مقالات

زگیل پا به چه دلیل به وجود می آید؟ درمان زگیل یا میخچه پا

زگیل پا به چه دلیل به وجود می آید؟

زگیل پا که زائده کوچک و غیر سرطانی است، وقتی ظاهر می شود که پوست شما به یکی از ویروس های خانواده پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده باشد. این ویروس باعث رشد اضافی سلول شده و لایه ضخیم و سختی را در آن نقطه پوست ایجاد می کند. در حالی که زگیل می تواند در هرجایی از پوست رشد کند، اما به احتمال زیاد آنها روی دست ها یا پاهای شما ایجاد می شوند. نوع زگیل به محل قرارگیری و شکل ظاهری آن بستگی دارد.

چه کسانی زگیل پا می زنند؟

از آنجا که سیستم ایمنی بدن هر فرد نسبت به ویروس واکنش متفاوتی دارد، بنابراین هرکسی که در تماس با HPV یا زگیل باشد، دچار زگیل نمی شود. اگر پوست بدن فرد را بریده باشد، احتمال گرفتن این ویروس بیشتر است. به همین دلیل افرادی که ناخن خود را گاز می گیرند و یا آن را می جوند، مستعد ابتلا به زگیل هستند.

زگیل پا

دفاع بدن در مقابل زگیل

کودکان و نوجوانان بیشتر از بزرگسالان به زگیل مبتلا می شوند، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها در برابر بسیاری از انواع HPV دفاع نمی کند. افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مانند مبتلایان به اچ آی وی یا افرادی که به خاطر بیماری هایی مانند  RA، پسوریازیس و IBD داروهای بیولوژیک مصرف می کنند، در معرض ابتلا به زگیل نیز هستند، زیرا بدن آنها قادر به مبارزه با زگیل نیست.

چگونه زگیل ها گسترش می یابند

زگیل ها بسیار مسری هستند و عمدتا در اثر تماس مستقیم پوست گسترش می یابند. به عنوان مثال زمانی که به زگیل های خود دست می زنید و سپس ناحیه دیگری از بدن خود را لمس می کنید، امکان بیشتر شدن زگیل وجود دارد. همچنین چیزهایی مانند حوله یا تیغ که با زگیل تماس داشته اند هم می توانند زگیل را پخش کنند.

افسانه ها اشتباه می کنند

شما می توانید تمام قورباغه ها و وزغ هایی را که دوست دارید لمس کنید یا آنها را ببوسید زیرا دست زدن به آنها باعث زگیل زدن شما نمی شوند. هم چنین بر خلاف افسانه ها، داشتن زگیل روی بینی یا هرجای دیگر، شما را جادوگر نمی کند.

زگیل مشترک

زگیل پا

این رویشهای گوشتی اغلب در پشت دستها، انگشتان، پوست اطراف ناخن ها و پاها به وجود می آیند. معمولا زگیل ها کوچک هستند از اندازه سر سوزنی تا اندازه یک نخود. ممکن است نقاط سیاه درون آنها شبیه بذر باشد که در واقع لخته های ریز خون است.

زگیل کف پا یا میخچه کف پا

زگیل پا

آیا احساس می کنید که در کفش خود سنگریزه دارید؟ کف پاهای خود را بررسی کنید. نام این زگیل ها به این دلیل است که “plantar” در لاتین به معنی “زیره” است. برخلاف سایر زگیل ها، فشار ناشی از راه رفتن و ایستادن باعث می شود که میخچه ها در پوست شما رشد کنند. ممکن است فقط یک میخچه پا یا خوشه ای از میخچه ها داشته باشید که به میخچه های خوشه ای، زگیل های موزاییکی می گویند. از آنجا که میخچه کف پا صاف، سخت و ضخیم است، به راحتی می توان آنها را با پینه اشتباه گرفت.

خواندن
معرفی 10 مدل کفش آدیداس مردانه

بیشتر بخوانید:

کفش نامناسب چه مشکلاتی برای پا به وجود می آورد؟

زگیل های تخت

زگیل پا

نکته مثبت زگیل های تخت، این است که نسبت به سایر زگیل ها، کوچکتر هستند (شاید عرض آن 1/8 اینچ باشد) و نرم تر از انواع دیگر آن است. آنها تمایل دارند که به تعداد زیادی رشد کنند به نحوی که اغلب هر بار 20 تا 100 بار زیاد می شوند. زگیل های تخت و صاف روی صورت کودکان، نواحی ریش مردان و پاهای زنان ظاهر می شوند.

زگیل های فیلی فرم

زگیل پا

زگیل های فیلی فرم که رشد سریعی دارند، گاهی اوقات مانند برس های ریز هستند. از آنجا که این زگیل ها تمایل دارند روی صورت، اطراف دهان، چشم و بینی شما رشد کنند، ممکن است آزار دهنده باشند.

زگیل ها چه مدت دوام می آورند؟

زگیل پا

با گذشت زمان، سیستم ایمنی بدن شما اغلب دست به کار شده و با زگیل ها مبارزه می کند. اما ممکن است ماهها یا حتی تا 2 سال طول بکشد تا این زگیل ها ناپدید شوند. در بزرگسالان، زگیل ها اغلب حتی مدت طولانی تری( شاید چندین سال یا بیشتر) طول می کشد تا از بین برود. با این اوصاف برخی از زگیل ها هرگز از بین نمی روند. پزشکان هنوز دلیل قطعی پیدا نکرده اند که چرا بعضی از زگیل ها از بین می روند و بعضی دیگر ماندگار هستند.

درمان یا عدم درمان زگیل پا؟

زگیل پا

بیشتر زگیل ها بی ضرر هستند و شما نیازی به هیچ کاری برای درمان آن ها ندارید، مگر اینکه دردناک باشند یا بر زیبایی شما تاثیر منفی بگذارند. البته در موارد معدودی، انتظار برای از بین رفتن زگیل می تواند نتیجه معکوس دهد. چرا که زگیل ممکن است بزرگتر شود، یا اینکه ممکن است زگیل های جدیدی ایجاد شود، یا اینکه شما زگیل را به شخص دیگری انتقال بدهید. بهترین روش درمانی به سن و سلامت و نوع زگیل شما بستگی دارد. اما هیچ درمان صد در صدی برای HPV وجود ندارد، بنابراین ممکن است برخی از ویروس ها پس از از بین رفتن زگیل، در پوست شما باقی بمانند و بعداً دوباره ظاهر شوند.

محصولات لایه بردار

زگیل پا

ژل ها، مایعات و پد های حاوی اسید سالیسیلیک با لایه برداری از سلول های مرده پوست، سعی در از بین بردن زگیل دارند. برای نتیجه گیری بهتر، زگیل را با آب گرم خیس کنید. برای درمان زگیل با این روش صبور باشید چرا که ممکن است  از بین رفتن کامل زگیل چندین ماه طول بکشد.

خواندن
کفش تنیس باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

نوار چسب و درمان زگیل پا

زگیل پا

پوشاندن زگیل با نوار چسب ممکن است لایه های پوست را کنده و باعث تحریک آن شود تا سیستم ایمنی بدن شما شروع به کار کند. ترجیحا از مواد نقره ای استفاده کنید زیرا چسبناک تر است. هر پنج یا شش روز نوار را برداشته و مجدداً این کار را نجام دهید تا زگیل از بین برود. اگر این کار برای شما مفید باشد، زگیل باید ظرف چهار هفته برطرف شود.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

زگیل پا

در یکی از حالات زیر برای درمان زگیل باید به پزشک مراجعه کنید.

  • اگر مطمئن نیستید که رشد پوست شما یک زگیل است چرا که بعضی از سرطان های پوست شبیه آنها هستند.
  • اگر زگیل ها با درمان خانگی بهتر نمی شود.
  • اگر زگیل ها درد زیادی ایجاد می کنند یا تعداد زیادی از آنها دارید.
  • اگر به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف مبتلا هستید.

کانتاریدین برای از بین بردن زگیل

زگیل پا

رنگ آمیزی یک زگیل با این مایع باعث ایجاد تاول در زیر زگیل می شود و آن را از روی پوست بلند می کند. با خشک شدن تاول (بعد از حدود یک هفته)، زگیل با پوست تاول زده از بین می رود. کانتاریدین اغلب راهی برای درمان کودکان خردسال است زیرا در ابتدا دردی احساس نمی کنند، هرچند ممکن است چند ساعت بعد احساس سوزن سوزن شدن، خارش، سوختگی یا تورم داشته باشند.

سوزاندن و برش زگیل پا

زگیل پا

پزشکان ممکن است بعد از بی حسی در ناحیه زگیل پا، از یکی از سه روش جراحی و لیزر کردن و برش برای از بین بردن زگیل استفاده کنند. جراحی الکتریکی زگیل را با بار الکتریکی از طریق نوک سوزن می سوزاند، این کار برای زگیل های معمولی، زگیل های فیلی فرم و زگیل های پا مفید است. پزشک شما همچنین می تواند از لیزر برای از بین بردن زگیل استفاده کند. گزینه دیگر برداشتن زگیل، برش دادن آن با تیغه تیز است.

کرم ها

زگیل پا

برای مقابله با زگیل های بزرگتر، کرم های لایه بردار حاوی اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک یا ترتینوئین می توانند مفید باشند. دیفن سایپرون (DCP) و ایمیکویمود (Aldara) پوست شما را تحریک می کنند تا سیستم ایمنی بدن شما ترغیب شود تا به مقابله با زگیل موجود در آن نقطه بپردازد. Fluorouracil هم یک داروی سرطانی است که دقیقا به همان روشی که رشد تومور را متوقف می کند، ممکن است بدن شما را از ساخت سلولهای اضافی پوست منع کند.

منابع:warts

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.