مقالات

آناتومی کفش پیاده روی

آناتومی کفش پیاده روی

یک جفت کفش پیاده روی مانند یک دوست قدیمی است، به این معنا که ساده، قابل اعتماد و راحت و حمایت کننده است و از آسیب دیدگی پا جلوگیری می کند. اگر اولین بار است که یک کفش مخصوص پیاده روی برای خود انتخاب می کنید، بدون شک سوالاتی خواهید داشت. ما فقط می خواهیم مطمئن شویم که آنها سوالات درستی هستند چرا که داشتن پاسخ سوالات صحیح، یافتن کفش های پیاده روی متناسب با نیازها و ویژگی های بدنی شما را راحت می کند. در رابطه با انتخاب کفش مناسب پیاده روی چند سوال اساسی وجود دارد که باید از خود بپرسید. اولین سوال این است که قسمت های مهم کفش پیاده روی کدامند؟ دومین سوال این است که کفی مناسب پا کدام است؟ سومین سوال این است که نوع پای من چگونه است؟ و چهارمین و آخرین سوال این است که آناتومی کفش پیاده روی چگونه است. در این مقاله همه این موضوعات را شرح خواهیم داد تا بتوانید یک جفت کفش پیاده روی مناسب برای خود پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: 

کفش مخصوص پیاده روی چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

آناتومی کفش پیاده روی

نحوه انتخاب کفش های پیاده روی:

مرحله 1: کفشی با کف مناسب را انتخاب کنید.

معمولا شما یک ایده کاملاً واضح از قسمت رویی و بالایی کفش دارید، ولی در مورد زیره و کفی کفش اینگونه نیست. دقیقاً چه چیزی باعث می شود یک کفی کفش، نسبت به دیگر کفی ها خوب باشد؟

اول از همه، اطمینان حاصل کنید که کفی کفش پیاده روی، قوس مناسبی دارد. اگر کفش پیاده روی قوس مناسبی داشته باشد، با پیاده روی، پای شما درد نمی گیرید. کف کفش پیاده روی بسیار تخت و پهن تر از کفش دویدن است. این ویژگی کفش پیاده روی، باعث ایجاد ثبات می شود، زیرا بیومکانیک مورد نیاز برای راه رفتن بسیار متفاوت از دویدن است. در مرحله بعدی، باید دقت کنید که کفش پیاده روی از لاستیک بادوام و با آج موثر برای کشش ساخته شود. در مجموع، هنگام پوشیدن یک جفت کفش پیاده روی، همیشه باید احساس استحکام و امنیت داشته باشید.

مرحله 2: نوع پای خود را در نظر بگیرید

آناتومی کفش پیاده روی

پای هر فردی در یکی از سه دسته پرانتزی، خنثی یا سوپین قرار می گیرد. اساساً این دسته بندی بدان معناست که نحوه تراز بودن پاها، تعیین کننده نحوه ی قرارگیری پاها است. این نکته، مهم است که در هنگام انتخاب کفش های پیاده روی، نوع پای خود را بدانید. فهمیدن نوع پا، باعث می شود که بفهمید کفش های شما باید چه مقدار بالشتک، پشتیبانی جانبی و قوس داشته باشند. برای اینکه نوع پای خود را بشناسید کفش هایی که برای پیاده روی استفاده می کنید را مشاهده کنید و ببینید کدام نواحی از کفش شما بیشترین ساییدگی را داشته اند.

اگر در داخل کف یا اطراف توپ پای شما ساییدگی زیادی وجود داشته باشد، به این معنی است که شما، پای پرونته دارید و کف پای شما صاف است. پای پرونته به معنای وجود قوس کم در کف پا است و این بدان معنی است که مچ پای شما به داخل پیچیده است. این نوع پا بیشتر از سایر انواع پا می تواند منجر به بروز آسیب در کمر و پاهای فرد شود، بنابراین اگر پای شما اینگونه است شما باید از نوعی کفش پیاده روی استفاده کنید که دارای ثبات و پشتیبانی جانبی زیادی باشند. همچنین باید برای پشتیبانی در اطراف قوس پای خود، از کفی های مخصوص یا ارتز استفاده کنید.

خواندن
کفش ایمنی | راه‌های انتخاب کفش مناسب برای محل کار

آناتومی کفش پیاده روی

اگر قسمت بیرونی پاشنه یا انگشتان شما ساییدگی داشته باشد، شما یک پای سوپین یا به اصطلاح عامیانه پای پرانتزی دارید. داشتن قوس زیاد در کف پا به معنای تمایل مچ پا به سمت خارج است. این بدان معنی است که ثبات درونی زیادی وجود ندارد، بنابراین کفش پیاده روی شما باید بالشتک سازی و انعطاف پذیری زیادی داشته باشد.

آناتومی کفش پیاده روی

در آخر اینکه، اگر ساییدگی در جای جای کفش شما به صورت یکنواخت وجود دارد، نوع پای شما خنثی است، که این موضوع ایده آل است. اگر قوس پای شما به اندازه باشد، نوع پای شماایده آل است و به شما امکان می دهد تقریبا هر کفشی را که می خواهید و با آن راحت هستید را بپوشید. بنابراین، اگر پای خنثی دارید، باید راحتی بزرگترین اولویت شما باشد اگرچه کفش مخصوص با بالشتک خنثی به تقویت حرکت طبیعی پا کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

دلایل درد زانو | درمان با چند راهکار ساده

با این حال، اگر می خواهید تشخیص و اندازه گیری دقیق تری از نوع پای خود داشته باشید، همیشه می توانید یک آزمایش انجام دهید. کف پای خود را به سادگی با آب مرطوب کنید و آن را روی یک سطح قابل مشاهده مانند کاغذ یا سیمان و بتن قرار دهید. نقش ایجاد شده روی سطح را بررسی کنید، اگر قوس شما بسیار نازک است، پاهای شما پرونته است. اگر قوس شما بزرگ است، پاهای شما سوپین یا پرانتزی است ولی اگر قوس شما خیلی نازک یا بزرگ نیست، پاهای شما خنثی است.

بیشتر بخوانید:

صافی کف پا | درمان صافی کف پا

مرحله 3: به آناتومی کفش پیاده روی دقت کنید.

آناتومی کفش پیاده روی آناتومی کفش پیاده روی آناتومی کفش پیاده روی

یک کفش پیاده روی از اجزای زیر تشکیل شده است.

 • آستر: اولین قسمت از آناتومی کفش پیاده روی که بررسی می کنیم، پارچه نرم موجود در داخل کفش است که به آستر معروف است. این قسمت از کفش راحتی کلی را بهبود می بخشد.
 • چشمی: یکی از قسمت های آناتومی کفش پیاده روی، چشمی است. سوراخ های کوچکی در دو طرف زبان که بندهای کفش وارد آن می شوند.
 • Eyestays: یکی از قسمت های آناتومی کفش پیاده روی، Eyestays است. نوارهای پارچه ای موجود روی کفش که سوراخ ها و بندها را در خود جای داده است.
 • بند کفش: یکی دیگر از قسمت های آناتومی کفش پیاده روی، بند کفش است. در کفشهای پیاده روی یا از همان بندهای سنتی استفاده می شود و یا از روکش های چسبی.
 • کلاهک موجود در جلوی کفش: یکی از قسمت های آناتومی کفش پیاده روی، کلاهک است. این کلاهک، اغلب برای دوام بیشتر کفش در قسمت جلویی آن تعبیه می شود.
 • سوراخ های تهویه: به تنفس بیشتر کفش و از بین بردن رطوبت پا کمک می کند.
 • صفحه پاشنه: پارچه ای که قسمت پاشنه کفش را می پوشاند را صفحه پاشنه گویند.
 • قسمت زبان کفش: قسمت زبان کفش به بهبود راحتی و تناسب کلی پا کمک می کند.
 • محافظ انگشت پا: محافظ لاستیکی انگشت پا که در پایین زیره قرار دارد و به افزایش دوام کفش کمک کرده و راه رفتن را آسان می کند.
 • قسمت کفی کفش: پایه ای که پاها روی آن قرار می گیرند را کفی می نامند. کفی کفش، راحتی و پشتیبانی ارتزیکی را برای فرد فراهم می کند.
 • آخرین قسمت کفش: این قسمت از کفش، زیر کفی قرار می گیرد و آخرین چیزی است که بقیه کفش در اطراف آن ساخته شده است. این قسمت از کفش، شکل کفش را نیز تعیین می کند.
 • قسمت زیره کفش: یکی از قسمت های آناتومی کفش پیاده روی، قسمت زیره کفش است. وظیفه فراهم آوردن بالشتک را کفی و زیره بر عهده دارند. غالباً کفش های پیاده روی بالشتک مناسبی در پاشنه پا دارند.
 • شمارنده پاشنه: قسمت پلاستیکی سفت و سخت در پشت پاشنه که به پشتیبانی ساختاری از پاشنه کمک می کند.
 • کولار: این قسمت از آناتومی کفش پیاده روی به بهبود راحتی و پشتیبانی مچ پا کمک می کند.
 • قوس: ناحیه وسط کفش را قوس کفش گویند. قوس مناسب کفش، باعث قدم زدن راحت تر می شود.
 • قسمت آج کفش: یکی از مهمترین قسمت های آناتومی کفش پیاده روی، آج کفش است. آج استخوان شاه ماهی، به ایجاد کشش در انواع سطوح کمک می کند. هم چنین وجود آج مناسب باعث جلوگیری از پیچ خوردگی پا می شود.
 • شیارهای فلکس: این قسمت از آناتومی کفش پیاده روی، انعطاف پذیری کفش را برای دامنه حرکت کامل بهبود می بخشد.
خواندن
نکاتی برای پیاده روی تا محل کار

 

بیشتر بخوانید:

چگونه صندل مناسب انتخاب کنیم

مرحله 4: کفشی که مناسب پای شماست را برگزینید.

یک کفش پیاده روی ایده آل باید ویژگی های زیر را داشته باشد.

 • فضای خالی بین انگشت پای شما وقسمت جلویی کفش و همچنین پاشنه پای شما و قسمت پشتی کفش وجود نداشته باشد و پای شما در کفش کاملاً محکم باشد. البته فاصله بین انگشتان و قسمت جلویی کفش نباید آنقدر کم باشد که انگشتان پا جلوی کفش را هنگام دویدن لمس کنند.
 • کفش ورزشی و پیاده روی باید متناسب با عرض و حجم پای شما باشد. توجه داشته باشید که عرض پا و حجم پا به یک معنی نیستند.
 • با پوشیدن کفش پیاده روی، هیچگونه احساس درد و ناراحتی نداشته باشید.
 • باید انعطاف پذیری و بالشتک مناسبی برای پاهای شما وجود داشته باشد.
 • سعی کنید کفش انتخاب کنید که با آن راحت هستید.
 • برای تناسب دقیق پا با کفش، جورابهای مناسبی بپوشید.
 • برای راحتی بیشتر یا تناسب بهتر، از کفی های داخلی کفش یا ارتز استفاده کنید.
 • برای خرید کفش بعد از ظهر به فروشگاه بروید، زیرا پاها در طول روز متورم می شوند و در نتیجه قبل از ظهر زمان مناسبی برای خرید کفش نیست.
 • در هنگام خرید کفش پیاده روی، چندین کفش با اندازه یکسان را امتحان کنید تا راحت ترین جفت را برای خود پیدا کنید.

منابع:

http://athleteaudit.com/anatomy-of-a-walking-shoe/

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.