کفش, مقالات

ویژگیهای کفش ورزشی مناسب رشته های مختلف

شهر کفش - خرید کفش ورزشی

کفش ورزشی

به کفشی که برای پوشیدن برای انواع ورزشها، تمرینات ورزشی یا فعالیتهای تفریحی مانند بازی راکت، دویدن یا ورزشهای هوازی طراحی شده است، کفش ورزشی میگویند. هر ورزشی به کفش مخصوص به خود نیاز دارد. بنابراین مدل‌های بی‌شماری در قفسه‌های خرده‌فروشی‌های کفش ورزشی چیده شده‌اند. اما کدام کفش ورزشی برای شما بهترین است؟ هنگام خرید باید به چه نکاتی توجه کرد؟ یا به عبارتی چگونه کفش ورزشی مناسب را انتخاب کنیم؟

شهر کفش - قیمت کفش ورزشی

همانطور که دویدن، فعالیتهای تناسب اندام، هندبال، تنیس، و سایر ورزشها با یکدیگر متفاوت هستند کفشهای ورزشی هم با یکدیگر تفاوت دارند. گاهی اوقات به یک جنس و طراحی خاص نیاز است، گاهی اوقات باید زیرههای کفش دارای ارتفاع و بالشتکهای مناسبی باشد یا اینکه طوری طراحی شده باشد که پایداری کاملی ارائه دهد. با وجود همه این حرفها یک نکته برای همه یکسان است: کفش هرگز نباید خیلی کوچک باشد! ما در این مقاله سایر مواردی را که هنگام خرید کفش ورزشی مهم است، خلاصه کرده ایم تا بتوانید تا حد امکان بدون آسیب ورزش کنید.

شکل پاها در انتخاب کفش ورزشی

پای هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی باریک تر، برخی دیگر پهن و کوتاه هستند. مدلهای کفش ورزشی به نسبت زیاد هستند. در انتخاب کفش اسپرت مهم است که پا منقبض نباشد، همچنین از طرف دیگر، فضای زیادی هم بین کفش و پا وجود نداشته باشد. در غیر این صورت نقاط فشار و تاولها به سرعت در پا ایجاد میشوند. همه ورزشها شبیه هم نیستند درنتیجه کفشهای ورزشی با هم متفاوت‌اند.

ورزشی مردانه 1

باید بدانید که تفاوت دارد که در داخل خانه، در استودیو (EMS) یا خارج از منزل (روی سطوح سخت مانند آسفالت یا کف جنگلی نرم) ورزش میکنید. به عنوان مثال، آیا ورزشهایی را انجام میدهید که در همه جهات از کفش تقاضای زیادی میکند؟ مثل بدمینتون یا هندبال، که در آن خیلی میایستید و شروع به دویدن میکنید، گاهی به پهلو، گاهی به عقب؟ بنابراین نکاتی که در مورد خرید کفش ورزشی فوتسال یا کفش ورزشی فوتبال باید به آن توجه کنید با نکاتی که در خرید کفش مناسب ورزش trx وجود دارد، با یکدیگر متفاوت است.

کفش ورزشی مردانه با کفش ورزشی زنانه فرق دارد

کفشهای مردانه و زنانه تا حدی از نظر تناسب با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال، زنان معمولا پاهای باریک تری دارند. علاوه بر این، وزن و ویژگیهای آناتومی آنها نیز معمولاً بسیار متفاوت است. بنابراین اگر زن هستید از خرید کفش ورزشی مردانه خودداری کنید همچنین به عنوان یک مرد هم نباید کفش ورزشی زنانه بخرید.دست خود را از این گونه خریدها دور نگه دارید. حتی اگر مدل خیلی زیبا باشند.

کفش ورزشی

در خرید کفش ورزشی به سایز پاهای خود توجه کنید

یک قانون سرانگشتی میگوید که شما باید کفشهای مخصوص دویدن را از یک سایز تا یک و نیم سایز بزرگتر از اندازه کفش معمولی خود بپوشید. این به این معنی است: اگر کفش را بپوشید و روی پای خود بایستید، باز هم به اندازه عرض انگشت شست در جلوی انگشتان بزرگ پا باید جا وجود داشته باشد.

کفش ورزشی

خرید کفش ورزشی اورجینال و نو

با افزایش سن، کفشها توانایی خود را برای ایجاد بالشتک و حمایت در قسمت پاشنه از دست میدهند. حداکثر بعد از 1000 تا 1200 کیلومتر یا بعد از دو سال، یک کفش ورزشی کار خود را به پایان رسانده است و باید تعویض شود. زیرا تا آن زمان ممکن است سیستم بالشتک کف کفش و پشتیبانی آن از پا به میزان قابل توجهی خراب شده باشد. این امر به ویژه برای پاشنه کفشهای ورزشی دویدن بسیار مهم است. سعی کنید با خرید کفش ورزشی اورجینال، و مخصوص هر ورزش خیال خود را از انتخاب کفش درست راحت کنید.

سایش کف کفشهای ورزشی قدیمی خود را بررسی کنید. پروناسیون پا زمانی شروع میشود که پا به زمین برخورد میکند و نحوه انتقال وزن بدن از پاشنه به پا را در طول حرکت کلی تعیین میکند. ورزشهایی که نیاز به دویدن زیاد دارند به کفشهایی نیاز دارند که به درستی از پاها، مچ پا، زانوها و باسن حمایت کنند. پرونیشن را میتوان به سه گروه تقسیم کرد:

خواندن
کفش بسکتبال چه ویژگی هایی باید داشته باشد

شهر کفش - کفش ورزشی اورجینال

 • پروناسیون بیش از حد: باعث سایش بیشتر قسمت داخلی جلوی پا میشود. در حین انتقال وزن بین پاشنه و انگشت پا، قوس کمی فرو میریزد و پاشنه و انگشت پا به سمت داخل میچرخند. افراد با قوس کم مستعد پروناسیون بیش از حد هستند. پرونیشن بیش از حد خوب نیست، زیرا میتواند منجر به بیماریهایی مانند التهاب کف پا و زانو درد شود.
 • فقدان پرونیشن: باعث ساییدگی بیشتر قسمت بیرونی جلوی پا میشود. فقدان پرونیشن باعث آسیب به بدن میشود، زیرا تنها توانایی جزئی در جذب ضربه را دارد. افرادی که دارای قوسهای بلند هستند، مستعد این نوع از آسیب هستند. همچنین این آسیب میتواند منجر به بیماریهایی مانند شین اسپلینت و تاندونیت شود.
 • پروناسیون خنثی: پروناسیون خنثی زمانی اتفاق میافتد که پا مقدار طبیعی و سالمی از پروناسیون را تجربه کند. در حرکت سالم، بیشتر از ناحیه انگشت پا هنگام فشار دادن استفاده میشود. وزن به طور نسبتاً مساوی در بین تمام انگشتان پا با تأکید جزئی بر انگشت شست پا و انگشت دوم که برای تحمل بار بیشتر سازگار هستند، توزیع میشود.

در صورت امکان کفشهای قدیمی خود را به فروشگاه ببرید تا از یک متخصص فروش در مورد مناسب ترین کفشهای ورزشی برای پای خود کمک بگیرید.

راجع به انتخاب کفش ورزشی طبی مشاوره بگیرید

قبل از اینکه به دنبال خرید کفش ورزشی خود در اینترنت یا در هر فروشگاه باشید، به یک فروشگاه تخصصی بروید، مشاوره شخصی دریافت کنید و پای خود را اندازه بگیرید. آنها اغلب آنالیز تردمیل انجام میدهند. بهتر است کفشهای ورزشی قدیمی خود را با خود ببرید. سپس میتوانید نکاتی که راجع به شکل پای شما وجود دارد را یاد میگیرید و میتوانید یک جفت کفش اسپرت ایده آل بگیرید.

کفش ورزشی

نوع پای خود را بشناسید (یعنی قوسهای بلند/ قوسهای پایین، کف پای صاف، کف پای بالا). بسیاری از فروشگاه‌ها ماشین‌هایی دارند که وقتی روی یک پد می‌روید، این موارد را اندازه می‌گیرند. کفشهای ورزشی معمولا کوچک هستند. اگر کفش ورزشی ½ تا 2 سایز بزرگتر از سایز معمولی کفش شما باشد، تعجب نکنید.

خرید کفش ورزشی سالن و سایز پا

هنگام خرید کفش ورزشی سالن، به یاد داشته باشید که پاهای شما همیشه در طول روز یک اندازه نیستند. در صبح اندازه آنها طبیعی است، اما در اواخر بعد از ظهر یا اوایل عصر ممکن است تا چهار درصد افزایش یابد.

شهر کفش - کفش ورزشی اورجینال تک سایز

کفش ورزشی ارزان قیمت

همانطور که در بسیاری از زمینههای زندگی، هزینه‌های بالاتر برای یک محصول لزوما به معنای کیفیت بهتر نیست. همین امر در مورد کفشهای ورزشی نیز صدق میکند: کفش ورزشی ارزان قیمت به معنی این نیست که کفش بی کیفیتی میخرید. کفشهای ورزشی گران هم حتما نشان از کیفیت بالای آنها نیستند. کفشهای ورزشی اول از همه، باید مناسب، راحت و متناسب با نیازهای شما باشند.

کفش ورزشی برای بچه‌ها

پاهای کودکان برای مقابله با تحولات نامطلوب سزاوار مراقبت ویژه هستند. زیره کفش ورزشی بچه گانه باید کشسان و انعطاف پذیر باشد. همانند کفش‌های بزرگسال، کفش‌های کودکان باید به خوبی در پا جا بیفتند. آنها باید 1.2 سانتی‌متر از پا بزرگتر باشند، همچنین از مواد قابل تنفس ساخته شده و از داخل دارای آستر باشند.

کفش ورزشی

کفش‌های ورزشی جدید را با جورابهای ورزشی مناسب امتحان کنید

زمان زیادی را برای امتحان کردن کفشهای ورزشی اختصاص دهید. ممکن است 45 دقیقه طول بکشد تا مدل و مارک مناسب برای یک نوع پا خاص انتخاب شود. مهم است که کفش‌های ورزشی با جوراب‌های کنترل رطوبت پوشیده شوند تا پاها در طول فعالیت‌های ورزشی خشک باقی بمانند. همچنین این جورابهای مناسب، احتمال تاول پا را به حداقل میرساند و بوی پا را به حداقل میرساند. اگر کفش ورزشی مناسبی پیدا کردید، دو جفت بخرید. تولید اکثر مدلهای کفش ورزشی اصل هر 12 تا 15 ماه یکبار متوقف میشوند.

کفش ورزشی

اهمیت کفی میانی در انواع کفش ورزشی

کفی میانی یک عنصر کلیدی طراحی در ساخت انواع کفش ورزشی است که به پایداری پا کمک میکند و به اصلاح به تمایلات بیش از حد پروناسیون کمک میکند. زیره میانی که بین کفی بیرونی و کفی داخلی کفش قرار میگیرد، نقش کلیدی در جذب ضربه هنگام دویدن یا پریدن دارد. دو ماده اولیه پلیمری نساجی به عنوان زیره میانی استفاده میشود:

خواندن
اهمیت پیاده روی برای قلب چیست | پیاده روی و سلامت قلب

شهر کفش - کفش ورزشی مردانه

 • اتیلن وینیل استات (EVA): این ماده فوم از هزاران حباب تشکیل شده است. هر حباب فوم با هوا پر میشود که یک ماده انعطاف پذیر سبک وزن ایجاد میکند. به همین دلیل، EVA برای ورزشکار جذاب تر است.
 • پلی اورتان (PU): این فوم سنگین تر و متراکم تر از EVA است. با این حال، کف‌های میانی PU در طول زمان در مقایسه با کف‌های میانی EVA دوام بیشتری دارند. کف میانی PU جهش کمتری را برای کسی که کفش را میپوشد ایجاد میکند.

نکاتی که در انتخاب انواع کفش ورزشی مهم است

کفش ورزشی

کفشهای مناسب برای ورزشهای هوازی

این کفشها باید شوک ناشی از پریدن، گام برداشتن، و دویدن را جذب کنند و همچنین کفش را برای حرکتهای سریع و به پهلو پشتیبانی کنند. فاکتورهای کلیدی در خرید کفش ورزشی هوازی:

 • پاشنه محکم برای ثبات بیشتر پا
 • سبک وزن
 • بالشتک اضافی در زیره کفش برای جذب ضربههای حاصل از پریدن و جست و خیز کردن.
 • حمایت جانبی در مچ پا

کفش‌های ورزشی بسکتبال

این کفشها باید شوک ناشی از پریدن، گام برداشتن و دویدن را جذب کنند و همچنین برای حرکتهای سریع و به پهلو، پا را پشتیبانی کنند. در خرید کفش بسکتبال به دنبال این ویژگیها باشید:

شهرکفش - کفش ورزشی بسکتبال

 • پاشنه سفت و ضخیم و زیره میانی برای ثبات بیشتر
 • بالشتک اضافی در پاشنه کفش ورزشی
 • پشتیبانی اضافی در مچ پا

نکات مهم در خرید کفش ورزشی سالن

این کفش‌ها برای ورزش‌هایی مانند فوتبال و فوتبال هستند و باید قابلیت کشش عالی را داشته باشند. در خرید کفش ورزشی فوتسال و خرید کفش ورزشی فوتبال به دنبال کفشهایی با این ویژگیها باشید:

کفش ورزشی

 • پاشنه محکم برای ثبات پا
 • محافظ مخصوص انگشت پا
 • کفی میانی نازک

کفشهای ورزشی همه منظوره

از این کفشها میتوان برای ورزشهای مختلف استفاده کرد. به دنبال کفشهایی با این ویژگیها باشید:

شهرکفش - کفش ورزشی دویدن

 • قابلیت تحرک پهلو به پهلو
 • قابلیت کشش جلوی پا
 • پشتیبانی از پهلوی پا برای حرکات جانبی

کفش دوچرخه سواری

کفشهای ورزشی دوچرخه سواری باید به دوچرخه سوار توانایی برقراری تماس دائمی با پدال را بدهد. به دنبال کفشهایی با این ویژگیها باشید:

شهرکفش - کفش ورزشی دوچرخه سواری

 • کفی و رویه سبک
 • کفی نازک اما سفت
 • پاشنه‌های محکمی که هنگام رکاب زدن پاشنه را در جای خود نگه میدارند.

ویژگی‌های کفش تنیس

کفشهای تنیس برای حرکات سریع باید شوک را جذب کنند و همچنین برای حرکت‌های سریع و جانبی، پشتیبانی اضافی را فراهم کنند. به دنبال کفشهایی با این ویژگیها باشید:

شهرکفش - کفش ورزشی تنیس

 • زیرههایی پهن و دارای کفی صاف برای حرکات پهلو به پهلو
 • پاشنه محکم برای ثبات بیشتر پا
 • تهویه خوب و قابلیت تنفس کفش
 • پشتیبانی عالی از انگشتان پا
 • کفی نازک و سفت
 • پشتیبانی از مچ پا برای حرکت پهلو به پهلو

کفش مناسب ورزش بدنسازی و وزنه برداری

کفش های بدن سازی امکان انتقال مناسب قدرت و مقاومت به کف پا را فراهم می کنند. در طول تمرینات وزنه برداری، پاهای شما بیشترین وزن را تحمل می کنند. بنابراین، یک کفی کفش که به درستی از پا حمایت می کند، شما را قادر می‌سازد تا وزن بیشتری را به طور مؤثرتری حمایت کنید و به شما کمک می‌کند تا حمایت مناسب را در سراسر پا و مچ پا حفظ کنید. شما می‌توانید بدون کفش‌های بدنسازی وزنه بردارید، اما اگر روی یک جفت کفش باکیفیت که برای آن هدف خاص طراحی شده است، سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید خیلی بیشتر وزنه بردارید.

شهرکفش - کفش ورزشی بدنسازی

کفش‌های ورزشی عمومی پشتیبانی قابل توجهی از پاهای شما در حین دویدن و انجام کارهای ورزشی روزمره ارائه می‌دهند، اما برای یک تمرین وزنه برداری با کیفیت، مناسب نیستند. یک کفش بدنسازی در زاویه‌های متفاوتی از پا حمایت می کند. به جای اینکه قسمت برجسته کفش در قوس پا قرار گیرد، یک کفش وزنه برداری پاشنه بلندی را حفظ می‌کند. پاشنه بلند باعث می‌شود وزنه بردار به درستی برای اسکات پایین‌تر قرار گیرد و در عین حال تعادل بهینه را حفظ کند. علاوه بر این، طراحی پاشنه برآمده، نیروی رانش بیشتر به سمت بالا را فراهم می کند زیرا بدن در موقعیت ایده آلی قرار می‌گیرد تا میله را بیشتر به هوا پرتاب کند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.