مقالات

دلایل درد زانو | درمان با چند راهکار ساده

دلایل درد زانو | درمان با چند راهکار ساده

درد زانو شایع ترین مشکل اسکلتی – عضلانی است که افراد به دلیل ابتلا به آن به پزشک مربوطه مراجعه می کنند. در جامعه امروزی به دلیل کم شدن فعالیت های بدنی و افزایش پشت میز نشینی و نشستن در ماشین، تعداد مشکلات زانو و درد زانو در حال افزایش است. البته فقط کم تحرکی و چاقی نیست که موجب درد پا و زانو می شود بلکه خود ورزش کردن هم ار دلایل اصلی وارد شدن آسیب به زانو است. یکی از رایج ترین و پرتکرارترین موارد آسیب دیدگی پا در ورزش های کشتی، فوتبال، بسکتبال، والیبال، هندبال، تنیس، وزنه برداری و بسیاری از ورزش های دیگر همین مصدومیت از ناحیه زانو است. درد زانو طیف گسترده ای از دلایل را دارد و همچنین هر نوع مشکل و درد زانو، روشهای درمانی خاص خود را دارد.

 

درد زانو

آناتومی زانو

عملکرد اصلی مفصل زانو این است که به راحتی خم شود، به راحتی به حالت عادی و صاف برگردد و اینکه همراه با کمر و مچ پا وزن فرد را تحمل می کند. عملکرد دیگر زانو این است که مانند یک مفصل لولایی ساده، پیچ خورده و می چرخد. برای انجام همه این اقدامات و تحمل وزن بدن، زانو به تعدادی از ساختارها از جمله استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها متکی است.

استخوان ها

مفصل زانو شامل چهار استخوان است.

 • استخوان ران که قسمت بالایی مفصل را تشکیل می دهد.
 • یکی از استخوان های قسمت تحتانی پا یا ناحیه ساق پا که قسمت تحمل کننده وزن مفصل را تأمین می کند.
 • کاسه زانو یا کشکک که در امتداد قسمت جلوی استخوان ران قرار دارد.
 • استخوان ساق پا یا استخوان فیبولا که در قسمت تحمل کننده وزن مفصل زانو درگیر نیست اما اتصالات رباط را برای پایدار ماندن زانو فراهم می کند.

رباط ها یا لیگامنت های زانو

رباط ها نوارهای رشته ای متراکمی هستند که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند. زانو شامل چهار رباط مهم است که همگی استخوان ران را به درشت نی( استخوان جلویی ساق پا)  متصل می کنند. این چهار رباط زانو عبارتند از:

 • رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) که ثبات جلو و عقب (قدامی و خلفی) و همچنین امکان چرخش زانو را فراهم می کنند.
 • رباط وثیقه داخلی (MCL) و رباط جانبی (LCL) که در امتداد دو طرف داخلی و خارجی زانو قرار دارند و ثبات داخلی و جانبی زانو را فراهم می کنند.

تاندون ها

تاندون ها نوارهای رشته ای شبیه رباط ها هستند. تاندون ها به جای اینکه مثل رباط ها، استخوان ها را به استخوان های دیگر اتصال دهند، عضلات را به استخوان متصل می کنند. دو تاندون مهم در زانو عبارتند از:

 • تاندون چهار سر ران یا عضله چهار سر ران که در قسمت جلوی ران قرار دارد.
 • تاندون کشکک که متصل کننده کشکک به استخوان درشت نی است.

عضلات چهار سر ران و تاندون های کشکک گاهی اوقات مکانیسم اکستانسور نامیده می شوند و همراه با عضله چهار سر ران باعث تسریع در صاف شدن پا می شوند.

غضروف

ساختارهای غضروفی موسوم به مینیسک در قسمت فوقانی استخوان درشت نی قرار دارد و بین استخوان درشت نی و دو بند در پایین استخوان ران قرار دارد و موسوم به کندیل های ران هستند. کار اصلی منیسک، تهیه بالشتک برای مفصل زانو است.

خواندن
انواع کفش جورابی را بهتر بشناسیم!

درمان خانگی درد زانو با قانون PRICE

التهابی که در زانو ایجاد می شود، پاسخ فیزیولوژیک بدن به آسیب وارد شده به زانو است. در درمان بسیاری از انواع درد زانو، یک هدف مشترک، شکستن چرخه التهاب است. چرخه التهابی با آسیب دیدگی شروع می شود. پس از آسیب، موادی که باعث التهاب می شوند به زانو حمله می کنند تا در بهبودی کمک کنند. با این حال، اگر آسیب و التهاب بعدی برطرف نشود، التهاب می تواند به یک مسئله مزمن تبدیل شود و منجر به التهاب بیشتر و آسیب اضافی شود. این چرخه التهاب منجر به ادامه یا درد پیشرونده زانو می شود. با کنترل موادی که باعث التهاب می شوند، می توان این چرخه را از بین برد. برخی از تکنیک های معمول مراقبت در منزل برای زانو درد که التهاب را کنترل می کند و به شکستن چرخه التهاب کمک می کند، محافظت، استراحت، یخ، فشرده سازی و در ارتفاع قرار دادن پا است که به قانون PRICE معروف است. این قانون همچنین می تواند در مورد آسیب دیدگی های جدید زانو که از کار افتادگی ندارند نیز اعمال شود. به یاد داشته باشید که این قانون فقط باید به عنوان یک راهنما عمل کند و اگر خیلی نگران درد زانوی خود هستید، باید به پزشک مراجعه کنید. با کنار هم قرا دادن حرف اول کلمات زیر، PRICE درست می شود.

PROTECT، به معنی محافظت کردن از زانو است. REST به معنای استراحت دادن به زانو  می باشد. ICE به معنی استفاده از یخ برای درمان درد زانو است. COMPRESS به معنی فشرده کردن زانو و در انتها  ELEVATE به معنی در ارتفاع نگه داشتن زانو است.

1-محافظت کردن برای کاهش درد زانو

از زانو در برابر ضربه بیشتر محافظت کنید. این کار را می توان با بالشتک زانو یا آتل زدن انجام داد. به عنوان مثال یک بالشتک پشت زانو به شما کمک می کند تا علائم برخی از آسیب های زانو کنترل شود. البته ذکر این نکته هم لازم است که بهترین راه برای حفاظت از زانو و در کل برای حفاظت از پا، پوشیدن کفش مناسب است چرا که کفش خوب، از پیچ خوردگی پا جلوگیری می کند و از وارد شدن آسیب به پا پیش گیری می کند.

 

درد زانو

2-استراحت دادن به زانو

به زانوی خود استراحت دهید. استراحت، فشار تکراری که با فعالیت به زانو وارد می شود را کاهش می دهد. استراحت هم به زانو زمان می دهد تا بهبود یابد و هم به جلوگیری از آسیب بیشتر آن کمک می کند.

3-گذاشتن یخ روی زانو

بستن و فشرده سازی زانو، تورم و درد زانو را کاهش می دهد. این کار می توان برای آسیب های حاد و مزمن زانو استفاده شود. بیشتر پزشکان توصیه می کنند که در صورت بروز مشکل برای زانو، 2 تا 3 بار در روز و هر بار 20 الی 30 دقیقه روی زانو یخ بگذارید.

خواندن
چرا پا قلب دوم انسان است؟

درد زانو

4-فشرده کردن زانو

در برخی از آسیب های زانو ، می توان از فشرده سازی برای گرم نگه داشتن و راست نگه داشتن زانو و جلوگیری از برخورد فرد یا شیئی به زانو استفاده کرد.

5-بلند کردن زانو برای کاهش درد زانو

بلند کردن زانو، به کاهش تورم آن و در نهایت کاهش درد زانو کمک می کند. بالا نگه داشتن زانو و پا با استفاده از نیروی جاذبه کمک می کند که مایعات  در زانو جمع نشوند و وارد خون شده و در بدن فرد گردش داشته باشند. در غیر اینصورت این مایعات در زانوی فرد جمع می شوند و باعث بروز مشکل در زانوی فرد می شوند. در کل وقتی زانو یا هر قسمت دیگری از بدن فرد آسیب دیده باشد باید بالاتر از سطح قلب نگهداری شود.

استفاده از داروی مسکن بدون نسخه

مسکن هایی مانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) یا ناپروکسن یا ایبوپروفن نیز در درمان درد زانو نقش دارند. این داروها مستقیماً درد را کنترل می کنند و در دوزهای بالاتر به عنوان عوامل ضد التهابی عمل کرده و به شکستن چرخه التهاب کمک می کنند. مانند همه داروها، این داروها عوارض جانبی نیز دارند. اگر مشکل خونریزی معده یا زخم معده یا برخی از انواع بیماری های کلیوی دارید، نباید از داروهای NSAID استفاده کنید. از استامینوفن نیز می توان برای کنترل درد زانو استفاده کرد اما استامینیفون ها، خواص ضدالتهابی NSAID ها را ندارد. هنوز هم، این روش درمانی در بسیاری از انواع درد زانو، مانند آرتروز، به طرز چشمگیری مفید است.

چه موقع باید برای درد زانو به پزشک کنید

در بسیاری از آسیب های طولانی مدت زانو یک قانون اساسی وجود دارد. اگر علائم شما بعد از گذشت یک هفته از درمان PRICE و داروهای ضد التهاب بدون نسخه از بین نرفتند، برای ارزیابی بیشتر درد زانو، باید به پزشک، متخصص طب فیزیکی یا متخصص ارتوپدی (استخوان و عضله) مراجعه کنید. در ضمن اگر نمی توانید زانوی خود را تکان دهید، احساس درد در ناحیه زانو می کنید، یا تب دارید و یا زانوی شما قرمز و گرم است، باید به دلیل احتمال شکستگی یا عفونت زانو به بیمارستان مراجعه کنید تا توسط پزشک معاینه شوید از آن جایی که بسیاری از شکستگی ها نیاز به بی حرکتی در یک موقعیت خاص از پا یا نیاز به جراحی فوری دارند و هم چنین عفونت ها هم نیاز به توجه فوری دارند، بنابراین باید درد در ناحیه زانو را جدی بگیرید و مراجعه به دکتر را به تعویق نیندازید. مشکلات زانو قابل کنترل هستند اما نیاز به مراقبت سریع دارند. در موارد حاد به تعویق انداختن مراجعه به پزشک ممکن است مانع بهبودی زانوی فرد شود.

درد زانو

علائم و نشانه های دیگری که نیاز به ارزیابی اضطراری دارند:

 • درد غیر قابل تحمل
 • دردی که با استراحت بهبود نمی یابد
 • دردی که باعث می شود شما از خواب بیدار شوید
 • زخم و سوراخ در ناحیه زانو
 • تورم در ناحیه زانو (مخصوصا اگر به دلیل ابتلا به یک بیماری مانند هموفیلی، رقیق کننده خون وارفارین یا کومادین استفاده می کنید یا اختلال خونریزی دارید)

منابع:knee-pain-overview

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.