مقالات

پیچ خوردگی مچ پا: درمان، علت و علائم آن

پیچ خوردگی مچ پا: درمان، علت و علائم آن

وقتی برای فردی، پیچ خوردگی مچ پا پیش می آید، باید به پای خود استراحت دهد و مراقبت دقیقی صورت پذیرد وگرنه بدون استراحت و مراقبت مناسب، مچ پا به خوبی بهبود پیدا نمی کند. اگر مچ پای فرد، در اولین پیچ خوردگی، به طور کامل بهبود نیافت، پیچ خوردگی مزمن در پای فرد ایجاد می شود که می تواند باعث پیچ خوردگی مکرر مچ پا و مفصل پا شود. بنابراین استراحت در جلوگیری از عوارض بعدی پس از پیچ خوردگی بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید:

کفش نامناسب چه مشکلاتی برای پا به وجود می آورد؟

 

چه عواملی باعث پیچ خوردگی مچ پا می شود؟

مفصل مچ پای شما از استخوانهای مختلفی تشکیل شده است که توسط رباط ها در جای خود نگه داشته می شوند. این رباط ها، نوارهای کششی محکمی هستند که استخوان های شما را به هم نزدیک کرده و مفصل شما را در حین حرکت تثبیت می کنند. وقتی رباط های پای شما بیش از حد مجاز کشیده شوند، باعث پیچ خوردگی مچ پا می شود. پارگی رباط های کوچک باعث پیچ خوردگی جزئی می شود، اما اگر رباط شما کاملاً پاره شود، باعث پیچ خوردگی شدید در پای شما می شود.

بی ثباتی مزمن مچ پا

رگ به رگ شدن شدید و جزئی و پیچ خوردگی مچ پا از هر نوعی که باشد، می تواند مفصل مچ پای شما را ضعیف کند. این از دست دادن ثبات به این معنی است که احتمالاً رباط ضعیف شده شما، بعدا هم کشیده خواهد شد. بی ثباتی مزمن مچ پا در واقع یک چرخه ناامید کننده از پیچ خورردگی و آسیب های مکرر پا و بهبود ناقص پا ایجاد می کند. بی ثباتی مزمن می تواند به غضروف و استخوان های مچ پا آسیب برساند و حتی باعث بروز آرتروز در پا شود. به همین دلیل بسیار مهم است که پس از اولین رگ به رگ شدن مچ پا، مچ پای شما کاملاً بهبود یابد.

پروتکل RICE

شدت پیچ خوردگی شما مهم نیست، مهم است که پروتکل RICE را در اسرع وقت شروع کنید. پروتکل RICE در زیر تشریح شده است.

استراحت دادن در زمان پیچ خوردگی مچ پا

حرف R در RICE، مخفف Rest است. استراحت به مچ پا پس از پیچ خوردگی، فوق العاده مهم است. مچ پا به طور معمول، مقدار زیادی از وزن بدن شما را تحمل می کند، بنابراین مهم است که پس از آسیب دیدگی مچ پا، راه نروید تا فشاری به آن وارد نشود.

استفاده از یخ در زمان پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

حرف I در RICE، مخفف Ice است. پیچ خوردگی مچ پا اغلب تورم زیادی در پا ایجاد می کند، به همین دلیل کیسه یخ می تواند کمک کننده باشد. توصیه می کنیم روزهای اول پس از پیچ خوردگی، سه بار در روز و هر بار حداکثر 20 دقیقه از کیسه یخ استفاده کنید. اگر به بیماری عروقی یا دیابت مبتلا هستید، قبل از استفاده از یخ با پزشک خود صحبت کنید.

باند پیچی در زمان پیچ خوردگی مچ پا

حرف C در RICE، مخفف Compression است. بعد از پیچ خوردگی مچ پا، ممکن است مچ پا نیاز به حمایت اضافی داشته باشد. فشرده سازی ناحیه مچ پا با یک باند لاستیکی پیچیده شده در اطراف آن می تواند تورم پا را کاهش دهد و در عین حال مفصل را نیز تثبیت کند.

خواندن
ویژگیهای کفش ورزشی مناسب رشته های مختلف

بالا نگه داشتن پا در زمان پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

حرف E در RICE، مخفف Elevation است. برای کاهش تورم و التهاب، مچ پا را هر زمان ممکن بالاتر از سطح قلب قرار دهید. به عنوان مثال، اگر در رختخواب استراحت می کنید، از چند بالش برای بالا بردن مچ پا استفاده کنید. نیروی جاذبه با تخلیه مایعات اضافی، به کاهش تورم کمک می کند.

درمان پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

هدف از درمان، کاهش درد و تورم، بهبود رباط و بازیابی عملکرد مچ پا است. در حالی که پیچ خوردگی جزئی مچ پا در خانه قابل درمان است، اگر نمی توانید راه بروید یا درد شدید است و یا تورم بیش از چند روز طول می کشد، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر آسیب دیدگی مچ پای شما شدید باشد، ممکن است شما به یک متخصص آسیب های اسکلتی عضلانی، مانند یک جراح ارتوپدی یا یک پزشک متخصص در طب فیزیکی و توانبخشی ارجاع شوید. همچنین در صورت پیچ خوردگی شدید، ممکن است برای بی حرکتی مچ پا در حین بهبودی تاندون، گچ یا بوت راه رفتن لازم باشد.

بیشتر بخوانید:

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

رایج ترین دلیل ایجاد مشکل مزمن در مچ پا و پیچ خوردگی های مکرر،  بازگشت زود به فعالیت های طبیعی، پس از آسیب و قبل از بهبود کامل رباط است. توصیه می کنیم 7-10 روز پس از پیچ خوردگی به مچ پای خود فشار نیاورید. لازم به ذکر است اگر پیچ خوردگی مچ پای شما شدیدتر باشد، ممکن است حتی پس از هفت تا ده روز هم یک محافظ مچ پا یا کفش مخصوص برای حمایت از مچ پای شما لازم باشد. از آنجا که راه رفتن با پیچ خوردگی مچ پا ممکن است دردناک باشد، ممکن است لازم باشد از عصا استفاده کنید تا زمانی که درد فروکش کند. بسته به شدت پیچ خوردگی، پزشک شما ممکن است یک باند لاستیکی، نوار ورزشی یا بریس نگهدارنده مچ پا برای تثبیت مچ پا به شما توصیه کند.

عمل جراحی برای درمان پای پیچ خورده

در موارد نادر، از عمل جراحی برای بهبود مشکل پیچ خوردگی مچ پا استفاده می شود. در واقع عمل جراحی، زمانی انجام می شود که آسیب بهبود نیابد یا مچ پا پس از یک دوره طولانی فیزیوتراپی و ورزش توان بخشی، ناپایدار باقی بماند. جراحی ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

 • رباطی که بدون عمل جراحی بهبود نمی یابد را با عمل جراحی ترمیم کنید.
 • یک رباط را با استفاده از بافت یک رباط یا تاندون دیگر در نزدیکی آن، بازسازی کنید.

توانبخشی در زمان درمان پای پیچ خورده

بهبودی از طریق استراحت و توانبخشی تدریجی بهترین راه برای بهبود کامل رباط پا است. حتی بهبودی پارگی جزئی رباط نیز اغلب تا شش هفته طول می کشد. هنگامی که تورم و درد شما بهبود یافت، ممکن است یک برنامه توان بخشی یا فیزیوتراپی را که شامل تمرینات دامنه حرکتی و تقویت کننده است، توصیه کنیم. صرف نظر از میزان شدت به رگ شدن پای شما، استراحت یک قسمت مهم از روند بهبود است. اگر اخیراً با مشکل پیچ خوردگی مچ پا مواجه بوده اید، برای جلوگیری از بی ثباتی مزمن مچ پا در آینده به پزشک مراجعه کنید.

هنگامی که تورم و درد مچ پا به اندازه کافی کاهش یافت، پزشک از شما می خواهد یک سری تمرینات را برای بازگرداندن دامنه حرکت، قدرت، انعطاف پذیری و ثبات مچ پا شروع کنید. پزشک یا یک فیزیوتراپیست روش مناسب تمرینات را به شما توضیح می دهد. این تمرینات ممکن است درجات مختلف چالش تعادل مانند ایستادن روی یک پا را شامل شود.

خواندن
بر اساس یک پژوهش ورزشی مشخص شد پای ایرانیان چه شکلی است؟ + عکس

تشخیص پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

پزشک مچ پا، پا و پایین ساق شما را معاینه می کند. پزشک برای بررسی نقاط صدمه دیده، پوست اطراف محل آسیب دیده را لمس می کند و پای شما را حرکت می دهد تا دامنه حرکت مچ پای شما را بررسی کند و بفهمد چه موقعیت هایی باعث ناراحتی یا درد می شود. اگر آسیب دیدگی شدید باشد، ممکن است پزشک شما یک یا چند مورد از اسکن های زیر را برای تشخیص شکستگی استخوان یا ارزیابی جزئیات آسیب رباط توصیه کند:

اشعه ایکس برای کشف پیچ خوردگی پا

در طی اشعه ایکس، مقدار کمی تابش از بدن شما عبور می کند تا تصاویری از استخوان های مچ پای شما تولید کند. این آزمایش برای تشخیص شکستگی استخوان خوب است.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) در فهم پیچ خوردگی پا

ام.آر.آی از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر مقطعی یا 3-D دقیق از ساختارهای داخلی نرم مچ پا، از جمله رباط ها، استفاده می کند.

سی تی اسکن برای کشف پیچ خوردگی پا

سی تی اسکن می تواند جزئیات بیشتری درباره استخوان های مفصل پا را نشان دهد. سی تی اسکن، اشعه ایکس را از زوایای مختلف گرفته و با ترکیب آنها تصاویر مقطعی یا 3 بعدی ایجاد می کند.

سونوگرافی برای کشف پیچ خوردگی پا

در سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویر در زمان واقعی استفاده می شود. این تصاویر ممکن است به پزشک شما کمک کند تا وضعیت رباط یا تاندون را در زمانی که پا در موقعیت های مختلف قرار دارد بررسی کند.

در بیشتر موارد ، مسکن های بدون نسخه – مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، دیگران) یا ناپروکسن سدیم (Aleve ، دیگران) یا استامینوفن (Tylenol ، دیگران) – برای کنترل درد پیچ ​​خوردگی مچ پا کافی هستند.

ورزش بعد از پیچ خوردگی مچ پا

اگر هنگام ورزش یا شرکت در یک ورزش مچ پای خود را پیچ خورده اید ، با پزشک خود در مورد زمان شروع فعالیت خود صحبت کنید. دکتر یا فیزیوتراپیست شما ممکن است بخواهند فعالیت های خاص و آزمایش های حرکتی را انجام دهید تا عملکرد مچ پا را برای ورزشهایی که انجام می دهید ، تعیین کند.

چه مطالبی را باید به پزشک معالج پیچ خوردگی مچ پا بگویید

 • شرح مفصلی از علائم شما
 • اطلاعات مربوط به مشکلات پزشکی شما، به ویژه آسیب دیدگی مچ پا در گذشته
 • تمام داروها و مکمل های غذایی که مصرف می کنید

چه سوالاتی را پزشک شما ممکن است از شما بپرسد

 • آسیب پیچ خوردگی مچ پا چگونه رخ داده است؟
 • هنگام پیچ خوردگی مچ پا، پای شما به کدام سمت برگشت؟
 • آیا می توانید روی پای پیچ خورده تحمل وزن کنید؟
 • از چه درمانی برای مراقبت از خود استفاده کرده اید؟
 • درمان چه تاثیری داشت؟
 • آیا قبلاً از ناحیه مچ پا آسیب دیده اید؟
 • آسیب دیدگی مچ پای قبلی چگونه درمان شد؟

منابع: sprained-anklediseases-conditions

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.