مقالات

بررسی تاثیر کفش بر درد زانو

بررسی تاثیر کفش بر درد زانو

از درد زانو رنج می برید؟ کفش های شما ممکن است مقصر باشند. زانوها در هر قدمی که برمی دارید وزن شما را تحمل می کنند. آیا می دانید که کفش هایی که می پوشید ممکن است باعث لذت بردن شما از پیاده روی شوند و هم چنین می توانند پای شما را آزار دهند و موجب راه رفتن با درد شوند؟ کفش هایی با پشتیبانی خوب، زانو را در یک راستا نگه می دارند و علل احتمالی درد را کاهش می دهند. کفش هایی با تکیه گاه مناسب قوس، می توانند از چرخش پای شما به داخل یا پرونات جلوگیری کنند. بالشتک خوب کفش همچنین می تواند شوک های وارده به پا را کاهش دهد. پوشیدن کفش هایی با پاشنه کوتاه باعث نزدیک بودن پاها به زمین می شوند و این نزدیک بودن برای ماهیچه های ران بهتر است، زیرا باعث می شوند که فشار زیادی روی آنها وارد شود. پوشیدن کفش های پاشنه بلند، افراد را به سمت جلو هدایت می کند و چهار سر ران را مجبور می کند تا زانو را در جای خود نگه دارد. به گفته بنیاد آرتروز، انواع مختلف کفش پاشنه بلند می توانند مشکلات مختلفی را برای زانو و پا ایجاد کند. در ادامه این مقاله به طور دقیق تر به بررسی تاثیر کفش بر درد زانو می پردازیم.

بیشتر بخوانید:

دلایل درد زانو | درمان با چند راهکار ساده

تاثیر کفش بر درد زانو

چه نوع کفشی باید بپوشید و چه نوع کفشی را نباید بپوشید؟

کفش پاشنه بلند و تاثیر کفش بر درد زانو

کفش پاشنه بلند کفش مناسبی برای پوشیدن نیست و در مورد تاثیر کفش بر درد زانو هم باید بگوییم که کفش پاشنه بلند تاثیر بدی روی زانو دارد. کفش های پاشنه بلند باعث می شوند که شما به صورت غیرطبیعی راه بروید و وزن شما به جلو و بر روی استخوان های انگشتان پا بیفتد. منتقل شدن وزن شما به جلو باعث می شود که ثبات کمی در پشت ایجاد شود و احتمال پیچ خوردن مچ پا را بسیار زیاد می کند. در موارد شدید، وارد شدن فشار زیاد بر جلوی پا حتی می تواند باعث شکستگی خط مو در استخوان های شما شود.

بیشتر بخوانید:

چگونه صندل مناسب انتخاب کنیم

اگر نیاز به پوشیدن کفش های پاشنه بلند بالای دو اینچ دارید، به دنبال یک کفش پاشنه بلند با پاشنه صاف باشید. کفشی که ناحیه انگشتان پا را با یک قوس مناسب پوشش دهد. با وجود اینکه پوشیدن کفش پاشنه بلند به هیچ وجه توصیه نمی شود ولی اگر این نوع کفش ها، این ویژگی ها را داشته باشند، می توانند به توزیع بهتر وزن کمک کنند و از آسیب هایی که کفش پاشنه بلند بر پاها وارد می کنند بکاهند. البته کفش های پاشنه کوتاه نیز می توانند مشکلاتی را برای پا ایجاد کنند، اما به میزان کمتر. خلاصه اینکه همیشه به دنبال کفش هایی با قسمت پنجه پهن، کفی لاستیکی و پاشنه های گوه ای باشید. آنها حمایت و ثبات بیشتری نسبت به پاشنه باریک تر دارند.

تاثیر کفش بر درد زانو

کفش های کاملا تخت

کفش های کاملا تخت، کفش مناسبی برای پوشیدن نیستند و در مورد تاثیر کفش بر درد زانو هم باید بگوییم که کفش تخت تاثیر بدی روی زانو دارد. کفش هایی از این دست، هیچ گونه تکیه گاه قوسی ندارند و پوشیدن آن ها فشار زیادی به زانوها ، باسن و پشت شما وارد می کند. این امر زمانی بیشتر اتفاق می افتد که زمان زیادی از روز را سر پا هستید. التهاب پلانتار یک بیماری شایع است که زمانی رخ می دهد که بافت فیبری که در قسمت پایینی پا بین پاشنه و انگشتان پا قرار دارد در اثر کشیدگی بیش از حد ملتهب می شود. این مشکل، باعث درد شدید در پاشنه پا می شود ، به ویژه هنگامی که بعد از اولین بیدار شدن از رختخواب روی پا فشار می آورید یا بعد از نشستن طولانی مدت بلند می شوید. در موارد شدید، فاسیا می تواند پاره شود که واقعا اتفاق تلخی است.

خواندن
کفش ویوا

بیشتر بخوانید:

بررسی لزوم گرم کردن قبل از دویدن

تاثیر کفش بر درد زانو

صندل پشت باز و پشت بسته

در مورد صندل ها باید بگوییم که اگر درد زانو برای شما مشکل ساز است، به دنبال صندل های با تکیه گاه باشید چرا که صندل پشت باز و به طور کلی کفش بدون پشت، کفش مناسبی برای پوشیدن نیست. قسمت پشت صندل یا همان تکیه گاه پا را در جای خود نگه می دارند و باعث ایجاد ثبات و تناسب بهتر می شوند. بندهای پشتی صندل، انگشتان پا را از چسبیدن به لبه کفش باز می دارند. پوشیدن صندل با پشت باز می تواند برای زانو مضر باشد و باعث ایجاد مشکلات دیگر در پا شود، زیرا برای ماندن پا درون کفش و درنیامدن کفش از پا، انگشتان پا باید پیوسته چنگ بزنند و صندل را نگه دارند. بنابراین برای حمایت بیشتر از پا باید به دنبال صندل با پشت بسته باشید.

بیشتر بخوانید:

انواع زیره های کفش را بشناسیم

کفش نوک تیز و تاثیر کفش بر درد زانو

کفش نوک تیز کفش مناسبی برای پوشیدن نیست و در مورد تاثیر کفش بر درد زانو هم باید بگوییم که کفش نوک تیز تاثیر بدی روی زانو دارد. این مشکل تنها به کفش زنان محدود نمی شود بلکه بسیاری از کفش های مردانه نیز دارای قسمت جلویی نوک تیز هستند که با شکل طبیعی پا مطابقت ندارد. فشردن انگشتان پا به وسیله یک کفش نوک تیز می تواند استخوان های شما را تغییر شکل داده و باعث ایجاد ماهیچه های اضافی در پا شود. در واقع مشکل همترو یا کج شدن انگشت شست پا هنگامی رخ می دهد که انگشت شست پای خود را به با زور به درون کفشی تنگ فشار می دهید و این انگشت به طور غیرطبیعی خم می شود و کم کم می تواند سفت شود تا جایی که برای اصلاح آن نیاز به جراحی خواهید داشت.  در واقع، همترو یک برآمدگی استخوانی است که در کنار پا در قاعده انگشت شست پا ایجاد می شود. در حالی که این مشکل بیشتر ارثی است ، یک کفش نوک تیز که به طور مداوم به این ناحیه فشار می آورد نیز می تواند باعث ایجاد یا شدید شدن این مشکل شود. افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید به ویژه در معرض ابتلا به این مشکل هستند.

بیشتر بخوانید:

بهترین کفی کفش را بشناسیم

کفش ورزشی

کفش ورزشی کفش مناسبی برای پوشیدن است و در مورد تاثیر کفش بر درد زانو هم باید اشاره کنیم که کفش ورزشی برای زانو مفید است. کفش های ورزشی اغلب دارای زیره و پاشنه بالشتکی هستند که در هنگام تغییر جهت های ناگهانی و بیش از حد و هم چنین هنگام انجام سایر حرکات مضر برای زانو، به زانو کمک می کنند. اگر بیش از حد بالا و پایین می پرید و تغییر جهت دارید، یک کفش کتانی با ثبات بهترین گزینه برای شما است زیرا می تواند فشار وارد شده به توپ پا را از بین ببرند.

خواندن
اسکیچرز یا اسکچرز مساله این است

بیشتر بخوانید:

کفش بولینگ | کفش بولینگ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

چکمه و تاثیر کفش بر درد زانو

چکمه کفش خوبی است و در مورد تاثیر کفش بر درد زانو هم باید بگوییم که چکمه تاثیر مناسبی روی زانو دارد. چکمه می تواند گزینه خوبی باشد زیرا اغلب به تثبیت مچ پا و کل پا کمک می کند و آنها را در یک راستا نگه می دارد. چکمه های پاشنه بلند، درست مانند سایر انواع کفش های پاشنه بلند می توانند مشکلاتی برای پا و کمر فرد ایجاد کنند، بنابراین این نوع چکمه ها برای افرادی که زانو درد دارند گزینه مناسبی نیستند.

چگونه با کفش از درد زانو جلوگیری کنیم

کلید پیشگیری از درد زانو این است که به دنبال کفش هایی با ویژگی های زیر باشید:

  • بالشتک مناسب برای جذب برخی از شوک های ناشی از برخورد با زمین و جلوگیری از وارد آمدن ضربه به زانوها
  • کف خوب و فسمت میانی محکم برای جلوگیری از چرخش زانو
  • پاشنه های کفش برای کاهش دادن نیرویی که کفش های پاشنه بلند و کفش های دیگر بر روی زانو ایجاد می کنند

بیشتر بخوانید:

صافی کف پا | درمان صافی کف پا

مشکلاتی که ناشی از کفش های اشتباه است

کفش هایی که مناسب نیستند، حمایت ضعیفی از خود نشان می دهند و یا پاهای شما را به شکل غیرطبیعی فشار می دهند. پوشیدن این نوع کفش ها فقط باعث بروز مشکلات پا و درد پا نمی شوند بلکه با گذشت زمان، آنها می توانند مشکلاتی را در سراسر بدن از جمله مچ پا، زانو، باسن، کمر و پشت بدن فرد ایجاد کنند. به عنوان مثال ، یک کفش نامناسب می تواند باعث شود که پاهای شما به صورت غیرطبیعی به سمت داخل یا خارج بچرخد و باعث ایجاد کمردرد و افزایش فشار بر زانوها و باسن شما شود.

یک مطالعه نشان داد افرادی که در راه رفتن اغلب از پاشنه پا استفاده می کنند و یا نوع کفشی که می پوشند طوری است که فشار زیادی را به پاشنه پا وارد می کند، در واقع بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز زانو هستند و همچنین احتمال بیشتری برای کمردرد و پا درد در مراحل بعدی زندگی برای آن ها وجود دارد. علاوه بر این، اسنفاده بیش از حد از پاشنه ها باعث ضعیف شدن ماهیچه های ساق پا می شود که ضعیفی ساق پا باعث بی ثباتی هنگام راه رفتن و وارد آمدن فشار کلی بر بدن می شود. لازم به ذکر است اگر قبلاً از آرتریت رنج می برید، کفش نامناسب می تواند درد شما را بسیار بدتر کند.

با این حال ، کفش مناسب می تواند وضعیت شما را تا حد زیادی بهبود بخشد، درد شما را کاهش داده و کاری کند که در هنگام راه رفتن و ایستادن پایدارتر شوید.

منابع:

http://www.flexogenix.com/blog/suffering-from-knee-pain-your-shoes-may-be-to-blame

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.