کفش, مقالات

آشنایی با انواع کفش و راهنمای خرید کفش مناسب

شهر کفش- انواع کفش

کفش

همه می‌دانیم که کفش به معنای پوششی برای پا است و برای محافظت از پای انسان طراحی شده است. که بطور کلی می‌توان آن را در دو قسمت رویه و زیره دید. رویه کفش نازک‌تر و انعطاف پذیرتر از زیره است. کفش‌ها به عنوان یک وسیله تزئینی و مد نیز استفاده می‌شوند. طراحی آنها در طول زمان و از فرهنگی به فرهنگ دیگر بسیار متفاوت بوده است، به طوری که ظاهر و فرم کفش در اصل به عملکرد و کاری که برای آن ساخته شده برمی گردد. اگرچه پای انسان می‌تواند با زمین‌ و شرایط آب و هوایی مختلف سازگار شود، اما همچنان در برابر خطرات محیطی مانند سنگ‌های تیز و دمای شدید نیاز به محافظت دارد که کفش‌ها از آنها محافظت می‌کنند. برخی از کفش‌ها به عنوان تجهیزات ایمنی در کارگاه‌های صنعتی پوشیده می‌شوند.

علاوه بر این، مد اغلب عناصر طراحی زیادی را تعیین می‌کند، مانند اینکه کفش‌ پاشنه بلند یا تخت داشته باشید. انواع معاصر آنها از نظر سبک، پیچیدگی و هزینه بسیار متفاوت هستند. کفش‌های اولیه فقط از یک زیره نازک و بند ساده تشکیل شده بودند و با هزینه کم فروخته می‌شدند. کفش‌های مد روز ساخته شده توسط طراحان معروف ممکن است از مواد گران قیمت ساخته شده باشند، از ساخت و ساز پیچیده استفاده کنند و با مبالغ زیادی به فروش برسند. برخی از کفش‌ها برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند، مانند چکمه‌هایی که به‌طور خاص برای کوهنوردی یا اسکی طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر مانند کفش‌های کتونی کاربرد عمومی‌تری دارند.

بیشترشان برای فعالیت‌های خاص طراحی می‌شوند. به عنوان مثال، چکمه‌ها معمولاً برای کار یا استفاده سنگین در فضای باز طراحی می‌شوند. کفش‌های ورزشی برای ورزش‌های خاصی مانند دویدن، پیاده روی یا ورزش‌های دیگر طراحی شده اند. برخی دیگر برای پوشیدن در مجالس رسمی‌تر طراحی شده‌اند و برخی دیگر برای پوشیدن غیررسمی طراحی شده‌اند. کفش‌های طبی نوع دیگری از کفش‌ها هستند که افرادی که در پای خود از مشکل خاصی رنج می‌برند میتوانند از آن‌ها استفاده کنند. دسته بندی کفش‌ها به کاربرد آن‌ها بستگی دارد، گاهی یک مدل خاص می‌تواند در چندین گروه قرار بگیرد. به عنوان مثال، چکمه‌های کابوی به عنوان چکمه در نظر گرفته می‌شوند، اما ممکن است در موقعیت‌های رسمی تر نیز پوشیده شوند و به عنوان کفش مجلسی استفاده شوند. کفش‌های پیاده‌روی بسیاری از ویژگی‌های محافظتی کفش‌ها را در خود جای داده‌اند.

مواد بکار رفته در ساخت انواع کفش

مواد بسیاری در ساخت کفش مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرم‌های غنی، توری ابریشمی یا مواد مصنوعی با تکنولوژی بالا، لیستی از متریال‌هایی هستند که در ساخت کفش استفاده می‌شوند.

مواد بکار رفته در ساخت کفش چرم

چرم گاوی رایج ترین ماده ای است که برای ساخت کفش استفاده می‌شود. چرم، بادوام، انعطاف پذیر و قابل کشش است و در سبک‌ها، رنگ‌ها و قیمت‌های متفاوتی وجود دارد. چرم یک ماده عالی برای استفاده در صنعت کفش است و می‌توان کفش‌های کاربردی و شیک زیبایی از چرم ساخت. چرم مثل یک موجود زنده بنظر می‌رسد، شخصیت چرم با پوشیدن آن تغییر می‌کند. یک کفش چرمی دست ساز می‌تواند شاهکار صنعت کفش باشد.

مواد مورد استفاده در ساخت کفش‌های با رویه پارچه ای یا منسوجات

منسوجات برای کفش در تنوع بسیار زیادی از رنگ‌ها، بافت‌ها و الیاف‌ها وجود دارد. دنیر واحد اندازه گیری وزن نخ است. 1 دنیر = 1 گرم در 9000 متر نخ. دنیر معمولی 110D برای پارچه‌های بسیار سبک وزن است، 420D و 600D در پارچه‌های کفش رایج هستند. منسوجات کفش در انواع مختلفی از الیاف از جمله پنبه، پشم، نایلون، پلی استر، پلی پروپیلن، ابریشم مصنوعی، لیکرا و بسیاری دیگر از الیاف‌ها وجود دارند. هر کدام ظاهر و خواص فیزیکی خاص خود را دارند.

مواد مورد استفاده در ساخت کفش با رویه مصنوعی یا چرم صنعتی

جنس این کفش‌ها را با نام‌های متفاوتی می‌شناسند. چرم مصنوعی، چرم PU یا فقط PU. چرم مصنوعی یکی دیگر از ملزومات مورد استفاده در کفش‌های ورزشی مدرن است. این دسته از مواد، تنوع بسیار زیادی از رنگ‌ها، بافت‌ها و ویژگی‌ها را با طیف وسیعی از قیمت‌ها به طراح کفش ارائه می‌دهند. زمانی به عنوان یک آشغال ارزان در نظر گرفته می‌شدند که برای کفش‌های باکیفیت مناسب نبودند، اما زمان تغییر کرده است! این مواد ساخته شده توسط انسان اغلب کامپوزیت ساخته شده از دو لایه هستند، یک لایه پشتی ساخته شده از الیاف پلی استر، که با یک سطح خارجی، توسط فرآیند لایه‌کاری “خشک” یا با فرآیندهای “تر” مایع ترکیب می‌شوند. ممکن است سطح روی آنها 100% صاف نباشد و رویه کفش چروک شود. چرم مصنوعی ماده ارزانی است که در کفش‌های ارزان قیمت یافت می‌شود.

انواع کفش‌هایی که می‌توانید برای خرید آن اقدام کنید

وقتی صحبت از کفش به میان می‌آید، پوشیدن آن نه تنها یک ضرورت است، بلکه راهی برای نشان دادن هویت شخصی شماست. انتخاب شما در کفش چیزهای زیادی در مورد شخصیت شما می‌گوید. چه مرد باشید چه زن، کفش چیزی است که بدون آن نمی توانید زندگی کنید. یک جفت کفش خوب نه تنها راحت است بلکه دوام نیز دارد. آنها به شما احساس اعتماد به نفس می‌دهند. برخی از انواع کفش‌ها، مردانه و زنانه ندارند و هر دو جنسیت می‌توانند آن‌ها را بپوشند. برخی از کفش‌ها مخصوص زنان و برخی از کفش‌ها نیز مخصوص مردان هستند.

نام کفش‌های مناسب برای مردان و زنان

کفش‌هایی وجود دارند که هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها عالی به نظر می‌رسند. مهم نیست جنسیت شما چیست، این کفش‌ها هیچ طرفی را انتخاب نمی کنند! اینها انواع کفش‌هایی هستند که هر زن و مردی باید در کمد خود داشته باشد.

کفش اسپرت یا کفش کتونی

کفش

کفش‌های کتونی مانند غذای راحتی هستند که همه ما هوس می‌کنیم. این کفش ورزشی سبک و ساده برای همه ضروری هستند. کفش‌های کتانی نه تنها راحت هستند بلکه با هر ظاهری همخوانی دارند. رنگ‌ها و طرح‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای هر لباسی که دارید، ست پیدا کنید

چکمه یا بوت مردانه و زنانه

کفش

بوت‌ها نیز در برخی از موارد زنانه و مردانه ندارند و برای هر دو جنسیت مناسب هستند.

خواندن
بهترین کفی کفش را بشناسیم

کفش کلوگ

کفش

کلوگ‌ها و کروک‌ها نوعی دیگر از کفش‌های زنانه و مردانه هستند. برای افرادی که مشاغل سختی دارند که نیاز به ایستادن و راه رفتن زیاد دارند، مناسب است. کلوگ‌ها اغلب در میان پرستاران و پزشکان پوشیده می‌شوند، زیرا به راحتی قابل جابجایی هستند.

کفش لاانگشتی

کفش

وقتی می‌گوییم ساحل اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد یک کفش لاانگشتی است. آنها بهترین لوازم جانبی ساحلی هستند که می‌توانید داشته باشید. دمپایی‌هایی راحت و شیک هستند و در هر رنگ و طرحی موجود هستند.

کفش گالوش

کفش

گالوش‌ها از نظر فنی چکمه‌هایی هستند که روی کفش‌های دیگر پوشیده می‌شوند. چکمه گالوش ضد آب است و برای مردان و زنان طراحی شده است تا بتوانند از پاها و کفش‌های خود در برابر باران و گل محافظت کنند.

کفش راحتی پاشنه کوتاه یا هوآراچ

کفش

هوآراچ یک غذای خیابانی مکزیکی است که بسیار محبوب است. به گزارش کالچر تریپ، هوآراچ‌ها به‌خاطر صندل‌های مکزیکی نامگذاری شده‌ است، زیرا شکل آن‌ها تا حدی شبیه کفش است.

کفش جیکاتابی

کفش

کفش‌های جیکا تابی که با نام‌های جیکاتابی یا کفش‌های تابی نیز شناخته می‌شوند، کفش‌های سنتی ژاپنی هستند که هنوز هم استفاده می‌شوند. کفش تابی بین انگشت شست پا و بقیه انگشتان پا شکاف دارد.

کفش موکاسین

کفش

موکاسین‌های ساخته شده از چرم نرم، به ویژه جیر هستند. آنها اغلب با لوفر اشتباه گرفته می‌شوند اما کاملاً با آنها متفاوت هستند.

کفش سوارکاری یا چکمه سوارکاری

کفش

چکمه‌های سواری پدربزرگ بسیاری از سبک‌های چکمه مدرن هستند. چکمه‌های سواری احتمالاً حتی قبل از اولین چکمه‌های نظامی ساخته شده بودند.

چکمه‌های روسی

کفش

چکمه‌های روسی یک همراه بسیار عالی در هوای سرد هستند. درون آن‌ها با پشم پوشانده شده است که پا را بسیار گرم نگه می‌دارد.

کفش اسلیپر

کفش

همه افراد به یک جفت اسلیپر راحت نیاز دارند تا وقتی در خانه هستند آن را بپوشند. در واقع، شما به دو جفت اسلیپر نیاز دارید، یکی برای تابستان و یکی برای زمستان. تابستان‌ها می‌توانند دوست‌داشتنی و راحت باشند. در حالی که زمستان باید گرم باشد تا وقتی از رختخواب گرم و راحت خود بیرون می‌آیید، پاهای شما گرم و راحت باشد.

کفش مناسب برای بانوان؛ کفش زنانه و کفش دخترانه

کفش

تنوع مدل‌ها، رنگ‌ها، مواد و بافت‌های کفش زنانه بی پایان است. هر جفت کفشی که تا کنون شناخته شده است، تاریخچه و هویتی در دنیای مد دارد. از جمله کفش‌های زنانه و کفش دخترانه می‌توان لیست زیر را نام برد:

 • کفش نیم بوت
 • کفش باله
 • کفش پاشنه بلند
 • کفش مجلسی
 • کفش صندل
 • کفش ژله‌ای
 • کفش میول
 • کفش جلوباز

کفش مناسب برای آقایان؛ کفش پسرانه و کفش مردانه

کفش

کفش‌ها همیشه یکی از جنبه‌های مهم مد مردانه بوده‌اند، زیرا کفش‌های مردانه در مورد شخصیت فردی که آن را می‌پوشد صحبت می‌کنند. از جمله کفش‌های مردانه و کفش پسرانه می‌توان لیست زیر را نام برد:

 • کفش مونک Munk
 • کفش کالج یا کفش قایقی
 • کفش بلوچر Blucher
 • کفش بروژ Brogue
 • کفش بوک Buck
 • کفش باکلد Buckled
 • کفش چوکا Chukka
 • کفش دربی Derby
 • کفش لوفر Loafers
 • کفش آکسفرود
 • کفش اکسپکتاتور Spectator

مزایای استفاده از کفش مناسب پا

 1. کفش از مشکلات پا جلوگیری می‌کند
 2. کفش‌ها درد را کاهش می‌دهند
 3. کفش‌ها در برابر عفونت‌ها و قارچ‌ها از پا محافظت می‌کنند

کفش از مشکلات پا جلوگیری می‌کند

اگر مدت زیادی بدون کفش راه بروید یا حتی کفشی که مناسب پای شما نیست بپوشید، با مشکلاتی مانند لیست زیر مواجه می‌شوید:

 • ناخن‌های گوشه کرده
 • ناخن‌های فرو رفته پا
 • عفونت قارچی ناخن
 • عفونت و قارچ انگشتان پا

با گذشت زمان، مشکلات جدی تری نیز ممکن است ایجاد شود. عدم حمایت طولانی مدت از پا می‌تواند باعث از بین رفتن ترکیب صحیح پا شود و درد مفاصل را به همراه داشته باشد.

2. کفش‌ها درد را کاهش می‌دهند

بخشی از کار کفش جذب ضربه به پا در حین راه رفتن است، اما کفش‌های نامناسب یا عدم پوشیدن کفش می‌تواند کل بدن را از استایل صحیح خارج کند. اگر کفش‌ها به اندازه کافی بالشتک نداشته باشند یا نتوانید با آن‌ها راحت راه بروید درد یک عارضه جانبی تقریبا اجتناب ناپذیر برای شما خواهد بود. مچ پا، زانو، مفاصل ران و کمر همگی تحت تاثیر کفش‌های بد قرار می‌گیرند. درد گسترده تحرک را محدود می‌کند و انجام کارهای عادی روزانه را دشوار می‌کند.

3. کفش‌ها در برابر عفونت‌ها از پا محافظت می‌کنند

در بسیاری از مناطق جهان، بهداشت ضعیف است و بیماری‌های زیادی وجود دارد. راه رفتن بدون کفش در مناطقی که روش‌های صحیح دفع فضولات حیوانی و انسانی را ندارند، افراد را مستعد ابتلا به کرم‌های انگلی و سایر عفونت‌های پا می‌کند. این بیماری‌ها می‌توانند فرد را ناتوان کنند یا حتی کشنده باشند. پا گذاشتن روی شیشه‌های شکسته، برخورد ناخوشایند پا با بوته‌های خاردار یا گیاهان سمی نیز نگران کننده است.

اهمیت داشتن یک جفت کفش اسپرت

پوشیدن کفش اسپرت مناسب برای فعالیت‌های ورزشی خاص می‌تواند راحتی و عملکرد فرد را در فعالیت‌های ورزشی بهبود بخشد و مهمتر از همه از آسیب دیدگی پای فرد در حین انجام مسابقات و تمرینات جلوگیری کند. ورزش می‌تواند فشار زیادی بر روی پاها، مچ پا و ساق پا وارد کند. به عنوان مثال، دویدن و پریدن، نیروی ضربه ای را از طریق پاها ایجاد می‌کند که سه تا پنج برابر وزن بدن یک فرد است. کفش‌های اسپرت و ورزشی امروزی با در نظر گرفتن فعالیت‌های خاص طراحی می‌شوند. اگر بیش از دو بار در هفته در یک ورزش شرکت می‌کنید، باید کفشی بخرید که به طور خاص برای آن ورزش طراحی شده است. دقت داشته باشید که کفش دویدن با کفش پیاده‌روی متفاوت است. اگر هر هفته در بسیاری از فعالیت‌های ورزشی مختلف فعالیت می‌کنید، یک کفش همه منظوره ممکن است بهترین انتخاب باشد.

در انتخاب کفش اسپرت موارد زیر را حتما در نظر بگیرید

 • در صورت امکان، از فروشگاهی خرید کنید که لوازم ورزشی می‌فروشد. اگر دونده هستید، به یک فروشگاه مخصوص فروش کفش دو بروید. اگر یک تنیس باز هستید، کفش‌های خود را از یک مغازه تنیس بخرید. اگر این امکان وجود ندارد، قبل از خرید کمی تحقیق کنید تا بفهمید چه نوع کفشی برای ورزش مورد علاقه شما مناسب است.
 • از آنجایی که پاهای شما در طول روز متورم می‌شود، در پایان روز یا بعد از تمرین برای خرید کفش اقدام کنید. برای اطمینان از مناسب بودن اندازه کفش، همان جورابی را بپوشید که معمولاً هنگام شرکت در ورزشی که برای آن کفش می‌خرید، می‌پوشید.
 • اطمینان حاصل کنید که پاشنه پا و پشت کفشی که پاشنه را در جای خود نگه می‌دارد به اندازه کافی پاشنه شما را محافظت می‌کند.
 • بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش باید حداقل 1.2 اینچ فاصله باشد.
 • قسمت جلویی کفش باید فضای کافی داشته باشد تا بتوانید انگشتان پا را در آن تکان دهید. انگشتان پای شما هرگز نباید در یک کفش ورزشی و اسپرت احساس گرفتگی کند.
 • وقتی کفش می‌پوشید، روی سطوح مختلف (مثلاً فرش و کاشی) در فروشگاه راه بروید تا از راحتی آن‌ها مطمئن شوید.
 • همیشه بند کفش را هنگام خرید ببندید تا پاهایتان در کفش محکم شود.
 • هر دو کفش راست و چپ را امتحان کنید تا مطمئن شوید که مناسب هستند. همچنین کفش‌ها را روی سطح صاف بررسی کنید تا مطمئن شوید که صاف، یکدست و بدون عیب هستند.
 • به تاریخ انقضای کفش هم اهمیت دهید.
 • برای خرید کفش حتما از محصولات اورجینال خرید کنید
خواندن
خرید کفش دخترانه | معرفی 25 مدل کفش دخترانه

کفش اورجینال چه ویژگی‌هایی دارد

خرید کفش خوب اغلب بسیار گران است. همه دوست دارند کفشی را بخرند که بعد از خریدن و استفاده از آن بخاطر مبلغی که پرداخت کرده اند پشیمان نشوند. در این بخش بررسی می‌کنیم که چگونه هنگام خرید کفش، کفش اورجینال را از تقلبی تشخیص دهید. برخی از کفش‌های تقلبی را می‌توان بلافاصله تشخیص داد اما برخی دیگر را به این راحتی نمی توان تشخیص داد. همچنین تعداد افرادی که از فروش کفش‌های تقلبی به ویژه کفش کتانی تقلبی سود می‌برند نیز زیاد است. وقتی کفش‌های کتانی آدیداس شما یکی از سه خط راه راه را ندارد یا لوگوی نایک مانند کج به نظر می‌رسد، کاملاً واضح است که با یک کفش تقلبی سروکار دارید. جعبه کفش به تنهایی می‌تواند گویای اصالت یا اورجینال بودن کفش باشد. وجود کفش‌های شما در جعبه به خودی خود نشانه خوبی است. اگر کفش‌های کتانی‌تان به‌طور غیرمنتظره‌ای در چند تکه کاغذ یا حتی یک کیسه پلاستیکی پیچیده‌شده مطمئنا کفشی که می‌خرید اورجینال نیست.

کد SKU، نیز در شناسایی کفش اورجینال به شما کمک می‌کند. SKU مخفف عبارت stock keeping unit است. این عدد که گاهی حاوی حروف است، برای هر طرح رنگی هر مدل کفش مارک دار منحصر به فرد است. با استفاده از این کد، می‌توانید از طریق اینترنت متوجه شوید که آیا محصول شما با جفت سفارش داده شده مطابقت دارد یا خیر. فقط کد را در موتور جستجوی تایپ کنید و نتایج بلافاصله ظاهر می‌شود.

کفش

کد SKU را هم روی برچسب ذکر شده روی جعبه و هم روی تگ داخل یک یا هر دو کفش می‌توانید پیدا کنید. همانطور که گفتم، این کد  گاهی اوقات فقط از اعداد تشکیل شده است، گاهی اوقات شامل حروف یا خط فاصله است. به یاد داشته باشید که کد SKU چگونه کار می‌کند، زیرا این یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص کفش‌های کتانی تقلبی است.

آیا کفش‌های‌کپی ،کفش تقلبی است

کفش‌های‌کپی نمونه ای مشابه کفش اورجینال است. این کفش‌ها اکثرا در همان کشوری که کفش اورجینال یک برند تولید می‌شوند، ساخته می‌شوند. کفش‌های‌کپی در اکثر فروشگاه‌ها به نام کفش اورجینال فروخته می‌شود اما باید گفت که آن‌ها در سطح پایینی از کیفیت نسبت به کفش‌های اورجینال به سر می‌برند. البته نمی توان گفت که کفش‌های‌کپی، تقلبی است.

آیا کفش کتونی همان کفش اسپرت است

کفش یک اصطلاح عمومی برای همه کفش‌هایی است که توسط مردان و زنان پوشیده می‌شود، در حالی که کفش اسپرت اصطلاحی است که برای کفش‌های ورزشی اختصاص داده می‌شود. همه کفش‌های ورزشی کفش کتونی نیستند. در حالی که کفش‌ها را می‌توان از مواد مختلفی تهیه کرد، کفش‌های کتونی فقط از پارچه مصنوعی با کف لاستیکی ساخته می‌شوند. کفش‌های اسپرت یا ورزشی گاها کفش کتانی نیز نامیده می‌شوند. همچنین می‌توانید کفش‌های کتانی را کفش‌های تنیس، کفش دو، کفش باشگاه، کفش تخت یا سایر کفش‌های ورزشی نیز بنامید. کفش‌های کتونی برای ورزش و تمرین ساخته می‌شوند، اما به دلیل راحت بودن پا در آن‌ها، در کارهای روزمره نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. یکی از دلایل اصلی محبوبیت کفش‌های کتونی در بین مصرف کنندگان، استفاده  آنها در ورزش، به ویژه بسکتبال بوده است. محبوبیت روزافزون بسکتبال باعث محبوبیت کفش‌های کتونی در بین مصرف کنندگان شد و این کفش به تدریج به عرصه‌های دیگر مانند لباس‌های روزمره نیز راه یافت.

کفش اسکیچرز برندی معروف در کفش‌های کتونی

اسکیچرز یک برند کفش است. این برند که اکنون بیشتر به خاطر کفش‌های کتونی ورزشی و گاها راحت و شیک خود شناخته می‌شود، در ابتدا چکمه‌های کاربردی و کفش‌های اسکیت تولید می‌کرد. Skechers در سال 1992 تأسیس شد و به سرعت از طریق تأیید افراد مشهور و تبلیغات به محبوبیت رسید. از ویژگی‌های منحصر بفرد برند اسکچرز می‌توان به کفی مموری فوم بکار رفته در آن اشاره کرد. به طور کلی، کفش اسکیچرز بسیار راحت است و از پاهای افراد مراقبت می‌کند. کفی مموری فوم موجود در آن‌ها باعث ایجاد بالشتک برای پا می‌شود. آنها همچنین قابلیت تنفس و انعطاف پذیری دارند. مموری فوم ماده ای است که به فشار و دما حساس است. این خاصیت به مموری فوم اجازه می‌دهد تا به شکل قالب پا درآید و راحتی بیشتری ایجاد کند. اسکیچرز لایه ای از مموری فوم را درون زیره کفش دارد که باعث ایجاد بالشتک اضافی می‌شود و آنها را فوق العاده راحت می‌کند. دقت کنید که خصوصیات گفته شده همه در کفش‌های اورجینال اسکیچرز وجود دارند و کفش‌های غیر اورجینال یا کفش‌های‌کپی حتما این ویژگی‌ها را پوشش نمی دهند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.