مقالات

قارچ ناخن پا چیست؟ درمان های خانگی برای رفع آن

قارچ ناخن پا چیست؟ درمان های خانگی برای رفع آن

وقتی پای شما عرق می کند یا مرطوب می ماند، فرصت رشد قارچ در زیر ناخن های انگشتان شما افزایش می یابد. قرار گرفتن مکرر در محیط های گرم و مرطوب مانند استخرهای شنا، رختکن ها یا حتی زندگی در آب و هوای مرطوب، شما را در معرض خطر ابتلا به این نوع عفونت ها قرار می دهد. به همین دلیل است که شیوع این عفونت ها در ماه های تابستان بیشتر است. مردان بیش از زنان در خطر ابتلا به قارچ ناخن پا هستند. همچنین افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، افراد مبتلا به دیابت، افراد دارای گردش خون ضعیف و بزرگسالان بیشتر به این نوع از عفونت ها مبتلا می شوند. افرادی که به آرایشگاه های ناخن مراجعه می کنند نیز ممکن است خود را در معرض خطر ایجاد و گسترش عفونت های قارچی در پاهای خود قرار دهند. مهمترین نشان عفونت ناخن پا، تغییر در رنگ ناخن است که ممکن است سفید، زرد، قهوه ای یا حتی سیاه شوند. ضخیم شدن ناخن، بوی بد، شکنندگی یا حتی جدا شدن کامل ناخن از بستر ناخن هم از شواهد عفونت قارچی در پا هستند.

بیشتر بخوانید:

زگیل پا به چه دلیل به وجود می آید؟ درمان زگیل یا میخچه پا

تشخیص قارچ ناخن پا

به منظور تأیید قارچ ناخن پا، پزشک ابتدا پاهای شما را ارزیابی می کند و از آنجا که دلایل دیگری مانند پسوریازیس، میکروتروما و تغذیه نامناسب نیز برای تغییر ظاهر ناخن وجود دارد، نمونه هایی از ناخن یا پوست شما برای ارزیابی بیشتر در آزمایشگاه قرار داده می شود.

قارچ ناخن پا گزینه های مختلف درمانی برای قارچ ناخن پا در دسترس است، از جمله درمان های بدون دارو، داروهای بدون نسخه، داروهای تجویز شده توسط پزشک، لیزردرمانی یا حتی جراحی برای موارد شدید. بیشتر افراد قبل از خرید دارو یا مراجعه به مطب پزشک، با وسایلی که در خانه دارند، شروع به خوددرمانی می کنند. این روش های درمانی بیشتر در موارد خفیف موثر هستند. برخی از این درمان های خانگی موثر برای قارچ ناخن پا در این مقاله آمده است.

 • تعمیر و نگهداری هفتگی
 • پوشیدن جوراب و کفش تمیز
 • آب اکسیژنه
 • چای سیاه
 • سرکه
 • جوش شیرین
 • نمک اپسوم
 • روغن ضروری
 • روغنهای ازن دار
 • عصاره برگ زیتون
 • عصاره Snakeroot
 • فلز روی
 • سیر
 • ارد ذرت
 • رژیم غذایی تغییر می کند
 • ورزش

 نگهداری هفتگی

ابتدا هفته ای یکبار ناخن های خود را کوتاه کنید. ناخن های پا، محل نفوذ قارچ هستند. برای کوتاه و باریک کردن ناخن ها از ناخن گیرهای مخصوص استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده حتما ناخن گیر را ضد عفونی کنید. حفظ ناخن های مرتب، تمیز و خشک برای جلوگیری و درمان قارچ ناخن پا ضروری است.

 جوراب و کفش را تمیز کنید

عوض کردن مرتب جوراب و کفش و شستن پاها با آب گرم و صابون یا شستن پاها در معجون طبیعی و هومیوپاتی می تواند در کاهش یا از بین بردن قارچ ناخن پا مفید باشد. می تواند احتمال رشد قارچ ناخواسته پا را کاهش دهد. جوراب ها و کفش های ورزشی را باید پس از هر بار ورزش کردن، با آب داغ شست تا از رشد مخمرها و قارچ هایی که ممکن است روی پارچه رشد کنند، جلوگیری شود. افزودن یک نیم فنجان جوش شیرین یا یک فنجان سرکه به ماشین لباسشویی می تواند به از بین بردن باکتری ها یا قارچ های موجود در جوراب یا کفش کمک کند. خشک کردن بعضی از کفش ها هم می تواند به صورت ماشینی انجام شود ولی خشک کردن لباس و کفش در مقابل نور خورشید بهترین نوع خشک کردن لباس و کفش است.

چکمه ها و سایر کفش هایی که قابل شستشو نیستند را نیز با محلول سرکه و آب یا با پاشیدن اسپری ضد قارچ بدون نسخه (OTC)می توان ضدعفونی کرد. پودرهای دارویی نیز در ضدعفونی کفش های دارای قارچ پا مفید هستند. پوشیدن طولانی مدت جوراب و کفش مشکل جدی به حساب می آید. با پوشیدن کفش های تنفس پذیر و با در آوردن کفش و جوراب در هر جایی که امکان آن وجود داشت به پاهای خود اجازه دهید تا تنفس کنند تا از رشد قارچ جلوگیری شود. البته جوراب ها و کفش های ضد میکروبی ساخته شده از پارچه های بامبو، مس یا خاص نیز موجود است که می توانند به رشد باکتریها و مخمرهای ناخواسته در کفش های شما کمک کنند.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن می تواند قارچ هایی را که در ناخن های پا رشد می کند را از بین ببرد. می توانید مستقیماً با یک پارچه تمیز یا پنبه آغشته به پراکسید هیدروژن، روی انگشتان پای آلوده به قارچ را پاک کنید. از پراکسید هیدروژن می توان در خیساندن پا نیز استفاده کرد. ⅛ فنجان پراکسید هیدروژن را با چهار فنجان آب خنک مخلوط کرده و پا را به مدت 10 تا 20 دقیقه خیس کنید و سپس پا را با آب گرم بشویید و خشک کنید.

خواندن
 بهترین برندهای کفش ضد آب

چای سیاه

خیساندن پا در چای ساده نیز می تواند در درمان قارچ ناخن پا مفید باشد. چای سیاه حاوی اسید تاننیک است که باعث خشک شدن پا، از بین بردن باکتری ها و بستن منافذ پا برای کاهش تعریق می شود. دو چهارم آب را بجوشانید و سپس پنج تا شش کیسه چای به آن اضافه کنید. اجازه دهید چای خنک شود سپس پاها را به مدت 30 دقیقه در آن محلول خیس کنید. در صورت تمایل این کار را به صورت روزانه انجام دهید.

سرکه سیب

یکی دیگر از داروهای خانگی برای درمان قارچ ناخن پا استفاده از سرکه سیب است. سرکه یک ماده ضد قارچی است که می تواند با آب مخلوط شود. این ترکیب اسید استیک به سفید شدن رنگ ناخن های پا و جلوگیری از گسترش عفونت به انگشتان دیگر کمک می کند. دو استکان سرکه را با یک استکان آب گرم مخلوط کنید و روزانه 20 دقیقه پا را در محلول به دست آمده خیس کنید. برای خیساندن پایی که عفونت قارچی کمتری دارد، نسبت سرکه و آب در این محلول می تواند به یک استکان سرکه و یک استکان آب تغییر کند. اگر بوی محلول نامناسب باشد، می توان روغن هایی را به محلول اضافه کرد. لازم به ذکر است که از سرکه سفید هم می توان به جای سرکه سیب استفاده کرد زیرا هر دو به یک اندازه موثر هستند.

جوش شیرین و قارچ ناخن پا

جوش شیرین می تواند رطوبت را از بین ببرد و خاصیت ضد قارچی دارد. جوش شیرین را به آب موجود در یک لگن اضافه کنید و پای خود را در آن قرار دهید تا ناخن آسیب دیده بهبود یابد. همچنین می توانید با حداقل مقدار آب، خمیر جوش شیرین درست کنید و آن را مستقیماً به پا بمالید. اجازه دهید خمیر به مدت 10 تا 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بماند، سپس با آب گرم بشویید و پا را کاملا خشک کنید. جوش شیرین را می توان مانند پودر روی پا یا کفش نیز پاشید. پس از استفاده از استفاده از جوش شیرین و خشک کردن پا، جوراب های تمیز بپوشید.

قارچ ناخن پا

نمک اپسوم

خیساندن پا در حمام نمک اپسوم (سولفات منیزیم) می تواند برای از بین بردن قارچ پا مفید باشد. می توانید یک فنجان نمک اپسوم را با یک فنجان آب گرم مخلوط کرده و پا را به مدت 10 تا 20 دقیقه در آن خیس کنید. به دنبال خیساندن پاها در این محلول، پاها را با آب تمیز بشویید و با حوله تمیز خشک کنید. برای جلوگیری از آلوده شدن پای تمیز، بدنبال استحمام پا، جوراب تمیز و کفش های تنفسی بپوشید.

قارچ ناخن پا

روغنها

بسیاری از روغن ها دارای خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی هستند. برخی از انواع روغنها که می توانند به کاهش قارچ ناخن پا کمک کنند عبارتند از:

 • روغن درخت چای
 • روغن گل میخک
 • روغن مریم گلی
 • روغن یاس
 • روغن اسطخدوس
 • روغن یلانگ-یلانگ
 • روغن اوکالیپتوس
 • روغن دارچین
 • روغن لیمو
 • روغن علف لیمو
 • روغن دزد
 • روغن پونه کوهی وحشی
 • روغن جوجوبا
 • روغن درخت مانوکا

روغن هایی که در بالا ذکر شد را قبل از استفاده روی پوست، با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون رقیق کنید. روغن یا ترکیب روغن مورد نظر را با یک روغن حامل به انتخاب خود مخلوط کنید و چند قطره به ناخن آسیب دیده بمالید.

روغنهای ازن دار

روغن های ازن مانند روغن زیتون و آفتابگردان حاوی گاز ازن هستند. ایده این است که ازن اکسیژن را به مناطق آسیب دیده می رساند که باعث از بین رفتن باکتری ها و تحریک سلول های پوستی برای بهبود سریعتر می شود. یک مطالعه نشان داد که روغن اوزونات یک درمان خانگی موثر برای قارچ ناخن پا است. محققان روغن آفتابگردان اوزونیزه را روی 101 نمونه مخمر آزمایش کردند. این روغن یک درمان موثر در برابر چندین سویه قارچی بود. برای امتحان این درمان ابتدا پای خود را تمیز و خشک کنید. مقدار کمی روغن ازن دار را به آرامی به پوست ماساژ دهید ، آن را در ناخن های آسیب دیده و اطراف کل انگشت پا کار دهید.

عصاره برگ زیتون

عصاره برگ زیتون حاوی اولئوروپئین است که یک ضد قارچ و ضد میکروب طبیعی است. نمکی را که از برگ زیتون تهیه شده است می توان برای کاهش عفونت، روی انگشتان پا قرار داد. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان سیستمیک قارچ ناخن پا، قرص های حاوی عصاره برگ زیتون وجود دارد. برای درمان قارچ پا، کپسول عصاره برگ زیتون را روزی دو بار و برای مدت طولانی مصرف کنید. البته قبل از مصرف عصاره برگ زیتون با پزشک مشورت کنید.

خواندن
کفش بوکس | راهنمای جامع خرید کفش بوکس

عصاره  Snakeroot

عصارهSnakeroot  ساخته شده از گیاهان خانواده آفتابگردان است. این عصاره یک درمان هومیوپاتی ضد قارچی کاملا طبیعی است که برای درمان قارچ ناخن پا نیز استفاده می شود. عصاره snakeroot که معمولاً در روشهای آیورودا در هند مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند مستقیماً روی ناخن پای آسیب دیده استفاده شود. این عصاره را دو تا سه بار در هفته و به مدت چند ماه استفاده کنید البته بهتر است قبل از استفتده از این عصاره از پزشک خود بپرسید آیا عصاره snakeroot برای نوع قارچ پا مناسب است یا خیر.

روی

اکسید روی ماده معدنی است که می تواند عفونت های قارچی را درمان کند. می توان اکسید میکونازول روی را برای مقابله با عفونت و کاهش علائم قارچ پا، در ناحیه آسیب دیده اسپری کرد. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا افزودن روی به رژیم مراقبت از پا مناسب شماست یا خیر.

سیر

سیر یک گیاه ضد میکروبی قوی است. برای درمان موضعی، حبه های سیر را خرد کرده و به مدت 30 دقیقه روی ناخن های آسیب دیده بگذارید. از سیر خام به میزان کم استفاده کنید، زیرا می تواند باعث ایجاد سوختگی شیمیایی شود. البته مکمل های گیاهی حاوی سیر هم در داروخانه ها یافت می شود. این مکمل ها را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد. این مکمل ها علاوه بر درمان عفونت های پوستی، برای درمان فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سرطان های خاص و جلوگیری از گزش کنه نیز مفید هستند. مکمل های سیر را افرادی که زخم معده، مشکلات هضم غذا یا اختلالات خونریزی دارند، نباید مصرف کنند. همچنین این عصاره ممکن است قرص های جلوگیری از بارداری را کم اثر کند. قبل از مصرف مکمل های خوراکی سیر با یک متخصص بهداشت صحبت کنید.

آرد ذرت

آرد ذرت دارای برخی از خواص ضد قارچی است. می توانید از آرد ذرت به عنوان خمیر استفاده کنید یا آن را در آب بریزید. برای خمیر کردن آرد ذرت، آرد ذرت را در آب گرم موجود در ظرف کم عمق حل کنید. قبل از استفاده از خمیر روی پاها، منتظر بمانید تا خمیر خنک شود. سپس بگذارید خمیر یک ساعت روی پای شما بماند. اگر هم خواستید آرد ذرت را در آب خیس کنید، یک اینچ آرد ذرت را به یک ظرف کم عمق اضافه کنید و روی این آرد ذرت یک اینچ آب گرم بریزید و اجازه دهید ذرت و آب به مدت یک ساعت به طور طبیعی مخلوط شوند. سپس، به اندازه کافی آب گرم به محلول اضافه کنید تا کل پای شما را بپوشاند و اجازه دهید یک ساعت خیس بخورد. می توانید آرد ذرت را به عنوان یک درمان خانگی هفتگی برای قارچ ناخن پا امتحان کنید.

رژیم غذایی و قارچ ناخن پا

رژیم فعلی شما می تواند به تغذیه و رشد قارچ کمک کند. در اینجا برخی از رژیم های غذایی وجود دارد که می توانید برای گرسنگی مخمر و بهبود قارچ ناخن پا از آن استفاده کنید.

 • مصرف شکر را قطع کنید.
 • الکل مصرف نکنید.
 • مصرف کربوهیدرات خود را به یک فنجان در روز محدود کنید.
 • غذاهای خود را با روغن نارگیل بپزید.
 • زنجبیل و سیر را در غذاها بگنجانید.

ورزش کنید

ورزش منظم می تواند روند بهبودی را تسریع کند چرا که باعث پمپاژ سریع خون در بدن می شود در نتیجه با گردش سریع خون در بدن، ویتامین های طبیعی آزاد شده و سموم دفع می شوند. فقط در هنگام ورزش با رعایت نکات بهداشتی زیر سعی کنید از بدتر شدن قارچ ناخن پا جلوگیری کنید.

 • از جوراب هایی استفاده کنید که رطوبت بیش از حد را از بین می برند.
 • از پودر ضد قارچ پا استفاده کنید.
 • کفش ها را بلافاصله بعد از تمرین دربیاورید تا هوای آزاد به پا برسد.
 • در اتاق های دوش یا استخرها، دمپایی یا صندل بپوشید.
 • به یاد داشته باشید که پس از دوش گرفتن، پاها را با صابون ضد باکتری بشویید و کاملا خشک کنید.

منابع:

https://www.singlecare.com/blog/home-remedies-for-toenail-fungus/

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.