازه پای شما، بین دو اندازه قرار گرفت، کفش اسکی با نصف اندازه را انتخاب کنید.

خواندن
چرا پا قلب دوم انسان است؟

عرض کفش اسکی

از عرض چکمه اسکی به عنوان “LAST” یاد می شود. شما باید با در نظر گرفتن عرض پا و سطح دقت لازم هنگام اسکی، عرض کفش اسکی خود را انتخاب کنید:

کفش اسکی

 • 92 میلی متر: برای پاهای بسیار باریک.
 • 96-98 میلی متر: برای پاهای باریک
 • 100 میلی متر: برای پاهای متوسط ( مناسب بیشتر اسکی بازان)
 • 102 میلی متر: برای پاهای پهن و بزرگ.
 • 104 میلی متر: برای پاهای بسیار پهن.

چکمه ای را انتخاب کنید که عرض آن مناسب شما باشد و راحت باشد. اگر دقت برای شما مهم است، چکمه های باریک تری را انتخاب کنید. چکمه های اسکی که بیش از حد پهن باشند، از پای شما پشتیبانی نمی کنند و کنترل اسکی های شما دشوارتر خواهد بود.

کفش اسکی

انتخاب یک بوت متناسب با پای خود (مردانه یا زنانه، اندازه و عرض) اولین مرحله ضروری در جستجوی یک جفت چکمه اسکی ایده آل است. اگر اسکی را به عنوان یک کار همیشگی دنبال می کنید، باید طیف وسیعی از چکمه های متناسب با نوع اسکی خود را انتخاب کنید زیرا اسکی انواع مختلفی دارد و همچنین زمین های اسکی متنوعی هم موجود است. وضعیت کسانی که در زمین های مختلف اسکی می کنند یکسان نخواهد بود و هر زمین، تجهیزات خاص خود را دارد.

ویژگی های کفش اسکی

مهم نیست که چه نوع اسکی انجام می دهید، در هر جفت چکمه با کیفیت به دنبال ویژگی ها و مزایای زیر باشید.

 • به پا و مچ پا تمرکز کنید تا کفش متناسبی را پیدا کنید. چکمه شل به معنای کنترل کمتر ، لذت کمتر و ایمنی کمتر است.
 • خود را در حال اسکی در برف عمیق تصویر کنید و مطمئن شوید که کفش اسکی به گونه ای طراحی شده است که برف به داخل آن فرو نرود.
 • چکمه هایی وجود دارد که تمرکز آنها بر راحتی و گرما است، این کفش ها، مخصوص اسکی بازانی است که به سرما حساس هستند.
 • شما با چکمه های خود فقط اسکی نخواهید کرد بلکه با یک مقدار راه رفتن، ایستادن و خوردن یک نوشیدنی وجود دارد. چکمه های شما باید هنگام اسکی عملکرد مناسبی داشته باشند و هنگام راه رفتن هنوز راحت باشند.

چکمه های زنانه ، مردانه و بچه گانه چه تفاوتی دارد؟

چکمه های اسکی مردانه و زنانه از نظر ارگونومی متناسب با تفاوت فرم بدن، به خصوص در اندازه پا است. پاهای زنان به طور کلی کوچکتر از مردان است. همچنین خانم ها بیشتر به سرما حساس هستند و بنابراین بیشتر در معرض مشکلات گردش خون و بازگشت وریدی هستند ، به همین دلیل است که بوش های بوت روی خطوط زنان به طور کلی گرمتر هستند. چکمه مخصوص زنان باریک تر طراحی وساخته می شوند. چکمه های زنانه نیز به طور معمول اندکی انعطاف پذیری کمتری دارند تا بهتر با نوع بدن زنان مطابقت داشته باشد. به یاد داشته باشید، سفتی کم کفش اسکی نیز به معنای کاهش وزن و افزایش راحتی آن است.

خواندن
کفش صخره نوردی را چگونه انتخاب کنیم

چکمه های کودکان و نوجوانان حتی دارای انعطاف پذیری کمتری نیز هستند که  وزن کفش را بهینه تر می کنند. به عنوان مثال RC4 10 Junior Thermoshape که یک کفش اسکی برای کودکان است، دارای شاخص انعطاف پذیری 10 است. برای بزرگسالان قوی تر و بزرگتر، بوت اسکی مانند RC4 60 junior Thermoshape دارای درجه انعطاف پذیری تا 70 است.

چکمه اسکی آزاد

اگر سطح فنی خوبی دارید و به طور مرتب در دامنه های نامرتب و نامنظم اسکی می کنید، چکمه های آزاد را با انعطاف پذیری بالا (حدود 100 تا 120) و عرض بوت متوسط ​​100 میلی متر انتخاب کنید. برای سهولت در راه رفتن کفش های freeride خاصی وجود دارد مانند کفش freeride با کف لاستیکی. اسکی بازانی که از freetour استفاده می کنند قبل از اسکی پایین از کوه برای صعود کوتاه مدت استفاده می کنند. این اسکی بازان باید برای کوهنوردی به دنبال چکمه های سبک وزن باشند که در شیب تند رو به پایین نیز عملکرد خوبی داشته باشند.

کفش اسکی

تور اسکی

در تورهای اسکی، یک ورزشکار باید هم کوهنوردی و هم اسکی کند. کوهنوردی با کمک پوستهایی که در زیر کفش اسکی ثابت شده اند و بندهای پاشنه آزاد که راه رفتن را آسان تر می کنند، انجام می شود. چکمه های اسکی سبک و بسیار انعطاف پذیر باید در تور استفاده شوند. استفاده از درزهای فلزی به طور گسترده ای در این بوت ها رواج یافته است و سازگاری این درزها با اتصالات ضروری است. در اسکی آزاد هم اسکی باز پرش های زیادی انجام می دهد. اولین چیزی که اسکی بازان آزاد به دنبال آن هستند، چکمه ای انعطاف پذیر با بالشتک در پاشنه است که فرود اسکی باز پس از پرش را راحت تر می کند. عرض متوسط ​​در قسمت قوزک پای شما باید 100 میلی متر باشد که راحتی و دقت را با هم فراهم می کند.

 چکمه های تلمارک(TELEMARK)

چکمه های تلمارک مخصوص این ورزش است، چکمه های تلمارک به دلیل انعطاف پذیری بالا، در اندازه های نیم سایز بزرگتر از چکمه های اسکی آلپاین انتخاب می شوند. این نوع کفش اسکی در پیچ ها بسیار خوب عمل می کند. سرانجام که چکمه های اسکی مناسب را پیدا کردید برای اینکه راحت تر از آن ها اسنفاده کنید حتما جوراب اسکی مناسب داشته باشید. آستر و زیره کفش اسکی هم در راحتی پای شما تاثیرگذار است. آستر حرارتی قابل فرم دادن، به هنگام گرم شدن با فرم پای شما سازگار می شود و همچنین می توانید زیره داخلی اصلی کفش اسکی را با یک زیره سفارشی که متناسب با پاهای شما نصب می شود، جایگزین کنید.

در آخر، اتصالات بوت یا کش اسکی را هم در خرید کفش اسکی در نظر بگیرید. این اتصالات به شما این امکان را می دهد تا با بزرگتر کردن کفش در اطراف نقاطی از کفش که به پای شما فشار وارد می کند و باعث ناراحتی شما می شود، چکمه های اسکی را متناسب پای خود کنید.

منابع:how-choose-ski-bootsski-boots

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.