مقالات

تاثیر کفش بر کمردرد چیست

تاثیر کفش بر کمردرد چیست

کمر درد می تواند واقعاً ناتوان کننده باشد، به خصوص اگر کمردرد به حدی شدید باشد که از راه رفتن یا رانندگی جلوگیری کند. بر هیچ فردی پوشیده نیست که کفش پاشنه بلند می تواند باعث کمردرد شود، اما آیا می دانید کفش های دیگر نیز می توانند باعث کمردرد شوند؟ در این مقاله تاثیر کفش بر کمردرد را بررسی می کنیم و شما می فهمید که چگونه کفش شما می تواند با کمر درد شما ارتباط داشته باشد و برای رفع آن چه کاری می توانید انجام دهید.

میزان تاثیر کفش بر کمردرد به عوامل مختلفی برمی گردد، از جمله نحوه حرکت دادن پا هنگام راه رفتن، همچنین نوع کفش و میزان پشتیبانی آن کفش ها. برای درک بهتر اینکه چرا کفش ها می توانند مسئول کمر درد شما باشند، این مقاله شامل موارد زیر است:

 • کاهش وزن / تقویت کننده کفش و کمردرد
 • پاشنه و کمردرد
 • کفش صاف و کمردرد
 • صندل و کمردرد
 • چگونه کمردرد ناشی از کفش را تسکین دهیم.

توجه به تاثیر کفش بر کمردرد و توجه به کفش های شما می تواند به جلوگیری از کمردرد ناشی از کفش کمک کند، اما در وهله اول کدام کفش ها مقصر اصلی کمر درد هستند. موسسه بهداشت ستون فقرات دریافته است که حدود 72٪ از زنان از کفش های پاشنه بلند استفاده می کنند. در حالی که ممکن است از پوشیدن یک جفت کفش پاشنه بلند لذت ببرید و با آن ها خوش تیپ شوید، هر کفش پاشنه دار با زاویه بیشتر از یک اینچ می تواند مشکلات بی شماری را در بدن ایجاد کند. کفش پاشنه بلند نه تنها بر ستون فقرات تأثیر می گذارد، بلکه بر روی پا، زانو و لگن نیز تأثیر منفی می گذارد.

بیشتر بخوانید:

بهترین کفش برای کمر چه ویژگی هایی دارد؟

این به این دلیل است که پوشیدن کفش پاشنه بلند وزن بدن را به جلو روی قوزک پا قرار داده و به استخوان ها و مفاصل فشار می آورد. همچنین پاشنه ها دامنه حرکات پا را محدود می کنند و می توانند منجر به مشکلات پا مانند ناخن های کج و تغییر شکل چکش شوند.

تاثیر کفش بر کمردرد

استفاده پیوسته از کفش پاشنه بلند همچنین ممکن است باعث کوتاه شدن و سفت شدن عضلات ساق پا شود، در نتیجه کشیدن پا دشوار است و باعث می شود عضلات چهار سر فرد به میزان اضافه ای کار کنند. این میزان کارکرد، استرس خارق العاده ای را بر روی مفاصل زانو وارد می کند و می تواند سر زانوها را نیز از تراز خارج کند.

بیشتر بخوانید:

دلایل درد زانو | درمان با چند راهکار ساده

سر زانوها تنها مفصلی نیستند که با پوشیدن کفش پاشنه بلند از هم ترازی خارج می شوند.  باسن فرد، نقشی اساسی در هر حرکت پا دارند (دویدن ، راه رفتن و غیره) بنابراین فشار دادن آنها به خارج از هم ترازی که بر اثر پوشیدن کفش پاشنه بلند رخ می دهد می تواند باعث درد در عضلات مرتبط پا شود. عضلاتی از قبیل کشش دهنده ها (عضلات داخلی ران)، همسترینگ و گلوت هم با پوشیدن کفش پاشنه بلند تحت فشار قرار می گیرند.

خواندن
نکات خرید کفش ورزشی مردانه و زنانه

علاوه بر این، پوشیدن کفش پاشنه بلند، سینه و لگن شما را به جلو سوق می دهد و این وضعیت غیر طبیعی بیشتر به درد در قسمت پایین ستون فقرات کمک می کند. استفاده مداوم از کفش پاشنه بلند می تواند باعث درد مزمن کمر و حتی منجر به آرتروز شود. بنابراین چگونه می توانید از بروز این آسیب برای بدن خود جلوگیری کنید؟ خوب، راه حل واضح این است که آنها را نپوشید! با این حال، اگر علاقه زیادی به پوشیدن این کفش ها دارید و تمایلی به حذف پاشنه از کفش های خود ندارید، چرا اقدامات محافظتی برای محافظت از بدن خود در هنگام پوشیدن کفش پاشنه بلند را انجام نمی دهید؟

نکات کلی راجع به تاثیر کفش بر کمردرد

 • کفش هایی با انگشتان گرد را انتخاب کنید. کفش هایی که قسمت جلویی تنگ دارند می تواند شکل طبیعی انگشتان پا را فشرده و تغییر شکل دهند.
 • کمتر کفش پاشنه بلند بپوشید.
 • از کفش های پاشنه کوتاه استفاده کنید. ارتفاع پاشنه شما تعیین می کند که شما چقدر وزن و فشار را به قوزک های پا وارد کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که پاشنه های شما به درستی قرار گرفته است و باعث لغزش و سر خوردن شما در داخل کفش نمی شود.
 • به جای پاشنه های نازک که تعادل فرد را به چالش می کشد و ثبات را به خطر می اندازد، کفش هایی با پاشنه یا گوه های عریض تر را انتخاب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که پاها می توانند نفس بکشند و می توانید انگشتان پا را در کفش خود تکان دهید.
 • روی کفی های کفش سرمایه گذاری کنید که راحتی و حمایت بیشتری از پا ایجاد می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که هر کفش جدیدی که خریداری می کنید دارای کفی بالشتکی بوده و به شکلی طراحی شده است که از قوس پا پشتیبانی می کند.

کفش صاف و کمردرد

کفشهای کاملاً تخت هیچ حمایتی از پاهای شما ایجاد نمی کنند، که این امر تأثیر ضربه ای بر روی بقیه قسمتهای بدن دارد.

تاثیر کفش بر کمردرد

به جای پاشنه های نازک که تعادل را به چالش بکشد و ثبات را به خطر بیندازد، پاشنه یا گوه های پهن تر را انتخاب کنید. کفش های تخت می توانند باعث فشار به تاندون های آشیل شوند و همچنین باعث ایجاد فشار روی Plantar Fascia می شوند که این قسمت به حمایت از قوس پا کمک می کند. این تنگی می تواند قوس کف پای افتاده (یا صافی پا) را به وجود آورد. زمانی که پای کاملاً صافی دارید در هنگام راه رفتن کف پا به زمین برخورد می کند. اگر این مورد درمان نشود، با گذشت زمان می تواند منجر به آرتروز مفاصل زانو شود.

علاوه بر همه اینها، کفش های تخت ممکن است باعث کشش بیش از حد یا پارگی تاندون ها و رباط های پا شوند، به علاوه آنها فشار بیشتری به پاشنه پا وارد می کنند. دلیل این امر این است که جذب شوک از کفش بسیار کم است و یا اصلاً وجود ندارد.

مسئله دیگری که باید در مورد تاثیر کفش بر کمردرد به خاطر بسپارید این است که کفش های تخت باعث می شود پاهای شما به سمت داخل بچرخند. این مسأله ممکن است زانوها و لگن را از تراز خارج کند و بیشتر به کمر درد کمک کند.

خواندن
کفش جردن از آغاز تا به امروز

صندل و کمردرد

تاثیر کفش بر کمردرد

صندل ها فشار بیشتری به لبه های خارجی پا و پاشنه وارد می کنند که می توانند باعث چرخش جزئی قسمت پایین پا شود. این به نوبه خود ممکن است باعث کج شدن زاویه لگن و افزایش منحنی ستون فقرات شود. همچنین، چون صندل ها بندهایی برای محکم نگه داشتن آنها به پا ندارند، پا می تواند به راحتی دچار پیچ خوردگی پا شود و یا فرد به زمین بخورد. مسئله دیگری که در مورد صندل وجود دارد این است که باعث می شود شبیه کفش های تخت، گام های کوتاه تری برداریم که این مساله باعث می شود مچ پا به داخل فرو رود، این گام های کوتاه تر، به طور خاص متناسب با میزان استفاده فرد از صندل، فشار بیشتری را بر روی پاها، باسن و عضلات کمر ایجاد می کند. علاوه بر این امکان دارد صندل به انگشتان آسیب برساند. این شرایط در نحوه راه رفتن ما تأثیر منفی می گذارد که می تواند وضعیت بدن ما را تحت تأثیر قرار دهد و باعث کمردرد شود.

بیشتر بخوانید:

چگونه صندل مناسب انتخاب کنیم

نحوه جلوگیری از آسیب با پوشیدن صندل

 • صندل هایی با زیره محکم تر خریداری کنید.
 • برای راه رفتن در مسافت های طولانی، رانندگی یا ورزش از صندل استفاده نکنید.
 • صندل های خود را هر 3-4 ماه یک بار تعویض کنید.

چگونه کمردرد ناشی از کفش را تسکین دهیم

اگر به تاثیر کفش بر کمردرد واقف شدید و قبول کردید که انتخاب کفش در شدت کمر شما نقش دارد، برای کسب اطلاعات در مورد چگونگی تسکین کمردرد به این نکات نگاهی بیندازید.

یوگا

کشش آرام یا انجام برخی از یوگاهایی که برای تسکین درد کمر شما انجام می شود می تواند به شما کمک کند تا دردی را که ناشی از پوشیدن کفش های اشتباه است خنثی شود.

داروهای گیاهی

تسکین دردهای کمر دشوار است، اما داروهای گیاهی قطعاً ارزش امتحان کردن را دارند! برای کمک به کاهش درد و التهاب می توان آتروژل را مستقیماً روی ناحیه دردناک قرار داد.

حرارت رفتن به یک حمام گرم یا قرار دادن یک بسته گرم به پشت می تواند به افزایش اکسیژن و جریان مواد مغذی به عضلات کمک کند. گرما همچنین گیرنده های حسی پوست را تحریک می کند و این بدان معناست که استفاده از گرما می تواند باعث انتقال سیگنال های درد به مغز شود. اگر کمر درد شما واقعا ناتوان کننده و غیرقابل کنترل است، من همیشه پیشنهاد می کنم به یک متخصص مغز و اعصاب یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید. متخصص قادر به شناسایی منبع کمر درد شما خواهد بود و همچنین می تواند تمریناتی را که می توانید برای رفع ناراحتی و درد کمر انجام دهید را به شما توصیه کند. متخصص برای کمک به کمردرد ناشی از غیراستاندارد بودن کفش، در صورت نیاز داشتن کفش شما به کفی مخصوص کفش یا ارتز آنها را تجویز می کند.

منابع:

https://www.avogel.co.uk/health/muscles-joints/back-pain/why-shoes-could-be-responsible-for-your-back-pain/

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.