مقالات

مقایسه کفش مخصوص دویدن و کفش پیاده روی

مقایسه کفش مخصوص دویدن و کفش پیاده روی

در این مقاله به بررسی اجمالی کفش مخصوص دویدن و کفش پیاده روی می پردازیم و شباهت ها و تفاوت های این دو را بررسی می کنیم. آیا می توان از کفش مخصوص دویدن به عنوان کفش پیاده روی استفاده کرد؟ پاسخ مشخص و کوتاه است: بله. سوال بعدی این است که آیا می توان از کفش مخصوص پیاده روی به عنوان کفش دویدن استفاده کرد؟ پاسخ این سوال به سادگی سوال قبل نیست. هر چند می توان از کفش پیاده روی هم برای دویدن استفاده کرد ولی بهتر است این کار را نکنید. توجه به این نکته ضروری است که کفش مخصوص دویدن باید دوام بیشتری داشته باشد و بتواند خواسته های یک فرد از کفش مخصوص دویدن را برآورده کنند، اما کفش های پیاده روی شاید به اندازه کفش مخصوص دویدن مقاوم نیستند چرا که فشار کمتری روی آن ها وارد می شود و نیاز به دوام خیلی بالایی ندارند.

 

کفش مخصوص دویدن

 

کفش مخصوص دویدن ویژگی های متفاوتی با کفش راه رفتن دارد. دونده ها نباید با کفش های پیاده روی بدوند، زیرا علاوه بر مقاومت پایین کفش های پیاده روی، اکثر کفش های پیاده روی بسیار سفت هستند و به آن میزانی که دوندگان از کفش ها انتظار خم شدن دارند، خم نمی شوند. این بدان معناست که بسیاری از کفش های پیاده روی نه تنها برای ورزش دو مناسب نیستند بلکه برای آن نوع پیاده روی که به منظور تناسب اندام انجام می شود نیز مناسب نیستند. در واقع افرادی هم که برای تناسب اندام پیاده روی می کنند، معمولا می توانند کفش دویدن مناسبی خرید کنند که نیاز آنها را بهتر از بیشتر کفش هایی که به عنوان کفش پیاده روی در بازار موجودند، تأمین کند. فردی که قصد پیاده روی دارد با دانستن اینکه به دنبال چه ویژگی هایی از کفش است، می تواند هم کفش دویدن و هم کفش پیاده روی را تجزیه و تحلیل کند تا کفشی را پیدا کند که بهترین عملکرد را دارد.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

کفش های دویدن عملکردهای مختلفی دارند و طراحان تلاش می کنند تا آنها را با جدیدترین مواد و تکنولوژی ها تولید کنند. شما طیف گسترده ای از انتخاب ها را برای سبک ها و نیازهای مختلف دویدن در اختیار دارید. آنها از نظر بالشتک سازی متفاوت هستند، از طرح های مینیمالیستی برای مسابقه گرفته تا کفش بالشتکی برای دویدن در مسافت های طولانی.

مدل های کفش مخصوص دویدن موجود در بازار، سطح متفاوتی از ارتفاع پاشنه تا انگشتان پا را ارائه می دهند. این ارتفاع پاشنه و قسمت انگشتان برای ضربه گیری انگشان پا و هم چنین پاشنه ها است. کفشهای دوندگی همچنین بر اساس میزان پایداری آنها هم دسته بندی می شوند. طراحی های جدید کفش های دوندگی، وزن کمتری نسبت به نمونه های قبلی دارند و هم چنین با ساختاری یکپارچه ایجاد شده اند تا نقاط مالشی که منجر به ایجاد تاول پا می شوند دیگر در کفش وجود نداشته باشد. برعکس، کفش های پیاده روی همیشه از نظر تکنولوژی عقب بوده اند و بیشتر برای راحتی طراحی شده اند تا عملکرد. بنابراین خیلی از مواقع، پوشیدن این کفش های پیاده روی، می تواند احتمال آسیب دیدگی پا را افزایش دهد. اگر برای پیاده روی کوتاه و قدم زدن با سرعت آسان به یک کفش راحت نیاز دارید، کفش های پیاده روی موجود در بازار ممکن است خوب باشند. اما اگر پیاده روی را به صورت حرفه ای  انجام می دهید و قصد شما از پیاده روی، به دست آوردن تناسب اندام است، به کفشی انعطاف پذیر، سبک و صاف نیاز دارید که همانا کفش دویدن است.

خواندن
خرید کفش مردانه اصل مناسب پیاده روی و ورزش

طرح های کفش راه رفتن را به دقت تجزیه و تحلیل کنید، زیرا بسیاری از آنها سفت و سنگین هستند. این نوع کفش ها با حرکت طبیعی پای شما سازگار نیستند و همین امر باعث می شود سرعت شما را پایین بیاورند. از آنجایی که تنوع کفش پیاده روی کمتر است، افرادی که پیاده روی حرفه ای می کنند، کفش مخصوص دویدن خریداری می کنند.

 

کفش مخصوص دویدن

 

کفش مخصوص دویدن و کفش پیاده روی از خصوصیت های مشابهی برخوردار هستند که این ویژگی های مشابه هر دوی آن ها را برای تحرک داشتن و ورزش کردن ایده آل می کنند.

ویژگی های کفش مخصوص دویدن

ویژگی هایی که کفش مخصوص دویدن را برای دویدن ایده آل می کند، این کفش ها را برای راه رفتن نیز عالی می کند. در زیر به چند نمونه از ویژگی هایی که کفش مخصوص دویدن دارد اشاره می کنیم.

 • بالشتک موجود در میانه کفش مخصوص دویدن که ضربه را جذب می کند.
 • رویه های مشبک یا روکش دار کفش که به راحتی نفس می کشند تا شما را از شر عرق کردن پا و گرم شدن آن راحت کنند.
 • سیستم های لاستیکی کفش دویدن. این مواد لاستیکی که یک تناسب ایمن در کفش ایجاد می کنند.
 • مواد با دوام موجود در این نوع کفش ها. این نوع کفش ها یعنی کفش مخصوص دویدن صدها مایل دویدن را دوام می آورند.

در حالی که بیشتر کفشهای دویدن مقدار زیادی لاستیک در قسمت زیره کفش دارند که اغلب باعث افزایش کشش در قسمت بالای کفش می شود، اما کفش های دویدن به طور خاص برای مقاومت در برابر لغزش و سرخوردن فرد ورزشکار طراحی نشده اند. مشخصات کفش را بررسی کنید تا ببینید آیا برای مقاومت در برابر لغزش و سرخوردن فرد در سایر سطوح مانند کف کاشی یا محل کار و در برابر آب، روغن و صابون طراحی شده است.

هر کفشی را که انتخاب کنید، یافتن تناسب مناسب مهم است. کفش شما (هم کفش مخصوص راه رفتن و هم کفش مخصوص دویدن) باید تقریباً به اندازه یک انگشت شست بین انتهای انگشت شست و جلوی کفش فاصله داشته باشد. آنها باید به اندازه کافی پهن باشند به نحوی که کناره های کفش به پاهای شما فشار وارد نکند. اگر این چنین است و کفش به کناره های پاهای شما فشار وارد می کند، کفش هایی با اندازه های پهن تر را امتحان کنید.

خواندن
بهترین کفی کفش را بشناسیم

پیاده روی و دویدن فعالیت های بسیار مشابه با یکدیگر هستند ولی یک تفاوت بزرگ بین این دو وجود دارد: زمان صرف شده در هوا. وقتی دونده ها می دوند، برای یک لحظه هر دو پا را همزمان در هوا خواهند داشت. این در حین گردش پای روی زمین از یک پا به پای دیگر اتفاق می افتد. کسری از ثانیه در هوا به این معنی است که یک دونده هنگام دویدن در مقایسه با یک فردی که در حال پیاده روی است استرس بیشتری به بدن خود وارد می کند. در واقع افرادی که پیاده روی می کنند حداقل یک پا روی زمین دارند. از آنجایی که افراد در حال پیاده روی در طول دوره گردش و پیاده روی خود هیچ گاه در هوا نیستند، فشار وارده روی بدن آن ها و استرس آنها نسبت به دونده ها کمتر است.

بیشتر بخوانید:

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی هایی باید داشته باشد

البته پیاده روی با سرعت منظم و یکنواخت نسبت به پیاده روی بی نظم و با بالا و پایین شدن سرعت فرد، مفیدتر است. اما اجازه ندهید شدت پایین پیاده روی شما را فریب دهد. پیاده روی مزایای فراوانی برای سلامتی فرد دارد. در ادامه به چند نمونه از موارد متعدد فواید پیاده روی بر سلامت فرد اشاره می کنیم.

 • فایده اول پیاده روی این است که باعث می شود قلب از خطرات مختلف مصون بماند و از عوامل خطر قلبی جلوگیری می کند.
 • فایده دوم پیاده روی این است که از بالا رفتن کلسترول جلوگیری می کند.
 • فایده سوم پیاده روی این است که از بالا رفتن فشار خون و هم چنین از پایین آمدن زیاد فشار خون جلوگیری می کند. در واقع پیاده روی فشار خون فرد را تنظیم می کند و در محدوده ی استاندارد نگه می دارد.
 • فایده چهارم پیاده روی این است که پیاده روی منظم و همیشگی از بروز دیابت جلوگیری می کند و قند خون فرد را تنظیم می کند.
 • فایده پنجم پیاده روی این است که پیاده روی منظم و با سرعت مناسب جلوی چاق شدن زیاد فرد را می گیرد.
 • فایده ششم پیاده روی این است که از بسته شدن رگ های قلبی و بروز التهاب عروقی جلوگیری می کند.
 • فایده هفتم پیاده روی به مسائل روحی و روانی مربوط است نه مسائل فیزیکی. در واقع پیاده روی، استرس ذهنی را از فرد دور می کند و یا حداقل از آن می کاهد. در واقع پیاده روی هم درست مثل دویدن، یک روش عالی برای جدا کردن و کاهش استرس است.

این مقاله بخشی از راهنمایی ها را در مورد مقایسه کفش مخصوص دویدن و کفش پیاده روی ارائه داد و موارد دیگر زیادی وجود دارد که در این جا به آن ها اشاره نشد.

منابع:

https://www.fleetfeet.com/how-to-start-running/running-shoes-for-walking

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.