مقالات

نحوه نگهداری از کفش را بیاموزیم

نحوه نگهداری از کفش

نگهداری از کفش، مسأله مهمی است. انواع کفش ها نیاز به نگهداری و تمیز کردن دارند. کفش چرم و کفش بارانی و … همه و همه نیاز به مراقبت دارند که در این مقاله به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم. یک جفت کفش چرم زیبا نیاز به مراقبت مناسب دارد. با این حال، انتخاب مواد محافظ کفش یا همان واکس و پولیش و کرم کفش، ممکن است گیج کننده باشد. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که چه زمانی باید از واکس کفش و چه زمانی از کرم کفش یا همان پولیش کفش استفاده کنیم. هر دو محصول برای کفش های چرمی عالی هستند ، اما هر یک از آن ها اهداف متفاوتی دارند. در این راهنما ، ما تفاوت های بین این دو و زمان استفاده از آنها را به شما آموزش می دهیم.

بیشتر بخوانید:

معرفی کتونی اسکچرز مدل انرژی

 

نگهداری از کفش

کرم کفش و واکس برای نگهداری از کفش

نگهداری از کفش

به بیان ساده، کرم کفش به منظور آب رسانی و تغذیه چرم است. این آب رسانی و تغذیه چرم، از ترک خوردن چرم جلوگیری می کند. همچنین رنگ طبیعی چرم را بازیابی می کند و هرگونه خط و خش را پر می کند. کرم کفش همچنین حاوی پارافین و موم گیاهی است که به دفع آب و لکه ها کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

چه زمانی باید از کرم کفش استفاده کنم و چگونه از آن استفاده کنم؟

یکی از راه های نگهداری از کفش، استفاده از کرم یا همان پولیش کفش است. مزیت اصلی استفاده از پولیش ها، راحتی استفاده از آن ها و براق تر کردن کفش ها است. شما باید هر زمان که کفش های خود را تمیز می کنید از پولیش یا همان کرم کفش استفاده کنید. اگر هر روز کفش چرم خود را می پوشید باید هر روز یا هر دو روز یک بار و یا حداقل هر سه روز یک بار کفش خود را با پولیش مرتب و تمیز کنید. البته این که شما هر چند وقت یک بار باید کفش خود را پولیش بزنید به نحوه استفاده شما از کفش بستگی دارد.  همچنین اگر کفش شما در انبار است و مدت ها است که آن ها را نپوشیده اید، می توانید سالی یک بار کرم کفش را روی کفش خود بمالید تا از خشک شدن چرم جلوگیری شود. کفش های چرمی شما با پوشیدن، خشک می شوند، بنابراین مهم است که آنها را همیشه چرب کنید.

برای این که کفش شما آماده پولیش زدن شود، باید قبل از استفاده از پولیش، کفش خود را با برس کفش موی اسب تمیز کنید تا گرد و غبار یا لکه موجود روی کفش شما از بین برود. اگر لکه های موجود روی کفش ها سخت تر باشند، از یک حوله میکروفیبر کمی مرطوب برای تمیز کردن کفش استفاده کنید. وقتی کفش شما، عاری از مواد زائد شد، مقدار کمی کرم یا همان پولیش را روی کفش خود بمالید.  با استفاده از حرکت دایره ای و با اعمال فشار متوسط ​​روی کفش، پولیش را روی آن بمالید. می توانید پولیش را با یک حوله میکروفیبر یا با انگشتان خود روی کفش بمالید. به یاد داشته باشید ، شما فقط یک لایه نازک از کرم را در باید در سراسر کفش بمالید نه گلوله های ضخیمی از کرم را. قبل از اینکه کرم را از بین ببرید، اجازه دهید کرم حداقل 5 دقیقه جذب چرم شود. با وارد آوردناز فشار زیاد از برس موی اسب خود استفاده کنید تا کرم را در کفش پخش کنید.

خواندن
انواع زیره های کفش را بشناسیم

بعد از اینکه کرم کفش به یک لایه یکنواخت تبدیل شد ، از یک پارچه میکروفیبر تمیز استفاده کنید و کرم اضافی کفش را پاک کنید. ممکن است با یک نگاه ساده به نظر نرسد ، اما بعضی از مواقع، کرم روی کفش باقی می ماند و چرم نمی تواند آن را جذب کند.

چه زمانی باید از واکس کفش استفاده کنم و چگونه از آن استفاده کنم؟

بسیاری از سازندگان کفش و کفاش ها اعتقاد دارند که شما نباید برای کفش چرم از واکس های مایع یا کرمی یا همان پولیش ها استفاده نکنید چرا که این پولیش ها به مرور به چرم آسیب می زنند. در عوض برای وجلا دادن و تمیز کردن و نگهداری از کفش چرم از واکس های جامد و عادی موجود در بازار بهره بگیرید. شاید فکر کنید این واکس ها روی کفش به خوبی پخش نمی شوند و کفش را برق نمی اندازد، اما اگر با روش درست واکس زدن کفش چرم با واکس جامد آشنا شوید، کفش شما بعد از واکس زدن، براق و یکنواخت می شود. بنابراین همیشه سعی کنید از واکس جامد برای کفش خود استفاده کنید مگر این که عجله داشته باشید و یا بخواهید کفش خود را بسیار زیبا نشان دهید.

نحوه آبگیری کفش های ترک دار برای نگهداری از کفش

یادگیری نحوه آبگیری کفش های شکسته می تواند یک کمد پر از کفش های بلا استفاده و رها شده را به کفش های نو تبدیل کند. کفش های چرمی ترک خورده را می توان با استفاده از چند محصول خاص و هم چنین با داشتن حوصله زیاد، آب رسانی کرد. در حالی که ممکن است آب رسانی سریع کفش های ترک خورده، سخت باشد، اما اگر برای انجام این کار وقت بگذارید ، از نتایج آن خوشحال خواهید شد.

مرحله اول:

برای جلوگیری از کثیف شدن زمین، روزنامه ها را روی سطح کار خود پخش کنید و وسایل و کفش های خود را روی کاغذهای روزنامه قرار دهید. یک کاسه را با آب گرم پر کنید و روی روزنامه بگذارید.

مرحله دوم:

یک کفش کوچک تر را داخل کفش قرار دهید یا پارچه های کافی را در کفش فشار دهید تا شکل کفش حفظ شود. برای از بین بردن تمام آلودگی ها و کثیفی های کفش از یک پارچه نرم که خیس نیست، استفاده کنید.

مرحله سوم:

یک پارچه را در کمی آب بزنید و سپس صابون را روی پارچه بمالید. با استفاده از حرکات کوتاه رفت و برگشت پارچه، صابون را روی کفش پخش کنید. نکته اینجاست که تا حد امکان از آب کم تری استفاده کنید.

خواندن
کفش بچگانه| معیارهای مهم در خرید کفش بچگانه

مرحله چهارم:

یک پارچه را روی انگشتان خود پهن کنید. روغن راسو را با پارچه بردارید و روی ترک ها و روی تمام سطح کفش بمالید تا روغن راسو شفاف شود و جذب چرم شود.

مرحله پنجم:

یک پارچه تمیز را روی کفش بکشید تا کفش به ظاهر صاف به نظر برسد. هر گونه روغن راسو را از زیر و بند کفش جدا کنید. کفش را کنار بگذارید تا یک شب در هوا خشک شود. این کار را با کفش های دیگر تکرار کنید.

مرحله ششم:

دومین لایه روغن راسو را با استفاده از تکنیک های بالا روی کفش بمالید. باز هم، کفش ها را کنار بگذارید تا یک شب در هوا خشک شوند.

بیشتر بخوانید:

انواع کتونی و نکات خرید آن

چگونه می توان چکمه های بارانی را تمیز کرد؟

نگهداری از کفش

چکمه های بارانی، کفش های بسیار کاربردی هستند. کفش های بارانی انواع مختلفی دارند. ساده ترین نوع کفش بارانی، همان گالوش هایی هستند که از جنس لاستیک هستند و در واقع هدفی جز خشک نگه داشتن پاهای شما ندارند. هم چنین کفش های بارانی می توانند چکمه های لاستیکی گران قیمت و شیک یا وینیل باشند که به کمد لباس شما جلوه خاصی می بخشد. در هر صورت، چکمه های بارانی شما از هر نوعی که باشند وقتی روشن و تمیز هستند بهتر به نظر می رسند. علامت های خراشی که معمولاً به علت مالش تصادفی به یک سطح تیره روی کفش بارانی ایجاد می شوند، ناخوشایند و بسیار محسوس هستند و از بین بردن آنها دشوار است. لکه ها را از بین ببرید تا چکمه های شما برای پوشیدن در باران بعدی آماده شوند. برای شست و شو و تمیز کردن کفش بارانی باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

مرحله اول:

آب را با مقدار کمی پودر شستشو بدون کلر یا بیکینگ پودر ترکیب کنید تا یک خمیر ساینده ملایم ایجاد شود.

مرحله دوم:

یک اسفنج مرطوب یا پارچه نرم را در خمیر فرو کنید. ناحیه خراشیده روی کفش را به آرامی مالش دهید تا دیگر خراشیدگی روی کفش دیده نشود.

مرحله سوم:

خمیر را با یک اسفنج تمیز و مرطوب بردارید و سپس چکمه ها را با یک پارچه نرم خشک کنید.

مرحله چهارم:

چکمه های لاستیکی بارانی را پس از هر بار تمیز کردن با نرم کننده لاستیکی بمالید تا چکمه ها انعطاف پذیر بوده و از ترک خوردن آن ها جلوگیری شود. نرم کننده را با یک پارچه نرم روی چکمه ها بمالید و از یک پارچه تمیز برای حذف مقدار اضافی آن استفاده کنید. بگذارید چکمه ها یک شب قبل از پوشیدن خشک شوند.

منابع:

Shoe Cream and Shoe Wax: What They Do and How to Use Them

https://oureverydaylife.com/clean-scuffed-up-rain-boots-28034.html

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.