مقالات

خیس شدن کفش ضد آب به چه علت اتفاق می افتد؟

خیس شدن کفش ضد آب به چه علت اتفاق می افتد؟

در شرایطی که رطوبت زیاد باشد یا برف و آب موجود روی زمین بیش از اندازه باشد، خیس شدن کفش ضد آب و خیس شدن پاهای شماعلی رغم تلاش زیاد برای اجتناب از آنها اجتناب ناپذیر است. حتی کفش های به اصطلاح “ضد آب” در نهایت خیس می شوند.

بیشتر بخوانید:

بهترین کفش برای کمر چه ویژگی هایی باید داشته باشد

در این مقاله خیس شدن کفش ضد آب را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر در شرایط مرطوب، کوله پشتی خود را برداشته و به کوه نوردی می روید ممکن است باران طولانی مدت، چمن های خیس شده از شبنم، برف ذوب شده، گذرگاه های بدون پل، یا حتی رطوبت زیاد باعث خیس شدن پاهای شما شوند. کفش های به اصطلاح “ضد آب” در همه حالات و در همه مکان ها پاهای شما را خشک نگه نمی دارند. تبلیغات و بازاریابی که چنین ادعاهایی( خشک نگه داشتن پاها در هر شرایطی) را مطرح می کند نادرست و غیر عادی است. این مورد نمونه ای از مجموعه بزرگتری از تولیدکنندگان است که نمی توانند محدودیت های محصولات خود را تشخیص دهند یا از آن غافل هستند.

خیس شدن کفش

وقتی صحبت از پیاده روی برای مدت طولانی در چنین شرایطی به میان می آید، می توانید از شلوارهای بارانی استفاده کنید و آن شلوارها را بالای چکمه ها بکشید، یا از گترهای ضد آب که قسمت بالای بوت و مچ پا را می پوشانند استفاده کنید، یا حتی می توانید هر دو را بپوشید. همه اش را امتحان کرده ام و با تجربه ای که من دارم انجام این دو یعنی پوشیدن شلوار بارانی و کفش ضد آب مفید هستند ولی تنها می توانند خیس شدن کفش ضد آب و پا را به تآخیر بیندازند. البته من توصیه می کنم به جای تلاش برای خشک نگه داشتن پای خود سعی کنید بدانید چگونه اثرات خیسی پا را به حداقل برسانید. من تلاش می کنم اطلاعات، بینش ها و توصیه های قابل آزمایش و قابل اعتماد را ارائه دهم. من هیچ گونه وابستگی مالی یا علاقمندی به مارک یا محصول خاصی ندارم و محتوای حمایت شده را منتشر نمی کنم.

عوامل اصلی خیس شدن کفش

سه عامل اصلی وجود دارد که چرا پای شما هنگام پوشیدن کفش های “ضد آب” خیس می شود:عامل اول طراحی کفش است: جلوگیری از ورود آب و رطوبت به داخل کفش به لحاظ فیزیکی بسیار دشوار است. عامل دوم مواد استفاده شده در ساخت کفش است. مواد “ضد آب” مورد استفاده در چنین کفش هایی به طور قابل اطمینان ضد آب نیستند و باعث عرق کردن پای فرد می شوند. عامل سوم به عرق کردن خود پای شما برمی گردد.

بیشتر بخوانید:

کفش اندازه پا چه ویژگی هایی دارد

طراحی کفش

زبانه کفش یکی از راه های ورود آب به درون کفش است. به سادگی، آب می تواند از طریق زبانه کفش وارد کفش یا چکمه شود. آب می تواند در هنگام باران یا هنگام عبور شما از میان چمن های پوشیده از شبنم از طریق درزهای موجود روی این زبانه ها به دورن کفش شما چکه کنند یا درون آن بریزند. همانطور که هنگام عبور از جوی آب یا رودخانه یا هر نوع آب روانی که بلندتر از ارتفاع کفش شماست، این اتفاق می افتد و آب از طریق زبانه کفش وارد کفش می شود.

خواندن
کفش دوچرخه سواری | مزایا و معایب آن

دو راه حل احتمالی برای این مشکل وجود دارد که البته هیچ کدام به طور صد در صد موثر نیستند. راه اول این است که می توانید شلوارهای ضد آب خود را روی قسمت بالای کفش خود “بچرخانید” ، بنابراین آب از پشت شلوار شما عبور می کند و از طریق زبانه کفش وارد کفش شما نمی شود که پای شما خیس شود. اما این کار دو عیب دارد عیب اول این است که در دماهای گرم بسیار ناراحت کننده است و عیب دوم هم این است که وقتی ارتفاع آب بیشتر از ارتفاع کفش شما باشد به هر حال پای شما خیس می شود.

بیشتر بخوانید:

هفت ماده اولیه در ساخت کفش را بشناسیم

روش دیگر، می توانید از یک کفش با یک روکش ضد آب یکپارچه مانند La Sportiva Crossover GTX استفاده کنید. کفش هایی که هیچ درزی روی زبانه آن ها وجود ندارد. البته من تا به حال هیچ کفش و گیتری ندیده ام که واقعاً آب از آن عبور نکند.

خیس شدن کفش

مواد ناقص

دلیل دیگر شکست کفش های “ضد آب” این است که به مواد ناقص تکیه می کنند. برخی از کفش ها از چرم ساخته شده اند که با روکش پوشانده شده اند ، روکش هایی مانند پلی اورتان. هنگامی که این نوع کفش ها نو و جدید هستند، این پوشش کاملاً ضد آب است به این معنا که رطوبت نمی تواند از آن عبور کند و پای شما را از منابع خارجی رطوبت خشک نگه می دارد. با این حال، عرق داخل کفش را نیز در پا نگه می دارد، بنابراین پای شما در عرق خودش خیس می شود. همچنین این نوع کفش ها با گذشت زمان کیفیت خود را از دست می دهند و دیگر ضد آب نخواهند بود. ترمیم هایی که خودتان انجام می دهید هرگز به اندازه روکش کارخانه خوب یا ماندگار نیستند.

بیشتر بخوانید:

انواع زیره های کفش را بشناسیم

ماده دیگری که برای ساخت کفش های “ضد آب” استفاده می شود ، پارچه ای است به نام .Gore-Tex  تجربه من این است که این پارچه ها از نظر عملکرد واقعی در مقایسه با ادعاهای تبلیغ شده، کیفیت کمتری دارند. این نوع پارچه دو مشکل دارد. اول اینکه خیلی قابل تنفس نیستند و رطوبت به راحتی آنطور که نمودارهای آنها نشان می دهد از پارچه عبور نمی کند ، بنابراین در روزهای گرم یا مرطوب مطمئناً متوجه خواهید شد که عرق در داخل کفش به دام می افتد و پای شما خیس می شود. ثانیاً خاصیت ضد آب بودن پارچه به سرعت توسط خاک، عرق ، روغن بدن و سایش تخریب می شود و زمان زیادی طول می کشد که رطوبت شروع به نفوذ به پارچه و خیس شدن پای شما می کند.

خواندن
بهترین کفش های اسکیچرز برای پای قوس زیاد و زانوهای پرانتزی

البته از جنس لاستیک هم در ساخت کفش ها می توان استفاده کرد. قطعا شما هم کفش های لاستیکی زیادی را در طول زندگی دیده اید و بسیاری از شما این نوع کفش ها را پوشیده اید. بزرگترین عیب کفش های لاستیکی این است که آنها راحت نیستند و پوشیدن آنها اذیت کننده است.

عرق کردن پا

حتی بهترین کفش های موجود در دنیا هم نمی توانند عرق پا را به همان سرعتی که تولید می شود از بین ببرند، به ویژه هنگامی که در حال تمرین هستید. این امر به ویژه در مورد پاهای شما صادق است ، که بعد از زیر بغل دومین قسمت عرق کننده بدن شما هستند. اگر تنفس کفش کم تر باشد در اصل تمام عرق پای شما در داخل چکمه ها به دام می افتند و جوراب های شما به طرز محسوسی مرطوب می شوند.

بیشتر بخوانید:

13 روش رفع بوی بد کفش در خانه

راه حل جلوگیری از خیس شدن کفش ضد آب

خیس شدن کفش

برای جلوگیری از خیس شدن کفش ضد آب به توصیه های زیر توجه کنید.

  • پوشیدن کفش هایی با مارک های معروف. از کفش های ضد آب معروف و معتبر استفاده کنید و دنبال کفش های ارزان قیمت نباشید. اگر فروشنده ای از ضد آب بودن کفشی با برند نامعتبر حرف زد و تبلیغات زیادی کرد، باور نکنید چون امکان ندارد کفش ارزان قیمت و کفشی با برندهای نامعتبر را پیدا کنید که ضد آب هم باشد.
  • پوشیدن جوراب ضخیم استفاده از جوراب ضخیم هر چند جلوی خیس شدن کفش ضد آب را نمی گیرد ولی چون جوراب ها، رطوبت و خیسی را به خود جذب می کنند، جلوی خیس شدن پای شما را می گیرند و یا حداقل میزان خیسی پای شما را به حداقل می رسانند.
  • پوشیدن کفش ساق بلند. هر چقدر ساق کفشی که می پوشید بزرگتر باشد، امکان وارد شدن آب به داخل کفش از طریق کناره ها کمتر می شود.
  • توجه به تاریخ انقضای کفش. هر کفشی تاریخ انقضایی دارد. پس از فرا رسیدن تاریخ انقضای کفش، آن را دور بیندازید و یا لااقل انتظارات زیادی از آن نداشته باشید. بسیاری از کفش ها به ظاهر مشکلی ندارند ولی چون تاریخ انقضای آن ها گذشته است کیفیت خود را از دست می دهند.
  • نخریدن کفش کوه نوردی از تاناکورا. همانطور که در نکته بالا اشاره شد هر کفشی تاریخ انقضایی دارد و خاصیت ضد

بیشتر بخوانید:

راههای بهبود کیفیت پیاده روی

آبی این کفش ها پس از فرا رسیدن تاریخ انقضای آن ها از بین می رود. بنابراین خیلی به دنبال خرید کفش از تاناکورا نباشید و صرفا به مارک آن ها توجه نکنید.

منابع:

https://andrewskurka.com/why-waterproof-shoes-will-not-keep-your-feet-dry/

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.