مقالات

جوراب | انواع مختلف و ویژگی های خاص جوراب

جوراب | انواع مختلف و ویژگی های خاص جوراب

جوراب انواع مختلفی دارند. در این مقاله انواع جوراب را بررسی می کنیم.

جوراب زنانه

جوراب زنانه

جوراب های زنانه برای استفاده روزمره خانم ها به کار می روند. برای ساخت ان نوع جوراب ها باید از ترکیب پنبه ، نایلون و اسپندکس استفاده شود. با این حال ، باید توجه داشت که فیبر طبیعی بیشترین سهم را در این نوع جوراب ها دارد و نایلون و اسپندکس تنها درصد کمی از این نوع جوراب را تشکیل می دهد. اگر جوراب زنانه از الیاف طبیعی تشکیل شده باشد، فرد احساس راحتی بیشتری خواهد داشت.اگر  از الیاف مصنوعی در ساخت جوراب استفاده شود جوراب با دوام تر خواد بود و مقاومت بیشتری در برابر سایش خواهد داشت. پاهای زن باید با جوراب ساق بلند، زیبا و ظریف به نظر برسد.

از یک سو ، جوراب ساق بلند زنانه باید متناسب با موقعیت فرد باشد و از طرف دیگر هنوز راحت باشد و زیبا به نظر برسد. این بدان معناست که نه تنها ترکیب پارچه ها ، بلکه طراحی جوراب ساق بلند زنانه نیز باید در نظر گرفته شده باشد.

خانم ها به مواد ساتن، ابریشم و الیاف مصنوعی علاقه زیادی دارند و دوست دارند جوراب هایشان  هستند. اینها برای هر مناسبت زیبا به نظر می رسند ، زیرا پارچه بدون زحمت قابل حمل است. اما پنبه نیز تا کنون با سبکی خود توانسته امتیاز کسب کند. ویژگی های مواد باید همیشه با فصل و نیازهای استفاده کننده سازگار باشد.

تناسب  جوراب با بدن فرد و نوع برش جوراب دو عامل بسیار مهم در انتخاب جوراب هستند. هرگز جوراب های خیلی کوچک نخرید و فراموش نکنید که الگو و رنگ جوراب ساق بلند می تواند بسته به سلیقه شما متفاوت باشد .

جوراب ساق بلند مردانه

امروزه جوراب های مردانه نه تنها رنگارنگ تر از قبل هستند ، بلکه به لحاظ نوع جوراب هم تکامل یافته تر از قبل هستند. البته هنوز جوراب کلاسیک نخی مشکی محبوب ترین جوراب است چرا که نه تنها بیشترین راحتی را برای پوشیدن دارند ، بلکه به لحاظ ظاهری نیز بسیار زیبا به نظر می رسند. برای بسیاری از تجار جوراب هم این نوع جوراب، محبوب ترین نوع جوراب است. هرچه درصد پنبه در جوراب بیشتر باشد ، فاکتور احساس خوب نیز در آن بیشتر است ، اما جوراب ساق بلند مردانه نیز باید دارای پارچه های مصنوعی مانند لیکرا یا پلی استر باشد. این مواد نفوذپذیری رطوبت بیشتری را ایجاد کرده و دوام جوراب را افزایش می دهند. به عنوان یک جایگزین ارزان برای جوراب نخی ، جوراب ساخته شده از ویسکوز وجود دارد ، اما این نوع جوراب حساس تر است و متأسفانه رطوبت را نیز در خود نگه می دارد.

کسانی که در طول روز فشار زیادی به جوراب ساق بلند خود وارد می کنند باید از جوراب هایی که از قوی ترین الیاف پشمی یعنی پشم مرینو ساخته شده اند، استفاده کنند. پشم یک نخ محکم است که رطوبت را تنظیم می کند و پای شما را گرم نگه می دارد. اما مراقب باشید چرا که این نوع جوراب یک عیب دارد و آن هم این است که بسیار حساس است.

خواندن
اصول پیاده روی در روزهای کرونایی

جوراب های تجاری

جوراب های تجاری ، مانند سایر جوراب ها ، باید راحت و با کیفیت باشند و ماندگاری طولانی داشته باشند. در روزهای سردتر می توان از جوراب های ترمه استفاده کرد ، این جوراب ها پا را گرم نگه می دارند. این نوع جوراب ها گران هستند ولی ارزش این گرانی را دارند. برای خانم ها ، جوراب های نازک  مخصوصا جوراب های رنگ پوست برای دفتر کار مناسب است، به خصوص اگر از لباس های مناسب استفاده کنید.

جوراب بچه گانه

جوراب های بچه گانه در مدل های بسیار متنوعی در بازار موجود است. برای کودکان جوراب های کوچک ، جوراب های کتانی و جوراب های تا زانو وجود دارد. جوراب های تا زانو، جوراب های بسیار مفیدی هستند و از خراشیدگی و پاره شدن پای کودک جلوگیری می کنند، زیرا همیشه خطر زمین خوردن هنگام بازی برای آن ها وجود دارد. جوراب ساق بلند ترجیحاً باید شامل درصد بالایی از پنبه باشد ، اما همچنین باید حاوی چند درصد مواد مصنوعی مانند پلی استر یا لیکرا نیز باشد. به هر حال به ویژه هنگام بازی و تفریح، کودکان باید در جوراب خود احساس راحتی کنند. در فصل گرم هم جوراب های تابستانی باید نسبتاً نازک باشند تا از عرق زیاد جلوگیری شود. وقتی صحبت از رنگ ها و الگوهای جوراب می شود ، بهتر است بچه های کوچک نظر خود را بگویند و جوراب های مورد علاقه خود را انتخاب کنند چرا که در این صورت با علاقه بیشتری جوراب خود را می پوشند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

جوراب های ورزشی

جوراب ورزشی برای هر ورزشکاری ضروری است. کسانی که از ورزش لذت می برند و به صورت هفتگی یا حتی روزانه انجام می دهند ، می دانند که با لباس های عرق کرده به خانه آمدن چگونه است. فرد ورزشکار با جوراب بدبو احساس ناراحتی می کند و می خواهد فوراً آن را از پا بیرون کند. ترکیبی از مواد با تکنولوژی بالا برای جوراب های ورزشی ورزشکارانی وجود دارد که هر روز ورزش می کنند و به سختی عرق می کند. علاوه بر جلوگیری از تعریق زیاد پا، جوراب های ورزشی باید پای شما را در برابر تاول و دردهای فشاری محافظت کنند. به همین دلایل ، اکثر جوراب های ورزشی دارای پد روی توپ و پاشنه هستند تا پا را در برابر فشار محافظت کند. ترکیب مواد به طور طبیعی در اینجا نقش بسیار مهمی ایفا می کند. پارچه هایی مانند اسپندکس ، لیکرا یا اسپندکس از تناسب کاملی برخوردارند ، اما باعث عرق پا می شوند. بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان سعی می کنند از مواد به اصطلاح فتیله ای استفاده کرده و با استفاده از فرایندهای بافندگی خاص، حالت کشسانی در جوراب ایجاد کنند. مواد فتیله ای از جمله  پلی پروپیلن یا پشم مرینو

جوراب های کاربردی: برای همه موارد

این جوراب ها متناسب با موقعیت است. به عنوان مثال ، وقتی به پیاده روی می روید ، جوراب های پیاده روی بهترین راحتی را برای پوشیدن ایجاد می کنند. آنها معمولاً از ماده ای ساخته شده از پنبه و الیاف مصنوعی تشکیل شده اند. پای شما با جوراب های کاربردی عرق نمی کند. اگر در تمام طول روز ورزشی هستید و روی پای خود فعال هستید ، این ایده آل است. جوراب های کاربردی معمولاً به مچ پا می رسند ، پر شده و به شما اجازه می دهند در تمام طول روز استراحت کنید. راحتی پوشیدن این نوع جوراب عالی است. پای شما نفس می کشد ، عرق بلافاصله جذب می شود.

خواندن
بررسی لزوم گرم کردن قبل از دویدن

بیشتر بخوانید:

بدترین کفش ها برای سلامتی و زیبایی پای شما

جوراب تنیس: بازگشت به دهه 80

جوراب تنیس

این نوع جوراب که در دهه 80 بیش از هر زمانی استفاده می شد، نه تنها برای تنیس مناسب هستند. جوراب های ورزشی سفید مدت هاست که کاربرد فراوانی دارند. نسبت اسپندکس در ترکیب پنبه و پلی استر باعث می شود که پای شما منقبض نشود. علاوه بر این ، این جوراب ها که هنگام بازی تنیس از محبوبیت خاصی برخوردارند ، نباید لیز بخورند. دقیقاً به همین دلیل نسبت اسپندکس در این نوع جوراب ها زیاد است. جوراب های تنیس معمولاً سفید یا مشکی هستند و مخصوصاً برای ورزش های مختلف کاربردی هستند.

بیشتر بخوانید:

کفش تنیس باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

جوراب های دویدن

چه چیزی این جوراب های ورزشی را متمایز می کند؟ جوراب های دویدن، پد خوبی دارند تا هنگام دویدن به خوبی از پای شما محافظت شود. جوراب های خوب دویدن همچنین از مچ پا ، کف پا و انگشتان پا محافظت می کنند. دقیقاً هنگام دویدن به این قسمت های پای شما بیشترین فشار وارد می شود. در حالی که بسیاری از مردم معتقدند کفش مناسب مهمترین چیز در ورزش و مخصوصا ورزش دو است ، ما توصیه می کنیم که نقش جوراب مناسب را هم در دویدن جدی بگیرید.

جوراب کتونی

جوراب کتونی

این کتانی های شیک شما را ملزم می کند که جوراب های مخصوص طراحی شده را با آنها بپوشید. جوراب کتانی که فقط پا را می پوشاند و ساق پا بیرون می ماند. معمولا با شلوارهای کوتاه این نوع جوراب ها را می پوشند. در وقع جوراب های کتانی مخصوص شلوارهایی است که تا مچ پا نمی رسد.

بیشتر بخوانید:

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

زیبا و دوست داشتنی و گرم: جوراب پشمی

جوراب پشمی در انواع مختلفی در بازار وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید جوراب نخی خوب را در زمستان و همچنین در تابستان بپوشید. جوراب های پشمی ساخته شده از پشم بکر یا پشم مرینو برای روزهای سرد زمستان در نظر گرفته می شوند ، زیرا به پاهای شما گرمای زیادی می بخشند. پشم جدید می تواند رطوبت را تنظیم کند. نسخه لوکس آن جوراب ترمه است که از پشم لوکس بز ترمه تشکیل شده است. این نوع جوراب ها مقاوم هستند و به راحتی نمی خراشند و پاها را به خوبی گرم می کنند. گرمای بدون تعریق مهمترین مزیت چنین جوراب های زمستانی است.

https://www.sockstock.net/en/blog/the-sock-guide/the-big-sock-overview-all-about-the-different-types-and-special-features

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.