مقالات

چرا پا قلب دوم انسان است؟

چرا پا قلب دوم انسان است؟

کدام عضو قلب دوم بدن نامیده می شود و چرا؟ بدن شما فقط یک قلب دارد اما، برای چه جمله پا قلب دوم است را انقدر از رسانه های مختلف می شنویم. آیا می دانید یک اندام دیگر نیز وجود دارد که به عنوان قلب دوم بدن انسان نامیده می شود؟ نکته جالب این است که اگر قلب اول ما در قسمت فوقانی بدن ، در داخل قفسه سینه وجود دارد، قلب دوم در پایین ساق پا وجود دارد. این عضلات سولئوس است که یک عضله حجیم در پشت ساق پا است که معمولاً به آن عضله ساق پا نیز گفته می شود.

بیشتر بخوانید:

معرفی کتونی اسکچرز مدل انرژی

پا قلب دوم

پاهایی که هر روز مسافت‌های طولانی با آنها راه می‌رویم و از کوچه‌ها و خیابان‌ها عبور می‌کنیم، یکی از حیاتی‌ترین اعضای بدن انسان‌ است که قلب دوم هم نامیده شده است. گاه همین پاها نشانه سلامت کل بدن بوده و گاه با مشاهده کوچک ترین علامتی روی آن می‌توان به وجود مشکلی در بدن پی برد. تغییرات دمای پا و زخم ها و رنگ های مختلف ایجاد شده روی آن می تواند بیانگر شرایط درونی بدن و کیفیت سلامت افراد باشد. بنابراین هرگز از ظاهر و سلامت پاهای خود غافل نشوید و بهداشت آنها را بخوبی حفظ کنید.

بیشتر بخوانید:

انواع کتونی و نکات خرید آن

بدن شما فقط یک قلب دارد اما ، آیا می دانید یک اندام دیگر نیز وجود دارد که به عنوان قلب دوم بدن انسان نامیده می شود؟ نکته جالب این است که اگر قلب اول ما در قسمت فوقانی بدن ، در داخل قفسه سینه وجود دارد، قلب دوم در پایین ساق پا وجود دارد. این عضلات سولئوس است که یک عضله حجیم در پشت ساق پا است که معمولاً به آن عضله ساق پا نیز گفته می شود. اگر میخواهید بدانید که وضعیت سلامت قلب شما به چه صورت است هرگز اوضاع سلامت پاهایتان را فراموش نکنید، آنهارا مرتبا معاینه کنید. اگه علائمی مثلا گردش خون ضعیف در پاهایتان وجود داشته باشد، این امر نشان می هد که قلب شما همچنین اوضاع خوبی ندارد. اما چرا ماهیچه ساق پا به عنوان قلب دوم بدن نامیده می شود؟ در این مقاله سعی می کنیم جواب این سوال را شرح دهیم.

 

چرا ماهیچه ساق پا قلب دوم نامیده می شود؟

همه ما می دانیم که قلب انسان در واقع یک ماشین پمپاژ است. قلب خون را به هر گوشه ای از بدن ما پمپاژ می کنند. این پمپاژ خون برای تأمین اکسیژن و سایر مواد مغذی سلولهای بدن ضروری است. در واقع اکسیژن و مواد مغذی سلول ها درون خون وجود دارد و قلب، این خون را به سلول ها می رساند. با این حال ، این مکانیسم پمپاژ خون نیز می تواند در قسمت اعظم عضله اتفاق بیفتد تا خون را از محیط بدن به سمت قلب به عقب برگرداند. اما با وجود این که عضلات زیادی در بدن انسان وجود دارد ، چرا ماهیچه ساق پا را قلب دوم می نامند؟سولئوس ماهیچه ای ضخیم، حجیم و قوی در پشت ساق پا است. در اصطلاح رایج، آن را ماهیچه ساق پا می نامند. فقط، ماهیچه ساق پا را لمس کنید و حجم و بزرگی آن را احساس کنید. این ماهیچه شاید حجیم ترین و سخت ترین عضله بدن ما باشد. حتی برای ورزشکاران، این عضله حجیم ترهم است.

خواندن
کفش نامناسب چه مشکلاتی برای پا به وجود می آورد؟

پا قلب دوم

در طول فعالیت عادی و پیاده روی یا دویدن، عضله پا تحت انقباض و شل شدن مداوم قرار می گیرد. این انقباض و شل شدن ماهیچه شبیه مکانیسم پمپاژ است. بنابراین، هنگامی که راه می رویم، می دویم مکانیسم پمپاژ در داخل عضله ساق پا آغاز می شود. هنگامی که ماهیچه منقبض می شود، خون اکسیژن زدایی شده را از رگ های خونی داخل عضله به ریه ها منتقل می کند تا تصفیه شود. وقتی عضله به حالت آرامش می رسد، خون رگ خالی را دوباره پر می کند. بنابراین، این عمل پمپاژ خون شبیه عملکرد قلب است، به همین دلیل است که این ماهیچه را قلب دوم بدن انسان می نامند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

به بیان دقیق تر رگ های ساق پا به عنوان قسمت ذخیره کننده خون در گردش خون برای بدن شما مورد نیاز است. زمانی که خون وارد رگ های عضلات ساق پا می شود. این عضلات(از پاشنه پا تا پشت زانو) کمی باز و منبسط می شوند که دقیقا همین قسمت ها مسئول برگرداندن اکسیژن و خون به قلب هستند. همزمان که عضلات ساق پا منقبض شوند، فشاری را به رگ ها وارد می کنند. این فشار نیرویی است که از ساق پا گرفته می شود. سپس از ساق پا بالا می آیند و وارد شکم شده و کم کم به قلب می رسند. . با انقباض ماهیچه ساق، خون از رگها خارج شده و در امتداد سیستم وریدی حرکت می کند. رگ های پا دارای دریچه های یک طرفه هستند که جریان خون را در مسیر صحیح به سمت قلب نگه می دارند. این دریچه ها همچنین مانع از جریان خون به عقب در رگ های پای شما در اثر جاذبه می شوند. در واقع عضلات پا در برابر نیروی جاذبه زمین مقاومت می کنند. دریچه ها جریان خون را در جهت صحیح حفظ کرده و مانع از جاذبه آن به سمت پایین می شوند. هنگام راه رفتن، همه انبساط و انقباض ها به درستی انجام می گیرد و به همین دلیل پای شما بهتر به روند پمپاژ خون کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

پیچ خوردگی مچ پا: درمان، علت و علائم آن

علائمی از قلب اول و دوم که نگران کننده هستند

 • احساس سنگینی در قفسه سینه
 • احساس خستگی مفرط،
 • احساس درد در قفسه سینه
 • نامنظم بودن یا بالا و پایین بودن غیر عادی ضربان قلب
 • احساس درد در پاها
 • تورم مچ پا
 • ورم واریس برآمده در پا
 • گرفتگی عضلات پا
 • خارش در پا
 • بی قراری پا
 • تغییر رنگ پوست
 • زخم پوستی
خواندن
خرید جديدترين مدلهای کفش زنانه اسپرت

بیشتر بخوانید:

زگیل پا به چه دلیل به وجود می آید؟ درمان زگیل یا میخچه پا

بیماری نارسایی وریدی

یک طرفه شدن رگ های پا موجب بیماری به نام نارسایی وریدی می شود. این نوع بیماری گاهی اوقات به عنوان رفلاکس وریدی نیز شناخته می شود. در این نوع بیماری، خون می تواند در پاهای شما جمع شود. دریچه ها در این شرایط به درستی کار نمی کنند و خون به جای بازگشت به سمت قلب، به عقب و به سمت پایین پای شما جریان می یابند. وقتی برای مدت زمان طولانی بی حرکت هستید ، مانند وقت هایی که روی صندلی هواپیما یا ماشین می نشینید، یا ساعت ها پشت میز می نشینید، ماهیچه ساق پا منقبض نمی شود و خون در آن جمع می شود. به همین دلیل است که همه پزشکان توصیه می کنند که پیاده روی برای گردش پا بسیار مفید است. در واقع پیاده روی تجمع خون را کاهش می دهد و به جلوگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از بروز بیماری خطرناک و معروف ورید عمقی یا DVT کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

آسیب دیدگی مچ پا در فوتبال و روشهای درمان آن

وجود درد در پاها، تورم مچ پا، ورم واریس، گرفتگی عضلات پا، خارش در پا، بی قراری پا، تغییر رنگ پوست و حتی زخم پوستی همه از علائم نارسایی وریدی هستند. نارسایی وریدی یک بیماری شایع است که تنها بیش از 40 میلیون نفر را در ایالات متحده درگیر کرده است. توجه داشته باشید که هر نوع ناراحتی و درد در ناحیه پا باید حتما جدی گرفته شود چرا که درد پا از علائم شایع نارسایی وریدی است. البته ممکن است نارسایی وریدی، علائم خاصی ایجاد نکند. نارسایی وریدی بیماری خطرناکی است زیرا این بیماری باعث به وجود آمدن لخته خون در رگ ها می شود و لخته خون می تواند در جریان خون شما حرکت کند و در نهایت در قلب یا ریه های شما مستقر شود که اتفاق بسیار بدی است.

بیشتر بخوانید:

صافی کف پا | درمان صافی کف پا

روش های مراقبت از پا قلب دوم

 1. پوشیدن کفش مناسب
 2. انجام مستمر پیاده روی ( باید روزانه صورت پذیرد)
 3. انجام نرمش های کششی مخصوص پا
 4. تغذیه مناسب( خوردن سبزیجات و میوه و کم کردن مصرف غذاهای چرب)
 5. مصرف زیاد آب و مایعات
 6. پرهیز از سر پا ایستادن طولانی مدت (آرایشگران و معلمان و پلیس های راهنمایی و رانندگی به مدت طولانی سر پا می ایستند و مستعد بیماری واریس هستند)

منابع:

https://physiosunit.com/second-heart-human-body/

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.