مقالات

بدترین کفش ها برای سلامتی و زیبایی پای شما

بدترین کفش ها برای سلامتی و زیبایی پای شما

در این مقاله در مورد انواعی از کفش ها که بدترین نوع هستند مطالبی را عنوان می کنیم.

کفش های پاشنه بلند

بدترین کفش ها برای سلامتی

سخنگوی انجمن پزشکی Podiatric آمریکا، می گوید کفش های پاشنه بلند می تواند منجر به همه نوع مشکل در پای فرد شوند و جزء بدترین کفش ها برای سلامتی فرد هستند. از پیچ خوردگی مچ پاها گرفته تا درد مزمن در آن ها، از عوارض کفش های پاشنه بلند هستند. بیایید نگاهی دقیق به سبک های کفش و مشکلات کفش های امروزی بیندازیم.

مشکل:  Pump Bump

این مشکل، یکی از عوارض کفش پاشنه بلند است. Pump Bump ، گره ای دردناک است که در پشت پاشنه ایجاد می شود و باعث تغییر شکل استخوانی می شود که برخی از زنان آن را “برآمدگی پمپ” می نامند. فشار Pump Bump منجر به تاول، تورم، بورسیت، حتی درد در تاندون آشیل می شود. می توان از یخ، ارتزیک و لنت های پاشنه پا برای تسکین درد استفاده کرد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که برجستگی استخوانی که به خاطر این مشکل ایجاد می شود، دائمی است.

مشکل: ایجاد وضعیت غیر طبیعی پا

بدترین کفش ها برای سلامتی

کفش های پاشنه بلند، پا را مجبور می کنند در موقعیتی قرار بگیرد که باعث فشار بر روی توپ پا شود. در این مفصل حیاتی، استخوانهای بلند متاتارس با استخوانهای کنجد به شکل نخود، و استخوانهای انگشت پا (فالانژ) روبرو می شوند. فشار زیاد می تواند این استخوان ها یا اعصاب اطراف آنها را ملتهب کند. وارد شدن استرس مزمن به استخوان های پا حتی می تواند منجر به شکستگی خطوط مو شود.

راه حل: با کفش پاشنه بلند کم تر راه بروید

بدترین کفش ها برای سلامتی

تعویض کفش های پاشنه بلند با کفش های پاشنه کوتاه به شما کمک می کند تا از مشکلات استخوان های کف پا جلوگیری کنید. هرچه پاشنه کفش، کوتاه تر باشد وضعیت پا طبیعی تر خواهد بود. برنر توصیه می کند پاشنه هایی را انتخاب کنید که ارتفاع آنها بیش از 2 اینچ نباشد.

مشکل: پیچ خوردگی مچ پا در بدترین کفش ها برای سلامتی

بدترین کفش ها برای سلامتی

تمام کفش های پاشنه بلند، خطر پیچ خوردگی مچ پا را افزایش می دهند. شایعترین مشکل، پیچ خوردگی جانبی است که وقتی به سمت خارج، پای شما پیچ می خورد، پی اتفاق می افتد. این رباط ها، مچ پا را بیش از طول طبیعی خود کش می دهد. پیچ خوردگی شدید ممکن است رباط ها را پاره کند. پیچ خوردگی مچ پا باید بی حرکت باشد و ممکن است برای بهبودی مناسب به فیزیوتراپی نیاز داشته باشد. خطر ابتلا به آرتروز با پیچ خوردگی شدید یا شکستگی مچ پا افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید:

تاثیر کفش بر کمردرد چیست

 

پاشنه های نازک در بدترین کفش ها برای سلامتی

بدترین کفش ها برای سلامتی

اگرچه تمام کفش های پاشنه بلند می توانند برای پای فرد مشکلاتی ایجاد کنند، اما کفش هایی با پاشنه های بسیار باریک در کفش پاشنه دار خطرناک تر از بقیه انواع کفش های پاشنه بلند هستند. برنر به WebMD می گوید: ” در کفش های پاشنه دار با پاشنه نازک، وزن روی یک ناحیه مشخص از پا وارد می شود و این امر باعث می شود شما مثل وقتی که روی چوب راه می روید بلرزید. نتیجه استفاده از این نوع کفش ها این است که به مچ پا فشار زیادی وارد می شود و احتماب رگ به رگ شدن افزایش می یابد.

خواندن
تاریخچه آندر آرمور UNDER ARMOUR

راه حل: استفاده از کفش های پاشنه بلند با پاشنه های پهن تر

بدترین کفش ها برای سلامتی

یک پاشنه پهن مساحت بیشتری دارد و وزن شما را به طور مساوی توزیع می کند. این باعث می شود که پاها در مقایسه با کفش های پاشنه دار یا دوک دوک بسیار پایدارتر باشند. اگرچه کفش های پاشنه بلند ضخیم، هنوز هم می توانند فشار را روی گوی پا وارد کنند، اما نسبت به کفش های با پاشنه نازک، ثبات بیشتری دارند و خطر رگ به رگ شدن را کاهش می دهند.

کفش های باله در بدترین کفش ها برای سلامتی

بدترین کفش ها برای سلامتی

برنر این کفش های لطیف را با راه رفتن روی مقوا مقایسه می کند. وی به WebMD گفت: ” در کفش های باله هیچ نوع پشتیبانی از قوس پا وجود ندارد.” این باعث می شود پاها عملکرد بهینه نداشته باشند و همین امر منجر به مشکلات زانو، مفصل ران و کمر می شود. حمایت ضعیف قوس نیز با یک وضعیت دردناک پا همراه است که به آن فاسئیت کف پا می گویند.

اگر عاشق ظاهر باله هستید، درج بدون نسخه (در اینجا نشان داده شده است) ممکن است به جلوگیری از درد خفیف پا کمک کند. پد های پاشنه می توانند بالشتک اضافی برای پاشنه های دردناک فراهم کنند و ارتزهای سفارشی می توانند طیف وسیعی از دردها و مشکلات پا را تسکین دهند. متخصصان طب اطفال این درج ها را برای ایجاد پشتیبانی از قوس و کاهش فشار بر مناطق حساس تجویز می کنند. ارتزهای تجویزی می توانند گران تمام شوند اما گاهی اوقات تحت پوشش بیمه هستند.

بیشتر بخوانید:

هفت ماده اولیه در ساخت کفش را بشناسیم

 

راه حل: درج های ارتوتیک

بدترین کفش ها برای سلامتی

اگر عاشق ظاهر باله هستید، درج بدون نسخه (در اینجا نشان داده شده است) ممکن است به جلوگیری از درد خفیف پا کمک کند. پد های پاشنه می توانند بالشتک اضافی برای پاشنه های دردناک فراهم کنند و ارتزهای سفارشی می توانند طیف وسیعی از دردها و مشکلات پا را تسکین دهند. متخصصان طب اطفال این درج ها را برای ایجاد پشتیبانی از قوس و کاهش فشار بر مناطق حساس تجویز می کنند. ارتزهای تجویزی می توانند گران تمام شوند، اما گاهی اوقات تحت پوشش بیمه هستند.

بیشتر بخوانید:

انواع زیره های کفش را بشناسیم

 

فلیپ فلاپ یا صندل در بدترین کفش ها برای سلامتی

بدترین کفش ها برای سلامتی

فلیپ فلاپ از محافظت بسیار کمی برخوردار است. خطر ابتلا به ترکش پا یا سایر آسیب های پا هنگام پوشیدن این نوع کفش ها بیشتر است. افراد مبتلا به دیابت نباید از فلیپ فلاپ استفاده کنند، زیرا بریدگی و خراش های ساده می تواند منجر به عوارض جدی شود. علاوه بر این، بسیاری از فلیپ فلاپ ها هیچ نوع پشتیبانی از قوس را ارائه نمی دهند. مانند تله های باله، می توانند فاسییت کف پا را تشدید کرده و باعث ایجاد مشکل در زانو، باسن یا پشت شوند.

بیشتر بخوانید:

بهترین کفش برای کمر چه ویژگی هایی باید داشته باشد

خواندن
کفش اسپرت دخترانه ترند امسال

 

مشکل: ورم کف پا

بدترین کفش ها برای سلامتی

یکی از بدترین کفش ها برای سلامتی پا صندل است. یکی از عوارض پوشیدن صندل هم ورم کف پا است. نواری از بافت به نام فاشیای کف پا در امتداد پایین پا قرار دارد. پیاده روی با پای برهنه یا پیاده روی با کفش های نازک و بدون پشتیبانی کافی از قوس، می تواند باعث کشیده شدن بیش از حد رگ های کف پا شود و یا در حالت بدبینانه تر، این رگ ها را پاره کند و یا التهاب ناحیه کف پا را ایجاد کند. همه این سه مورد می تواند باعث ایجاد درد شدید در پاشنه پا شود و استراحت دادن به پا فقط باعث تسکین موقتی پا می شود.

بیشتر بخوانید:

آناتومی کفش پیاده روی

 

صندل اسپرت با کف ضخیم

بدترین کفش ها برای سلامتی

صندل های اسپرت با کف ضخیم برای یک تمرین شدیدتر هنگام پیاده روی طراحی شده اند. کف ضخیم، پای شما را دور از زمین و دور از آوار موجود در زمین نگه می دارد. برنر اشاره می کند ” صندل های با کف ضخیم واقعاً پشتیبانی خوبی از پا دارند.” تعدادی از این نوع صندل ها دارای مهر تأیید انجمن پزشکی پزشکی اطفال هستند.

کفش های پلت فرم

بدترین کفش ها برای سلامتی

کفش ها و گوه های سکویی دارای کفی های محکم هستند. برنر می گوید: “این امر بیومکانیک پیاده روی را از بین می برد.” وقتی پای شما سعی دارد خم شود، کفش به دلیل سفت و سخت بودن، پای شما را اذیت می کند.” اگر پاشنه سکو بسیار بالاتر از ناحیه انگشت باشد، کفش به استخوان های متاتارس نیز فشار وارد می کند.

کفش های با کفی صاف تر

بدترین کفش ها برای سلامتی

اگرچه هنوز هم کفش های صاف توصیه نمی شود، اما ممکن است یک کفش صاف، فشار کمتری نسبت به سایر کفش ها به پای شما وارد کند. شما باید به دنبال گوه یا سکویی وسیع باشید که تقریباً با زمین موازی باشد. این باعث می شود فشار وارد شده به توپ پا کاهش یابد.

بیشتر بخوانید:

کفش بچگانه| معیارهای مهم در خرید کفش بچگانه

 

Pointy Toes یا کفش نوک دار

بدترین کفش ها برای سلامتی

ممکن است کفش های انگشت دار شیک باشند، اما این کفش ها کل قسمت جلوی پای شما را به هم فشرده می کنند. بعد از گذشت زمان، پوشیدن این کفش ها می تواند باعث بروز درد عصب نازک و تاول در پا می شوند. برخی از خانم ها حتی به دلیل فشار مداوم در زیر ناخن های پای خود دچار کبودی می شوند.

بیشتر بخوانید:

کفش اسکی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 

مشکل: بونیونز

 

بدترین کفش ها برای سلامتی

یک مشکل جدی که کفش هایی با نوک نازک ایجاد می کنند،  بونیونز است. بونیونز یک توده دردناک در پایه انگشت شست است که ممکن است باعث خم شدن غیر طبیعی انگشت شود. وقتی بافت یا استخوان در مفصل جابجا می شود، این توده تشکیل می شود. این توده ممکن است بعد از سالها فشار و حرکت غیر عادی به وجود بیاید. کفش ها وصندل های انگشت دار یک عامل اصلی به وجود آمدن این توده هستند.

بیشتر بخوانید:

پیچ خوردگی مچ پا: درمان، علت و علائم آن

 

منابع:

https://www.medicinenet.com/worst_shoes_for_your_feet_pictures_slideshow/article.htm

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.