مقالات

چکمه شکار و مواد مختلف بکار رفته در ساخت آن

چکمه شکار و مواد مختلف بکار رفته در ساخت آن

مانند ورزش ها و فعالیت های بدنی مختلف که نیاز به کفش ورزشی و کفش پیاده روی دارند، قبل از شکار هم داشتن یک جفت چکمه شکار عالی ضروری است. البته کفش های شکار انواع مختلفی دارند و همه چکمه های شکار برای همه شرایط ایجاد نشده اند.

 

چکمه شکار

 

این نوع کفش ها ضمن محافظت از پا در زمین ناهموار، از پاها هم در برابر عناصر محافظت می کنند. اگرچه یک جفت چکمه شکار برای همه مناسب نیست ، اما در نظر داشتن فاکتورهای کلیدی مانند مصالح ساختمانی ، کشش ، عایق بندی ، سبک ، قد و وزن در انتخاب کفش به شما امکان می دهد که جفت کفش مورد نیاز خود را به بهترین وجه برگزینید.

بیشتر بخوانید:

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی هایی باید داشته باشد

 

چکمه شکار

انوع چکمه شکار از لحاظ مواد سازنده آن ها

چکمه های شکار از مواد مختلفی ساخته می شوند. در حقیقت، بیشتر آنها حاوی بیش از یک ماده هستند. دقت در انتخاب مواد، به شما این امکان را می دهد تا ضمن افزایش عمر کفش خود، از بیشترین راحتی نبز در هنگام پوشیدن این کفش ها بهره مند شوید.

چکمه شکار از جنس چرم

کفش های از جنس چرم کامل حداکثر محافظت را در زمین های سنگلاخ یا کاکتوس فراهم می کنند. آنها همچنین بسیار با دوام هستند. البته باید به این نکته هم توجه داشت که کفش های چرمی، به لحاظ محافظت در برابر سرما خیلی عالی نیستند و در واقع از این جهت، کفش متوسطی هستند. هم چنین این نوع کفش ها ضد آب هم نیستند و برای ضدآب بودن باید آنها هم باید فکری کرد.

چکمه شکار از جنس مش

چکمه های شکار از جنس مش با دوام و سبک وزن هستند. با این حال این نوع کفش ها، هیچ محافظتی در برابر سرما ندارند. چکمه های مش ضد آب نیستند اگرچه اکثر آنها پس از خیس شدن، به سرعت خشک می شوند. در فصول گرم، به دلیل فضای تنفسی که این کفش ها دارند، پوشیدن این نوع کفش ها از طریق تنفس به خنک نگه داشتن پاها کمک می کنند.

چکمه شکار لاستیکی

چکمه های شکار لاستیکی نوع دیگری از چکمه های شکار می باشند. این نوع کفش های شکار این مزیت را دارند که عطر و بویی ندارند. بنابراین، بسیاری از شکارچیان پوشیدن چکمه های لاستیکی را به دیگر کفش ها ترجیح می دهند زیرا حیوان، از روی بوی کفش شکارچیان، آن ها را احساس نمی کنند. چکمه های شکار ضد آب و گرم هستند. البته عیب چکمه های لاستیکی هم این است که انعطاف ناپذیری آنها بسیار پایین تر از سایر کفش ها است.

کفش های  Gore-Tex

کفش های  Gore-Tex به سرعت مورد علاقه شکارچی ها قرار گرفته است زیرا این فیبر مصنوعی ضد آب است. همچنین این نوع کفش ها قابل تنفس هستند. عیب کفش های Gore-Tex هم این است که گور- تکس نسبت به سایر کفش های شکار راحت پاره می شود.

چکمه شکار از جنس جیر

چکمه های جیر عایق بندی خوبی دارند و پوشیدن آنها بسیار گرم است. شکارچیانی که می خواهند در سفر خود شیک به نظر برسند، چکمه های جیر را انتخاب می کنند. تمیز کردن چکمه شکار از جنس جیر سخت است. بسیاری از شکارچی ها بیش از یک جفت چکمه شکار دارند که متناسب با شرایط آب و هوایی و هم چنین بسته به مکانی که در آن قصد شکار دارند از یکی از آن ها استفاده می کنند.

خواندن
بررسی لزوم گرم کردن قبل از دویدن

برخی از ویژگی های کفش شکار

اگر شکارچی در هنگام شکار، صدمه ببینید آن شکار، شکار خوب و سرگرم کننده ای برای او نخواهد بود. یک راه عالی برای اطمینان از عدم وقوع مصدومیت، انتخاب چکمه های شکاری با کشش زیاد است. اگر احتمال دارد در هنگام شکار با زمینهای نرم و گلی برخورد کنید، چکمه هایی با زیره دستگیره ای را انتخاب کنید، زیرا این نوع کفش ها، چسبندگی بهتری در زمین های لغزنده دارند. اگر شکارچی در هنگام شکار نیاز به حرکت سریع دارد، بهتر است یک جفت کفش با کفی صاف انتخاب کند. کفشی با یک کف ضخیم که نمی تواند به راحتی سوراخ شود، حداکثر محافظت از پای شما را فراهم می کند. به دنبال کفشی باشید که کفی آن شوک را جذب کند زیرا در هنگام قدم زدن با کفش های جذب کننده شوک، احساس بهتری خواهید داشت و صدای کمتری از راه رفتن شما ایجاد خواهد شد. ایجاد صدای کم توسط کفش ها، ویژگس بسیار مهمی برای چکمه شکار است.

 

چکمه شکار

عایق در چکمه شکار

اگر منطقه ای که برای شکار به آن جا می روید دارای آب و هوای سردی است، پس حتما به مقدار عایق موجود در چکمه های شکاری خود فکر کنید. هیچ چیز لذت سفر شکار را بیش از سرد شدن پاها از بین نمی برد. چکمه های شکار مختلف دارای مقادیر مختلفی از عایق در درون خود هستند. اگر در شرایط گرم تری شکار می کنید، پس به دنبال چکمه هایی باشید که 200 گرم یا کمتر عایق در آنها باشد. اگر در برف شکار می کنید، پس به دنبال چکمه های شکاری باشید که بیش از 800 گرم عایق در آن تعبیه شده باشد. اگر با شرایط مختلف آب و هوایی روبرو هستید، پس چکمه هایی با عایق کمتری در نظر بگیرید زیرا می توانید سرد شدن پاهای خود را با اضافه کردن جوراب های پشمی و آسترهای ریز جبران کنید ولی اگر عایق کفش شکار زیاد باشد و پای شما بیش از اندازه گرم شود، خنک کردن پایی که داخل کفش است بسیار سخت است.

بیشتر بخوانید:

کفش آب نوردی را بشناسیم | کفش مخصوص آب

سبک های کفش شکار

بهترین نوع چکمه های شکار اغلب در سبک های مختلف وجود دارند. شرایطی که برای شما مناسب باشد بستگی به این دارد که شکارچی به احتمال زیاد با چه شرایط اقلیمی و آب وهوایی و … روبرو خواهد شد. اگر بیشتر شکار شکارچی در کوهستان انجام می شود، پس پشتیبانی کفش از مچ پا یک ضرورت است. علاوه بر این، برای شکار در کوهستان به دنبال چکمه های شکاری باشید که دارای یک کف انعطاف پذیر باشند و به شما امکان می دهند در صورت لزوم از سنگهای تیز و دندانه دار بالا بروید. اگر به دنبال چکمه هایی هستید که توری دارند، مطمئن شوید که راحت از عهده پوشیدن آن کفش ها برمی آیید.

بدیهی است که اگر بیشتر شکار شما در یک  منطقه و زمین باز باشد، پس باید بتوانید به سرعت حرکت کنید. بنابراین، وزن چکمه های شکار خود را باید در نظر بگیرید. خرید چکمه های سبک با کف صاف مناسب، این امکان را در زمین های باز برای شما فراهم می کند که از شکار خود لذت بیشتری ببرید، زیرا با پوشیدن این نوع کفش ها در پایان کار شکار آنقدر خسته نخواهید شد.

خواندن
چرا پا قلب دوم انسان است؟

بیشتر بخوانید

کفش صخره نوردی را چگونه انتخاب کنیم

از طرف دیگر، اگر بیشتر شکار شما در باتلاق ها انجام می شود، پس به دنبال چکمه های شکاری باشید که کاملاً مناسب این نوع زمین ها باشند و رطوبت را از خود عبور ندهند. هم چنین برای شکار در این نوع زمین ها، شما باید یک چکمه شکاری با پشتیبانی خوب مچ پا داشته باشید تا مچ پا در شرایط گل آلود به راحتی نچرخد. چکمه هایی با سگک را به جای بند در نظر بگیرید زیرا کفش های سگکی در آب بهتر خواهند بود. چکمه هایی که دارای زیره هایی هستند که هنگام حرکت، گل و لای کمتری می گیرید هم برای محیط های باتلاقی مناسب ترند. شکارچیان باتلاق و مرداب برای جلوگیری از چرخش مچ پا در شرایط گل آلود باید کفش هایی با میزان پشتیبانی بالا بپوشند.

ارتفاع چکمه شکار را در نظر بگیرید

تولیدکنندگان، چکمه های شکار را ازارتفاع 6 اینچ تا بیش از 18 اینچ می سازند. شرایط شکار شما به تعیین چکمه های شکار مناسب برای شما کمک می کند. در همه موارد، به دنبال چکمه هایی باشید که از مچ پا پشتیبانی خوبی داشته باشند. چکمه های کوتاه گزینه خوبی برای کسانی است که دنبال چکمه شکار با وزن کمتری هستند. شرایط مرطوب و برفی را که احتمالاً با آن روبرو خواهید شد را در نظر بگیرید زیرا هرچه ارتفاع چکمه شکار بلندتر باشد، محافظت از پا بیشتر خواهد بود. شکارچیان باتلاق و مرداب به بلندترین چکمه ها احتیاج دارند زیرا بیشتر احتمال دارد که با شرایط مرطوب مواجه شوند.

 

چکمه شکار

تناسب چکمه شکار با پای فرد

چکمه های شکار باید متناسب باشد چرا که حتی وقتی همه عواملی که در بالا به آن ها اشاره شد را رعایت کنید ولی کفش، اندازه و متناسب پای فرد نباشد آن کفش به شدت اذیت کننده خواهد بود و باعث آسیب دیدگی پا می شود. در هنگام خرید چکمه شکار، حتما جورابهایی که احتمالاً در هنگام شکار خواهید پوشید را بپوشید مثلا بسیاری از شکارچیان از جوراب های پشمی استفاده می کنند.

عوامل مختلفی وجود دارد که باید قبل از انتخاب چکمه های شکار در مورد آنها فکر کنید. چند نمونه از مواردی که در هنگام انتخاب کفش باید به آن ها دقت کنید در زیر ذکر شده است:

  • با انتخاب چکمه هایی که با مواد مناسب برای نیازهای شما ساخته شده اند، شروع کنید.
  • به مقدار عایقی که برای گرم نگه داشتن شما در حین شکار مناسب است توجه کنید.
  • سبک بوت مناسب برای نیازهای شکار خود را انتخاب کنید.
  • حتماً چکمه هایی بخرید که به لحاظ ارتفاع، به کار شما بیایند.
  • در آخر اطمینان حاصل کنید که چکمه های شکار به خوبی با پای شما متناسب باشد و اندازه پای شما باشد.

منابع:

http://www.kicksguide.com/best-hunting-boots/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.